Kapsztad – Co warto zobaczyć?

Co warto zobaczyć w Kapsztadzie? Informacje praktyczne

Kapsztad
Kapsztad

Kapsztad to najstarsze i jedno z największych miast Republiki Południowej Afryki. Myślę, że nie będzie cienia przesady w stwierdzeniu, że Kapsztad jest także turystyczną stolicą RPA. Metropolia położona na styku dwóch oceanów – Spokojnego i Atlantyckiego ma wiele do zaoferowania przybywającym tutaj turystom. Pamiętajmy jednakże, iż Kapsztad boryka się z falą przestępczości i nie jest to bezpieczne miasto.

Poniżej opowiem Wam o tym, co warto zobaczyć w Kapsztadzie. Zwróćcie uwagę, iż najbardziej interesujące atrakcje Kapsztadu są oddalone od siebie nawet o kilkadziesiąt kilometrów. Aby być w pełni elastycznym warto wypożyczyć samochód lub wynająć przewodnika, korzystanie z komunikacji miejskiej może być dość uciążliwe i niebezpieczne.

Ile dni spędzić w Kapsztadzie? Wydaje mi się, iż 4 dni są wystarczające, aby zobaczyć najciekawsze miejsca. Jednak będąc tutaj i 2 tygodnie, na pewno nie będziecie się nudzić!

Kapsztad – Przylądek Dobrej Nadziei

W Parku Narodowym Cape Point, który znajduje się na samym końcu Półwyspu Przylądkowego są tak naprawdę dwa przylądki: bardziej znany Przylądek Dobrej Nadziei oraz mniej znany, ale zdecydowanie bardzie urokliwy – Cape Point.

Cape Point – atrakcją są dwie latarnie morskie: stara – do której podnóża turyści mają swobodny dostęp oraz nowa – do której oficjalnie nie można podejść (nieoficjalnie – wystarczy zobaczyć zobaczyć ścieżkę na maps.me oraz przeskoczyć dwie bramy). Na poniższych zdjęciach bez problemu znajdziecie piękno przylądka Cape Point!

Przylądek Dobrej Nadziei – pod sam przylądek można podjechać samochodem lub wybrać się pieszo z okolic Cape Point. Opcja druga jest zdecydowanie bardziej interesująca i ciekawsza. Wolnym tempem wycieczka z Cape Point do Good Hope zajmie nam około godziny, wraz z przerwą na Dias Beach – wspaniałą piaszczystą plażą, wciśniętą pomiędzy skały półwyspu. Na plażę zejdziecie po wygodnych schodach. Dias Beach to idealne miejsce na piknik i odpoczynek.

Sam Przylądek Dobrej Nadziei nie jest tak bardzo spektakularny jak Cape Point. Jednakże warto wejść nie tylko na sam przylądek, ale także pochodzić po skałach, które znajdują się wokoło. Poniżej szczytu, wiatr nie jest tak bardzo uciążliwy oraz nie ma tak wielu turystów.

Boulders Beach – kolonia pingwinów w Kapsztadzie

Możliwość zobaczenia pingwinów w ich naturalnym środowisku była moim wielkim marzeniem od wielu lat. Gdy tylko przeczytałem o kolonii pingwinów znajdującej się na plaży w Simon’s Town – od razu dodałem ją na moją listę miejsc, które koniecznie muszę zobaczyć w Kapsztadzie.

Faktycznie, na Boulders Beach przeżyłem autentyczne obcowanie z pingwinami – wyskakiwały zza krzaków, biegały po ścieżkach, a także po prostu pływały w wodzie zatoki False Bay. Pamiętajcie, że odwiedzających to miejsce obowiązują ściśle określone zasady – pingwinów nie można gonić, dotykać, ani dokarmiać. Po prostu jesteśmy gośćmi w ich naturalnym domu – zachowujmy się odpowiedzialnie.

Kapsztad – Góra Stołowa – jak wejść? 

Góra Stołowa nie jest klasycznym szczytem, jaki możemy kojarzyć z polskich lub europejskich gór. Na jej zboczach znajduje się kilkadziesiąt szlaków, które prowadzą na jej szczyt. Wierzchołek ma powierzchnię 3 km², a sam łańcuch górski, którego jest częścią ma 52 km długości i 16 km szerokości. Nie będzie przesady gdy stwierdzę, iż możecie poświęcić kilkanaście dni aby „przejść” większość popularnych szlaków, które kończą się na szczycie. Także i krajobraz w parku nie jest jednorodny – wierzchołek jest bardziej skalisty, natomiast niektóre fragmenty pejzażu pod górą przypominały mi… dżunglę.

Ze szczytu Góry Stołowej rozpościera się niesamowity widok na znajdujący się u jej podnóża Kapsztad, okoliczne pagórki, skały, klify oraz plaże. Warto tak zaplanować wycieczkę, aby zobaczyć słońce zachodzące w wodach oceanu – jest to pejzaż, który na długo zapadnie Wam w pamięć!

Kolejka linowa na Górę Stołową – jest dobrą opcją dla osób, które nie mają czasu lub kondycji, aby samodzielnie wejść na szczyt. Ceny możecie sprawdzić na oficjalnej stronie. Zwróćcie uwagę, iż okolice górnej stacji kolejki linowej zazwyczaj są bardzo zatłoczone. Wystarczy odejść paręset metrów aby zaznać spokoju i w samotności delektować się naturą oraz wspaniałymi widokami.

India Venster – jest to popularny szlak na szczyt, który poprowadzony jest mniej więcej pod trasą kolejki linowej. India Venster to niesamowicie urokliwa ale i wymagająca technicznie i kondycyjnie trasa. Znajduje się tutaj kilka miejsc z łańcuchami i klamrami, które dla niewprawionych turystów mogą okazać się dość trudne. Jednak piękne widoki oraz różnorodność szlaku sprawia, że zdaniem mieszkańców Kapsztadu India Venster to jeden z najpiękniejszych szlaków na Górze Stołowej. I ja mogę potwierdzić ich słowa!

Atrakcje Kapsztadu – co warto zobaczyć w Kapsztadzie? 

Oceanarium

Bardzo fajne miejsce, jeśli macie wolne popołudnie lub jeśli trafiliście na deszczowy dzień. W oceanarium zobaczycie wiele gatunków ryb oraz innych morskich stworzeń. Dużą atrakcją jest ogromny zbiornik, w którym możecie obserwować z bliska rekiny. Wizytę w oceanarium możecie połączyć ze zwiedzaniem Victoria & Alfred Waterfront.

Victoria & Alfred Waterfront

Jest to typowa dzielnica, która żyje z zamożnych turystów. Jednak warto tutaj zajrzeć, aby kupić pamiątki lub napić się kawy z widokiem na port lub Górę Stołową.

Przewodnik po Kapsztadzie

Jeśli szukacie dobrego przewodnika po Kapsztadzie i okolicach to serdecznie polecam Wam Irminę. Jest to Polka, która kilka lat temu przeprowadziła się do RPA. Irmina wraz z partnerem są prawdziwą skarbnicą wiedzy o Kapsztadzie i jego atrakcjach! Jeśli chcecie, zabiorą Was do miejsc, których nie ma w przewodnikach, a także pozwolą poczuć autentyczną przygodę w Parku Narodowym Góry Stołowej.

Jej profil znajdziecie na Instagramie lub Airbnb. Mogę z całego serca polecić usługi Irminy! :)

Wycieczka do Kapsztadu była częścią wyprawy do RPA, Botswany i Zimbabwe. Więcej poczytasz poniżej:

Botswana - spis treści

Informacje praktyczne