…i lasy, tu jest pełno lasów…!

Percepcja dzieci różni się zasadniczo od percepcji dorosłych – ich sposób postrzegania rzeczywistości nie został jeszcze skażony, opisują to, co widzą w prostych słowach, czasem dla nas niezrozumiałych na pierwszy rzut oka.

Ten ogromny potencjał tkwiący w dzieciakach nie jest dostatecznie wykorzystywany, prawdopodobnie powodem jest bagatelizacja opinii wyrażanych przez najmłodszych. Ale przecież to od tego pokolenia zależy, w jaki sposób będziemy budować naszą regionalną tożsamość.

Jesteśmy już po pierwszych spotkaniach z dziećmi w ramach projektu „Śląsk wedle bajtla”, odwiedziliśmy Miejski Dom Kultury w Zarzeczu i Łaziskach Górnych. Różnorodność odpowiedzi, rysunków czy opowieści była zdumiewająca, lecz większość z nich miała wspólny mianownik – dla bajtli ich Śląsk to najbliższe otoczenie – dom, konkretna szkoła, MDK, bocianie gniazdo. Czy to dziwi? Nie sądzę. „Ślązak to ten, dla którego mała ojczyzna jest najważniejsza, czyli dom, jego otoczenie, ludzie, tradycja i historia” – jak powiedział kiedyś Henryk Kroll.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że naszym celem nie jest edukacja, czy tym bardziej indoktrynacja. Chcemy zmierzyć się z tym, co zastaliśmy. Dajemy dzieciom narzędzia do wyrażenia własnej opinii – mazaki, brystol, mikrofon. Patrzymy, słuchamy, dopytujemy.

Zachęcam do wysłuchania audycji Radia Katowice z udziałem Kasi i Michała, która została nagrana podczas naszej wizyty w MDK w Zarzeczu.

Już dziś zapraszam Was na podsumowujący wernisaż i wystawę, które odbędą się w połowie września w CKK na ul. Mariackiej w Katowicach. Mamy nadzieję, że nie zabraknie znanych osobistości – ale o szczegółach poinformuję Was w odpowiednim czasie.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)

8 komentarzy

 • człowiek bez wartosci napisał(a):

  W Polsce, w tym na Slasku rodzi sie za mało dzieci. ujemny przyrost naturalny to wymieranie rodzimej ludnosci, ktorą zastapią Azjaci Arabowie inni. Młodzi ludzie jak tuudi zamiast sie zenic i rodzić dzieci, pomagając tym Śląskowi, zajmuja sie politką ideologia

 • Tuudi napisał(a):

  Myślę, że teraz Śląsk ma większy pożytek ze mnie, a na dzieci przyjdzie odpowiedni czas :)

 • Nic z tego! napisał(a):

  Tak, to jest mądre: niech Ślązaczki mają w młodym wieku dzieci a swoją enegrię zamiast inwestować w coś pożytecznego, będą na studiach niańczyć bajtle. Nie słuchaj Tuudi głupot ale działaj dalej jak działasz. Na własne dzieci przyjdzie czas!
  pozdrawiam..

 • Anzelm napisał(a):

  Czemu Ślązacy nie zdobyli medali na olimpiadzie czemu bajtle nie garną się do sportu? Pani Naja to gorolka

 • Sentymentalna napisał(a):

  Widzę, że temat Ciebie również skłonił do refleksji:)

 • Tuudi napisał(a):

  Zdecydowanie! Dodatkowo trzeba promować projekt na blogu, czyż nie? :)

 • Grzesio napisał(a):

  W zachodniej części Górnego Śląska (opolskie) prawie nie ma lasów, wszytko to pola uprawne i łąki. We wschodniej części faktycznie jest wysoka lesistość.

 • Tuudi napisał(a):

  U mnie w okolicach Łazisk Górnych jest bardzo dużo lasów. Jeżeli chcę pojezdzić na rowerze, mogę wybrać tylko takie trasy, które prowadzą w lesie! U mnie upada stereotyp zadymionego Górnego Śląska :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *