Rajzyfiber, czyli śląski stres przed podróżą

Jest w języku śląskim słowo, które uwielbiam za jego niedosłowność i uniwersalność. To rajzyfiber.

Etymologia słowa jest prosta. Wystarczy z niemieckiego połączyć die Reise (podróż) oraz das Fieber (gorączka) co da nam rajzyfiber lub rajzefiber, czyli gorączka przed podróżą. W języku polskim nie ma słowa, które określałoby opisywany stan. Mówi się raczej – ale stresuję się przed wyjazdem albo Andrzej, sprawdź czy wszystko spakowaliśmy?! Są też tacy, co na 3 dni przed wyjazdem okupują toaletę nie ze swojej winy i nic z tym zrobić nie potrafią…

rajzyfiber

Rajzyfiber znaczy jednak coś więcej, niż tylko gorączkę przed podróżą. To raczej ambiwalentny stan, w którym stresujemy się i jednocześnie cieszymy, boimy się i czujemy pozytywną adrenalinę. To, rzec można typowy strach przed nieznanym. A strach jak dobrze wiemy, ma zawsze duże oczy. Podobno, ale wiem tylko z opowieści rajzefiber zdecydowanie nasila się po 40 roku życia. Ponoć odwaga już nie ta i doświadczenie większe, czyli i wiedza większa co nam może złego stać się.

W gruncie rzeczy rajzyfiber uzależnia. Podoba mi się ta atmosfera przed wyjazdem, kiedy wszystko trzeba zapiąć na ostatni guzik. Wysłać ostatnie e-maile. Kupić mapę. Sprawdzić, czy ubezpieczenie obejmuje kraj do którego jadę. Napisałem kiedyś:

Niektórzy twierdzą, że podróż zmienia perspektywę. Kiedyś łudziłem się, że tak jest. Nigdy nie wróciłem odmieniony, jednak zafascynowany – owszem. Czy twierdząc za Tischnerem, nie zostaliśmy ofiarami nieznanego nam dotąd lęku – lęku przed wolnością?W poszukiwaniu zagubionego serca

I dalej tak uważam.

U mnie przez ostatnie kilka dni rajzefiber objawiło się tym, że wylądowałem na zwolnieniu lekarskim z gorączką i zapaleniem gardła. Podobno od przegrzania i klimatyzacji. Pal licho! Kocham współczesną medycynę, która zaaplikowała mi trzydniową kurację, po której jestem już zdrowy.

Od poniedziałku mnie nie ma. Lecę do Omanu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Moją podróż możecie śledzić na Instagramie. Po powrocie pojawi się relacja na rajza.tuudi.net. Trzymajcie kciuki!

1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5 (1 votes, average: 5,00 out of 5)
You need to be a registered member to rate this.

Newsletter Tuudi.net - zapisz się, aby być na bieżąco

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *