7 noworocznych postanowień dla Ślązaków

Ekologia na Śląsku – kiedyś temat tabu, dziś jest na topie. Ale od samych słów nic się nie zmieni. Tylko mówiąc nie sprawimy, że nasz region, nasza Mała Ojczyzna stanie się ekologicznie przyjazna nam i przyszłym pokoleniom. Każdy z nas wie, jakie popełnia grzechy. Czym pali w piecu? Gdzie wylewa nieczystości? Co wyrzuca do kubłów ze śmieciami?

-

Końcówka roku i początek nowego symbolicznie zamyka i otwiera nowy okres w życiu każdego z nas. Pomyślałem, że warto wykorzystać moment refleksji, aby nauczyć się nowych nawyków, które zaowocują nie tylko naszym wewnętrznym spełnieniem, ale przede wszystkim myślą, że robimy coś pozytywnego dla Śląska i Ślązaków.

Poniższy artykuł pochodzi z 2018 roku. Obecnie zaktualizowałem go i dodałem kolejne punkty, które w moim odczuciu są bardzo istotne.

Przygotowałem dla Was 7 przykładowych postanowień, które wcielić w życie może każdy Ślązak. Na pewno wniosą wiele dobrego w nasze życie i otoczenie.

1. Zacznij pisać po śląsku

Najgorzej jest zacząć, potem idzie już z górki. Wierzcie mi! Do mojego pierwszego tekstu po śląsku dojrzewałem ponad rok. Bałem się – czy napiszę poprawnie, czy użyję dobrego słowa, czy nie wyjdzie grafomania? Prawda jest taka, że nie ważne jak piszesz – ważne żebyś pisał. Warsztat i biegłość przychodzą wraz z czasem. Dziś wiem, że jednym z najważniejszych wyzwań, jakie przed nami stoją  jest przekonanie samych Ślązaków, że po śląsku można i należy pisać!

2. Czytaj po śląsku i wspieraj wydawnictwa

Bez literatury nie ma kultury. Śląska literatura jest zróżnicowana i co najważniejsze – interesująca. Nie od dzisiaj wiemy, że wydawanie książek po śląsku jest bardziej hobby, niż pracą. Bynajmniej nie ze względu na poświęcany czas – ale niski dochód, jaki przynosi publikowanie rodzimej śląskiej literatury.

Chcesz pomóc? We wpisie Przajesz ślonskij godce? Kupuj książki po śląsku! podałem listę wydawnictw, których książki możecie zakupić.

3. Bądź dumny z tego, że jesteś Ślązakiem

Niedawno w pracy usłyszałem od znajomego „nie jestem Polakiem, jestem Ślązakiem”! Jest nas wielu, ale wciąż tkwi w głębi naszych serc przekonanie, że poczucie własnej tożsamości- innej od polskiej- jest czymś wstydliwym.

Czasy nie sprzyjają inności. W Polsce nasilają się tendencje nacjonalistyczne i rasistowskie. Kiełkuje bzdurne przekonanie, że polskość jest wybitna na tle innych narodowości. Politycy starają się nam wmówić, że śląskość jest nierozerwalnie związana z polskością, że my – Ślązacy mamy być dumni z tego, że jesteśmy także Polakami. Pamiętaj, że najważniejsze jest to, co czujesz w swoim sercu!

Już w kwietniu 2021 roku będziecie mieli okazję oficjalnie zdeklarować bycie Ślązakiem podczas Narodowego Spisu Powszechnego. Więcej informacji na ten temat znajdziecie we wpisie pt. 5 powodów, dla których warto deklarować narodowość śląską.

4. Zaangażuj się dobroczynnie lub społecznie

Każdy z nas ma różne talenty i umiejętności. Niektórzy z nas pomnażają je i doskonalą się w nich. Istnieje wiele możliwości, aby dzielić się sobą z innymi. Możesz wspierać pieniężnie organizacje, które pracują u podstaw w dzielnicach biedy np. Dom Aniołów Stróżów w Katowicach. Możesz osobiście zaangażować się w działalność nowo powstałych śląskich partii, organizacji i stowarzyszeń. Pomnażane dobro wraca po wielokroć. Ja w to wierzę.

5. Dbaj o ekologię

Ekologia na Śląsku – kiedyś temat tabu, dziś jest na topie. Ale od samych słów nic się nie zmieni. Tylko mówiąc nie sprawimy, że nasz region, nasza Mała Ojczyzna stanie się ekologicznie przyjazna nam i przyszłym pokoleniom. Każdy z nas wie, jakie popełnia grzechy. Czym pali w piecu? Gdzie wylewa nieczystości? Co wyrzuca do kubłów ze śmieciami? Nowy rok niech będzie dla nas momentem na ekologiczny rachunek sumienia i poprawę swoich nawyków.

6. Bierz udział w wyborach 

Nie chodzi o to, abym przekonał Cię do głosowania na określoną partię polityczną. Udział w wyborach jest obywatelskim obowiązkiem, dzięki któremu pośrednio mamy wpływ na władzę w naszym kraju. Z przeprowadzonej w tym roku ankiety wynika, że niecałe 90% czytelników Portalu uczestniczyło w wyborach samorządowych. Jestem przekonany, że to na Twoich barkach ciąży odpowiedzialność, aby przekonać do głosowania swoich znajomych i przyjaciół.

7. Kontroluj swoich przedstawicieli

Pamiętacie głośny transfer Wojciecha Kałuży, który zaważył o zmianie ekipy rządzącej w województwie śląskim? Mój felieton nie spodobał się wielu osobom. Dlaczego? Bo stwierdziłem w nim, że to wyborcy poprzez swoją bierną postawę są winni wszelkim politycznym zmianom barw. Kiedy ostatni raz napisałeś maila do prezydenta swojego miasta? Czy znasz numer telefonu swojego radnego? Zaangażuj się w nowym roku! Daj swoim przedstawicielom poczucie, że kontrolujesz ich pracę.

Polityczny transfer Wojciecha Kałuży to wina słabości i bierności wyborców

Podziel się z innymi! 

Z okazji Nowego Roku chciałbym życzyć Ci realizacji przynajmniej kilku z wyżej wymienionych postanowień. Wybierz trzy lub cztery, które uważasz, za najważniejsze i sprawdzaj regularnie – co miesiąc, czy je wypełniasz. Pamiętaj, że Górny Śląsk będzie taki, jakim będziemy go tworzyć!

Nie zapomnij podzielić się artykułem ze swoimi znajomymi. Chciałbym, aby noworoczne postanowienia trafiły do jak największej liczby Ślązaków.


Chcesz być na bieżąco? Obserwuj Portal w Google News!
Łukasz Tudzierz
Łukasz Tudzierzhttps://tuudi.net
Ślązak, felietonista, taternik. Od 2006 roku opisuję i komentuję Górny Śląsk. Mieszkam w Katowicach, pochodzę z Łazisk Górnych. Kocham Śląsk.

9 KOMENTARZE

  1. Ekologijŏ to je miecz ze brzitwōma po ôbiuch strōnach. Fajnie je coby ludzie niy pŏlili plastikōma we piecu i niy wyceiepowali swojich śmieci do lasa. Ale potyn regirōnek poczynŏ za moc czachrażyć i nōm naciepuje wyższy sztojer, bo mōmy starszyjsze auto…

    Josef Lompa nazywoł Ślōnsk we swych dziełach żodnōm „małą ojczyzną” ino „ojczyzną” direkt. Warto sie w tyj kwesti, wziōnć z niego wzōr, kej go już coniyftorzi majōm za prakrzewiciela polskośći.

    Problymym niy je ino co Ślōnzŏki niy czytajōm ô i po ślōnsku ale i to co, czytanie zdo sie im ino przimusym i bezto sie radzszyj faszerujōm informacjōma audiomedialnymi ze nadajni cyntralnych niż sie chycōm za ksiōnżka.

    Uczmy sie tyż jynzykōw niymieckigo, czeskigo, bo to tysz naszo spuźcizna kulturalno i krōm tego angielskigo, kery wdycki wert znać.

  2. Jo pisza po ślońsku na roztomaitych forach na FB, takich ogólnych, niy ino ślónskich. Nowiyncyj pisza im wice po ślóńsku, a reakcje sóm przeważnie łapka, abo super, abo wow. We komyntorzach łoni sie czynsto pytajom, co jake słowo znaczy. Ostatnio dołech tyn wic o gardinach i brelach, toch mioł ponad 100 polubień.
    A, i jak mie wkurzy jaki gorol przy dyskusji, to zaczynóm pisać po ślónsku. A jak niy rozumiom, to to je dowód, że ślónski je jynzyk a niy gwara.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj


3,022FaniLubię
763ObserwującyObserwuj
120ObserwującyObserwuj
1,049ObserwującyObserwuj