Centrum Badań nad Kulturami Mniejszymi zainaugurowało swoją działalność

-

8 grudnia brałem udział w uroczystej inauguracji działalności Centrum Badań nad Kulturami Mniejszymi, które powstało w ramach działalności Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i Sosnowcu. Nowa jednostka badawcza ma w założeniu interdyscyplinarnie pochylić się nad zagadnieniem kultur mniejszych, czyli takich, które mają swoje źródło i rozwijają się tuż obok kultur dominujących.

Jaka jest kultura mniejsza?

Doskonałe i trafne są tutaj skojarzenia z kulturą Górnego Śląska, która w przeciwieństwie do kultury polskiej, czeskiej lub niemieckiej nie jest przedmiotem dogłębnych badań językowych, społecznych czy filologicznych. Wiele na tym polu jest do zrobienia.

Centrum Badań nad Kulturami Mniejszymi

Przymiotnik mniejszy może kojarzyć się pejoratywnie. Może być uznany wręcz za synonim na równi z plebejski czy gorszy. Jednak mniejszy nierzadko ma szerszy pogląd, gdyż pozostając w mniejszości dostrzega to, czego duży zobaczyć nie potrafi. Mniejszy uczy demokracji dominującego. Bo przecież rolą większości jest dbanie o to, aby mniejszy nie czuł się dyskryminowany. Na tym polega demokracja, aby mniejszego wspierać, gdyż nie tylko jest źródłem nowej wiedzy, ale także nierozerwalną częścią większości.

Szansa na lepsze poznanie Śląska

„Mniejszy nierzadko ma szerszy pogląd, gdyż pozostając w mniejszości dostrzega to, czego duży zobaczyć nie potrafi…”
Badanie kultury mniejszej dotyka granicy, bo często znajduje się na skraju, żeby nie powiedzieć – na marginesie. Mniejszy chciałby być zauważony i doceniony. Często sam nie woła wystarczająco głośno, aby jego głos dotarł do większości. Nie bez znaczenia jest, że kultury mniejszości są w Europie i na świecie przedmiotem szczególnej troski o tożsamość i dziedzictwo. Życzyłbym sobie, aby Polska – jako kultura dominująca troszczyła się i uznała odrębne oraz troszczyła się o wspólne cechy kultury mniejszej – śląskiej.

Centrum Badań nad Kulturami Mniejszymi nie będzie skupiać się tylko i wyłącznie na tematyce Górnośląskiej. Naukowcy zapowiedzieli między innymi badania nad językiem polskim używanym przez emigrantów np. w Brazylii. Uważam, że właśnie interdyscyplinarność jest ogromną szansą na szczegółowe badania naukowe, które pochylą się nad śląszczyzną, Ślązakami i naszą kulturą. Jestem przekonany, że imię i nazwisko Zbigniewa Kadłubka, Jolanty Tambor, Aleksandry Kunce czy Karoliny Pospiszil będą gwarantem solidnie wykonanej pracy.

Drodzy Czytelnicy, zachęcam Was do śledzenia inicjatywy i dopingowania naukowców. Każdy projekt tego typu, który rodzi się w naszym regionie jest niezwykle potrzebny i wartościowy.


Chcesz być na bieżąco? Obserwuj Portal w Google News!
Łukasz Tudzierz
Łukasz Tudzierzhttps://tuudi.net
Ślązak, felietonista, taternik. Od 2006 roku opisuję i komentuję Górny Śląsk. Mieszkam w Katowicach, pochodzę z Łazisk Górnych. Kocham Śląsk.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj


3,022FaniLubię
763ObserwującyObserwuj
120ObserwującyObserwuj
1,049ObserwującyObserwuj