Końcówka roku i początek nowego symbolicznie zamyka i otwiera nowy okres w życiu każdego z nas. Pomyślałem, że warto wykorzystać moment refleksji, aby nauczyć się nowych nawyków, które zaowocują nie tylko naszym wewnętrznym spełnieniem, ale przede wszystkim myślą, że robimy coś pozytywnego dla Śląska i Ślązaków.

Przygotowałem dla Was 5 przykładowych postanowień, które wcielić w życie może każdy Ślązak. Na pewno wniosą wiele dobrego w nasze życie i otoczenie.

1. Zacznij pisać po śląsku

Najgorzej jest zacząć, potem idzie już z górki. Wierzcie mi! Do mojego pierwszego tekstu po śląsku dojrzewałem ponad rok. Bałem się – czy napiszę poprawnie, czy użyję dobrego słowa, czy nie wyjdzie grafomania? Prawda jest taka, że nie ważne jak piszesz – ważne żebyś pisał. Warsztat i biegłość przychodzą wraz z czasem. Dziś wiem, że jednym z najważniejszych wyzwań, jakie przed nami stoją  jest przekonanie samych Ślązaków, że po śląsku można i należy pisać!

2. Czytaj po śląsku i wspieraj wydawnictwa

Bez literatury nie ma kultury. Śląska literatura jest zróżnicowana i co najważniejsze – interesująca. Nie od dzisiaj wiemy, że wydawanie książek po śląsku jest bardziej hobby, niż pracą. Bynajmniej nie ze względu na poświęcany czas – ale niski dochód, jaki przynosi publikowanie rodzimej śląskiej literatury.

Chcesz pomóc? We wpisie Przajesz ślonskij godce? Kupuj książki po śląsku! podałem listę wydawnictw, których książki możecie zakupić.

3. Bądź dumny z tego, że jesteś Ślązakiem

Niedawno w pracy usłyszałem od znajomego “nie jestem Polakiem, jestem Ślązakiem”! Jest nas wielu, ale wciąż tkwi w głębi naszych serc przekonanie, że poczucie własnej tożsamości- innej od polskiej- jest czymś wstydliwym.

Czasy nie sprzyjają inności. W Polsce nasilają się tendencje nacjonalistyczne i rasistowskie. Kiełkuje bzdurne przekonanie, że polskość jest wybitna na tle innych narodowości. Politycy starają się nam wmówić, że śląskość jest nierozerwalnie związana z polskością, że my – Ślązacy mamy być dumni z tego, że jesteśmy także Polakami. Pamiętaj, że najważniejsze jest to, co czujesz w swoim sercu!

4. Zaangażuj się dobroczynnie lub społecznie

Każdy z nas ma różne talenty i umiejętności. Niektórzy z nas pomnażają je i doskonalą się w nich. Istnieje wiele możliwości, aby dzielić się sobą z innymi. Możesz wspierać pieniężnie organizacje, które pracują u podstaw w dzielnicach biedy np. Dom Aniołów Stróżów w Katowicach. Możesz osobiście zaangażować się w działalność nowo powstałych śląskich partii, organizacji i stowarzyszeń. Pomnażane dobro wraca po wielokroć. Ja w to wierzę.

5. Dbaj o ekologię

Ekologia na Śląsku – kiedyś temat tabu, dziś jest na topie. Ale od samych słów nic się nie zmieni. Tylko mówiąc nie sprawimy, że nasz region, nasza Mała Ojczyzna stanie się ekologicznie przyjazna nam i przyszłym pokoleniom. Każdy z nas wie, jakie popełnia grzechy. Czym pali w piecu? Gdzie wylewa nieczystości? Co wyrzuca do kubłów ze śmieciami? Nowy rok niech będzie dla nas momentem na ekologiczny rachunek sumienia i poprawę swoich nawyków.

Masz inne postanowienie?

Pochwal się nim w komentarzu poniżej :)

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (7 votes, average: 5,00 out of 5)

5 KOMENTARZE

  1. Ekologijŏ to je miecz ze brzitwōma po ôbiuch strōnach. Fajnie je coby ludzie niy pŏlili plastikōma we piecu i niy wyceiepowali swojich śmieci do lasa. Ale potyn regirōnek poczynŏ za moc czachrażyć i nōm naciepuje wyższy sztojer, bo mōmy starszyjsze auto…

    Josef Lompa nazywoł Ślōnsk we swych dziełach żodnōm “małą ojczyzną” ino “ojczyzną” direkt. Warto sie w tyj kwesti, wziōnć z niego wzōr, kej go już coniyftorzi majōm za prakrzewiciela polskośći.

    Problymym niy je ino co Ślōnzŏki niy czytajōm ô i po ślōnsku ale i to co, czytanie zdo sie im ino przimusym i bezto sie radzszyj faszerujōm informacjōma audiomedialnymi ze nadajni cyntralnych niż sie chycōm za ksiōnżka.

    Uczmy sie tyż jynzykōw niymieckigo, czeskigo, bo to tysz naszo spuźcizna kulturalno i krōm tego angielskigo, kery wdycki wert znać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here