Jeszcze dwa słowa o “aparycji chama”

Mój post na Facebooku wywołał skrajne emocje, zainteresowała się nim nawet Gazeta Katowice i Dziennik Zachodni. Przypomnę. Uważam, że wykorzystanie w kampanii społecznej stwierdzenia: “przekaz musi być prosty jak aparycja przeciętnego chama ze Śląska” jest operowaniem na najniższym poziomie stereotypu. Nie jest to nawet stwierdzenie ambiwalentne, jak np. “Ślązak – górnik” czy “Śląsk – kraina pyłu“, ale zdanie bezpośrednio uderzające w nas – Ślązaków, potwierdzając stereotypowy przekaz: na Śląsku mieszka plebs, a każdy Ślązak pozbawiony jest intelektualnych aspiracji.

Jestem człowiekiem, który ma ogromny dystans do siebie i miejsca, w którym mieszkam, nie mam także problemów z autoironią. Ale jestem ponadto zdania, że jeżeli nie weźmiemy sprawy w swoje ręce, to nikt nie wyręczy nas w dbaniu o pozytywny wizerunek Śląska…

Być może całe zamieszanie jest po prostu konsekwencją głupiego zdania napisanego przez jakiegoś copywritera, który chciał żeby wyszło śmiesznie. Jednak wolałbym, aby w przyszłości internetowe kampanie operowały stereotypami na wyższym poziome.

Sentencja od 0:30

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)

15 komentarzy

 • Słowioczek M. napisał(a):

  święte słowa-zgadzam się w 100%!!

 • meluzyna12 napisał(a):

  Ech, szczerze… nawet i bez “chama ze Śląska” ten klip jest wulgarnym dnem, więc gratuluję twórcom. Mnie nie zachęcili do oddania nawet tego 1% podatku. Pyrsk!

 • km napisał(a):

  W pełni zgadzam się z autorem niniejszego bloga. Szkoda, że twórcy tegoż klipu, aby zabłysnąć posłużyli się najmniej wyszukanym narzędziem kontrowersji, jakim jest raczej niepochlebne porównanie, graniczące wręcz z obrazą. Ponadto. Jaka to kampania społeczna, w której pojawiają się wulgaryzmy? Czy twórcy uwzględnili wszystkie grupy wiekowe odbiorców? Czy to, co chwytliwe musi być zarazem wulgarne i chamskie? Produkcja klipu na dobrym poziomie, niemniej jednak rzeczona kwestia razi i powoduje niesmak utrzymujący się do końca klipu, a problem, który powinien być motywem przewodnim, w rzeczywistości schodzi na plan dalszy. Również mam dystans do siebie i miejsca, w którym żyję, ale jak bardzo człowiek zdystansowany by nie był, czuje się zniesmaczony. Porównanie uważam za nietrafne, prowokacyjne i by nie określić inaczej – po prostu niemądre. Rzekłam.

 • Arkadiusz eN napisał(a):

  Żenada. Dobrze, że Tuudi zareagował. Nie pierwszy raz wyłapał taką “perełkę”. Dobra robota!

 • erer napisał(a):

  Ludzie, dystansu trochę :) sformułowanie “aparycja przeciętnego chama ze Śląska” nie implikuje że wszyscy na Śląsku są chamami. Strasznie się czepiacie i robicie za przeproszeniem “z gówna krążownik”.

  Z pozdrowieniami – mieszkaniec Śląska

 • TW napisał(a):

  Zmienić “ze Śląska” na “z Pruszkowa” ewentualnie “z Wołomina” (centrali najbardziej znanych polkich “mafii”) i będzie OK.

 • Temat napisał(a):

  Chyba nie załapałeś o co chodzi -> to nie uderza w Śląsk pod względem intelektualnym czy jakimkolwiek. Cham tu pada po prostu jako cham właśnie, tj. przeciętny cham ze Śląska jako ktoś potężny, dobrze zbudowany, ogromny. A przy tym zapewne prosty, o prostych rysach itd.

  I nie w rozumieniu “przeciętny Ślązak” tylko “cham ze Śląska”.

 • Farorz Niedoszły napisał(a):

  Trzeba mieć aparycję przeciętnego chama ze Śląska, żeby czuć się urażonym. Dla mnie niezły tekst, śmieszny ;p
  I żeby nie było urodzony i wychowany na Górnym Śląsku, od kilku lat mieszkam na Dolnym Śląsku. Nie poczułem się urażony. Gdyby mowa była o ślaskim chamie to inna sprawa, a tu, równie dobrze mógłby to być przeciętny cham ze stolycy ;p Więcej luzu

 • Miczkus napisał(a):

  Tuudi, naprawdę Cię to dotknęło? Proszę Cię, naprawdę trzeba się uprzeć by poczuć się urażonym tym tekstem.

 • wisttek napisał(a):

  [kolega nie wiedział, że o Tuudim źle się nie piszę, ale już wie i obiecuje się poprawić]

 • Natalia napisał(a):

  Tuudi nawet w DD TVN była wzmianka o Blogerze ze Śląska ;D

 • artemida napisał(a):

  po tym co napisales widac ze wlasnie totalnie brak ci autoironii;i pamietaj w kazdym stereotypie jest troche prawdy

 • artemida napisał(a):

  po prostu skompromitowales sie kolo

 • Tuudi napisał(a):

  @Natalia, w którym odcinku?

 • Cham ze Śląska napisał(a):

  Nie mam pojęcia jak tu teraz trafiłem, zwłaszcza po takim czasie od opublikowaniu filmu, jednak coś napiszę.
  1. To prawda, że mając z tym problem z pewnością nie masz dystansu do siebie, czy do miejsca w którym mieszkasz. Co więcej, oburzając się z tego powodu w pewien sposób nawet potwierdzasz jakoby stereotyp nie był bezpodstawny.
  2. “Cham ze Śląska” może rzeczywiście buduje nieco wyraźniejszy obraz nic “Cham z Mazur” czy “Cham z Kujaw”, jednak nie znaczy to, że każdy Ślązak jest chamem. Swoją drogą, istnienie stereotypów na temat Śląska jest raczej winą samych Ślązaków i spuścizną faktu, że słynie on z bycia centrum przemysłu ciężkiego i zgromadził bardzo dużo niewykształconych ludzi do pracy fizycznej po II Wojnie Światowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *