Co zobaczyć w Pafos i okolicach?

Do Pafos przylecieliśmy z Krakowa późnym wieczorem w niedzielę. 

Z lotniska, oddalonego od centrum miasta o ok. 16 km, można dostać się na kilka sposobów – taksówką, wypożyczonym samochodem, transferem z hotelu bądź komunikacją miejską. 

Na pierwszy dzień pobytu zaplanowaliśmy szybkie zwiedzanie Pafos, dlatego też wybraliśmy opcję najtańszą, czyli dojazd z lotniska autobusem miejskim. 

Z lotniska bezpośrednio do Pafos kursują dwie linie – 613 i 612. Rozkład jazdy zarówno z jak i na lotnisko zsynchronizowany jest z lotami, autobusy odjeżdżają co 70 min. Dojazd do miasta zajmuje ok. 30 minut. Koszt biletu to 1,5 euro/os w porze dziennej, natomiast po godzinie 22.00 za bilet zapłacimy 2,5 euro/osoba. Płatność wyłącznie gotówką, najlepiej za odliczoną kwotą, bilety do nabycia u kierowcy. 

W Pafos udało się nam zabukować pokój z aneksem kuchennym i łazienką w pokoju blisko dworca i ścisłego centrum (tzw. Kato Pafos, czyli starego miasta) w przystępnej cenie w Crystallo Apartaments. Co ważne, w zasadzie wszystkie noclegi na wyspie rezerwowaliśmy dzień przed, a nawet tego samego dnia. 

Jako, że należymy do osób lubiących aktywny wypoczynek, w planach mieliśmy objechanie całej wyspy wypożyczonym samochodem, zahaczając o najważniejsze i najładniejsze miejsca na wyspie.  Zwiedzanie Cypru rozpoczęliśmy od wypicia dobrej kawy w lodziarni E Cosi Gelateria.

Kilka słów o Pafos – jest to czwarte największe miasto na Cyprze, leżące na południowo – zachodnim wybrzeżu Cypru, które w 1980 roku wpisane zostało na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Co zobaczyć w Pafos?

  • Park Archeologiczny Nea Pafos
  • Grobowce Królewskie 
  • Kościół Agia Kyriaki Chrysopolitissa
  • Zamek w Pafos

Co do samego Pafos, jest to bardzo turystyczne miasto, tętniące życiem, nawet po sezonie, zapewne dzięki położeniu w pobliżu lotniska i dobrze rozbudowanej infrastrukturze turystycznej – przy promenadzie znajduje się mnóstwo restauracji, kawiarni, barów oraz sklepów z pamiątkami i nie tylko. Minusem Pafos są plaże – małe i tylko gdzieniegdzie piaszczyste.

Nas osobiście Pafos nie urzekło. Chociaż na pewno ma dużo do zaoferowania!

Skała Afrodyty na Cyprze

Po krótkim spacerze po Kato Pafos, udaliśmy się do wypożyczalni po odbiór samochodu i pojechaliśmy w kierunku Skały Afrodyty (Pétra toú Romíou).

Skała Afrodyty oddalona jest o 25 km na wschód od Pafos. Droga jest na tyle dobrze oznaczona, że nie sposób się zgubić, a ponadto skałę widać już z daleka.

Skała Afrodyty, jak głoszą legendy – miejsce narodzin bogini piękna i miłości –  jest jednym z tak zwanych miejsc must see na wyspie. Zarówno formacje skalne jak i widok lazurowego morza pozwalają na cieszenie się pięknymi widokami. Jest to dobre miejsce na pływanie i plażowanie, a także spacer wzdłuż wybrzeża. Idealne miejsce dla zakochanych, jak mówią miejscowi – opłynięcie Skały Afrodyty, nago, przy blasku księżyca zapewnia wieczną miłość.

Co zobaczyć w okolicy Limassol?

Cypr - spis treści

Informacje praktyczne