Najważniejsze wydarzenie roku 2013 na Śląsku [ANKIETA]

Rok 2013 w naszym regionie nie był przełomowy, ale na pewno obfitował w wiele ważnych wydarzeń. Analizując zgłoszone przez Was i dodane przeze mnie „kandydatury” można stwierdzić, że odeszło od nas niepokojąco dużo ludzi, na których czas jeszcze nie powinien nadejść… Pewnych rzeczy przewidzieć jednak nie możemy, a wpływu tym bardziej nie mamy.

Poniżej prezentuję Wam 13 najważniejszych wydarzeń roku 2013 w moim i Waszym odczuciu. Wybierzcie maksymalnie 3 najważniejsze z najważniejszych i oddajcie swój głos. Kolejność przypadkowa.

1. Śmierć Michała Smolorza, jednego z najbardziej wyrazistych i kontrowersyjnych śląskich felietonistów. Jego niespodziewana śmierć sprawiła, że Śląsk stracił cennego obserwatora i komentatora rzeczywistości.

2. Marsz Autonomii. Zorganizowany po raz 7. przez Ruch Autonomii Śląska marsz, którego uczestnicy przypominają, że w okresie międzywojennym Górny Śląsk posiadał status autonomicznego województwa. Głównym celem marszu jest powrót autonomii w nowoczesnej formie.

3. BloSilesia. To cykliczne spotkania śląskich blogerów, które mają na celu integrację śląskiej blogosfery. BloSilesia była inicjatorem wielu akcji społecznych i charytatywnych.

4. Otwarcie Galerii Katowickiej. Jest to jedna z najbardziej kontrowersyjnych inwestycji realizowanych na terenie Katowic. Galeria Katowicka jest dla jednych symbolem nowoczesności i postępu miasta, dla innych natomiast niepotrzebnym tworem, który zniszczy tkankę miejską Katowic.

5. Zerwanie w Sejmiku koalicji przez RAŚ. Dla jednych był to wyraz odpowiedzialności i troski o losy województwa, dla innych – umycie rąk wobec trudności z jakimi borykało się województwo śląskie. Jedno jest pewne: samo wejście Jerzego Gorzelika do zarządu województwa było szeroko komentowanym wydarzeniem w mediach ogólnopolskich.

6. Wyrok Sądu Najwyższego, który stwierdził, że Ślązaków nie można uznać za osobny naród, a Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej nie może zostać zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym pod taką nazwą. Wyrok sądu odbił się szerokim echem nie tylko na Śląsku, ale także i w całej Polsce.

7. Pierwsze zimowe wejście na Broad Peak. Ogromny sukces polskiego himalaizmu zimowego. Wśród 4 zdobywców było dwóch urodzonych w Tychach: Adam Bielecki i Artur Małek. Tomasz Kowalski (ur. w Dąbrowie Górniczej) i Maciej Berbeka zginęli podczas zejścia ze szczytu.

8. Śmierć Artura Hajzera na ścianie Gaszerbrum I w Karakorum. Hajzer był ikoną polskiego himalaizmu, a także inicjatorem przedsięwzięcia pod nazwą Polski Himalaizm Zimowy, którego celem jest dokonanie pierwszych w historii zimowych wejść na ośmiotysięczniki.

9. Premiera Piątej Strony Świata w Teatrze Śląskim, to adaptacja przez Roberta Talarczyka debiutanckiej powieści Kazimierza Kutza. Sztuka została ciepło przyjęta zarówno przez krytyków, jak i widzów.

10. Śmierć Wojciecha Kilara, wybitnego kompozytora, Ślązaka z wyboru. Był laureatem nagrody metropolity katowickiego “Lux ex Silesia”.

11. Kolejna edycja Festiwalu Tauron Nowa Muzyka. Festiwal Muzyczny odbywający się co roku w Katowicach, na którym występują artyści związani głównie z muzyką elektroniczną.

12. Działalność grupy Silesia Videosession, która promuje młodych śląskich artystów poprzez nagrywanie im wideosesji. Ta nowa, jeszcze cały czas nie znana w Polsce forma filmowa na całym świecie jest niezwykle modna.

13. Rejestracja Stowarzyszenia Katowicing Everyday działającego na rzecz rozwoju metropolii katowickiej.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)

7 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *