Tak dla ślonskij godki w Tramwajach Śląskich! [piszemy listy]

Co? Chcemy, aby zapowiedzi przystanków w Tramwajach Śląskich wypowiadane były po polsku oraz po śląsku!

Dlaczego? Obecne zapowiedzi ze “śląskim akcentem” brzmią sztucznie i nienaturalnie.

Po co? Mieszkamy na Śląsku i godomy po ślonsku! Chcemy aby nasz język obecny był także w przestrzeni publicznej.

Co należy zrobić?

1. Przeczytać i dołączyć do wydarzenia na Facebooku.

2. Powiadomić o akcji znajomych.

3. Wysłać list na adres: ts@tram-silesia.pl o treści dowolnej bądź takiej, jaką prezentuję poniżej:

Szanowni Państwo,

Mając na uwadze specyfikę regionu w którym mieszkamy, chciałbym zaproponować Państwu wprowadzenie zapowiedzi przystanków tramwajowych, znajdujących się na terenie Górnego Śląska po śląsku.

Obecnie wypowiadane nazwy ze „śląskim akcentem” zdaniem wielu Ślązaków są nieodpowiednie, gdyż nie zawierają praktycznie żadnych śląskich słów, a polskie nazwy przystanków z „śląską naleciałością” są dla niektórych komicznie i zamiast promować śląski regionalizm – ośmieszają go. Zapowiedzi ponadto brzmią nienaturalnie i sztucznie.

Mieszkamy na Śląsku, jesteśmy Ślązakami, godomy po śląsku! Chciałbym, aby nazwy przystanków w miastach Górnego Śląska wypowiadane były także w godce śląskiej na WSZYSTKICH, nie tylko na wybranych trasach.

Proponuję:

– wprowadzenie na liniach obsługiwanych przez Tramwaje Śląskie powiadomień w języku polskim oraz godce śląskiej

– stopniowe nagrywanie komunikatów, być może nie przez jednego lektora, ale kilku – dość mocno związanych z regionem

Pomocne mogą okazać się organizacje wspierające język regionalny, takie jak: Pro Loquela Silesiana Towarzystwo Kultywowania i Promowania Śląskiej Mowy oraz Tŏwarzistwo Piastowaniŏ Ślónskij Mŏwy DANGA.

Z poważaniem,
Łukasz Tudzierz 

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

5 komentarzy

 • xy napisał(a):

  Czy lektorzy mieliby dokonać nagrań społecznie czy dostaliby honoraria (jak wysokie i z czego sfinansowane)? Komu i do czego miałyby służyć zapowiedzi po śląsku – wszyscy rozumieją po polsku. Czy wprowadzanie do nazw firm i instytucji przymiotnika “śląski” ma do czegoś zobowiązywać? Czy w związku z nazwaniem firmy tramwajarskiej “tramwajami śląskimi” poprawiła się jakość jej usług? Czy nachalne promowanie godki w przestrzeni publicznej nie wywoła efektu bumerangowego? większość mieszkańców regionu nie zna godki i nie chce być zmuszana do jej uczenia się.

 • Łukasz Tudzierz napisał(a):

  Dobrym zwyczajem jest, aby Goście akceptowali zwyczaje gospodarza. Podobnie jest na Śląsku: nikogo nie powinno dziwić, że na śląsku godo się po śląsku, nawet jeśli większość mieszkańców potrafi mówić także po polsku. Jeżeli ktoś nie potrafi zaakceptować zwyczajów panujących w domu gospodarza powinien ładnie podziękować i upuścić spotkanie, a starać się stanowić własne porządki.

 • Mateusz Tombor napisał(a):

  Co to są w ogole za absurdalnie zadane pytania? Ja płacę podatki na masę niepotrzebnych dla mnie rzeczy, co nie oznacza, że będę kwestionować ich zasadność. Tak, lektor profesjonalny powinien być opłacony z kasy TŚ, czyli z pieniędzy podatników. Dlaczego? Bo jest takie zapotrzebowanie społeczne. Jeżeli komuś nie odpowiada niech wyprowadzi się ze Śląska, jak napisał u góry Łukasz.

 • xy napisał(a):

  Brawo. Jako pierwsi terminu “goście użyli działacze Stronnictwa Narodowego Macieja Giertycha, którzy zrobili to publicznie w 1991r w kampanii wyborczej, mówiąc o Gościach mieli na myśli niePolaków (w domyśle Żydów). Nawet niektórzy Ślązacy z dziada pradziada nie cenią godki i nie używają jej. Współwłaścicielami Tramwajów Ślaskich są m in. Sosnowiec, Dabrowa Górnicza i Czeladź. Narodowcy, mniemający, że Tramwaje śląskie to jakaś narodowo-śląska firma, mylą sie

 • Łukasz Tudzierz napisał(a):

  W określeniu Goście (celowo przez duże G) nie ma nic obraźliwego – jest stwierdzeniem faktu, że nieślązacy są na Śląsku Gośćmi. Współwłaścicielami TŚ są przede wszystkim Obywatele, w tym także Ślązacy i część z nich domaga się wprowadzenia w publicznej spółce czegoś, co jest dla nich ważne. Należy doceniać oddolne inicjatywy, a nie torpedować je a priori.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *