Śląskie podsumowanie wyborów do Sejmu i Senatu

Znamy już ostateczne wyniki wyborów parlamentarnych. Myślę, że mogę się pokusić o ich regionalne podsumowanie, gdyż działo się wiele interesujących rzeczy. Skupię się przede wszystkim na okręgu katowickim nr 31, w którym mieszkam oraz okręgu rybnickim nr 30, z którego pochodzę.

-

Znamy już ostateczne wyniki wyborów parlamentarnych. Myślę, że mogę się pokusić o ich regionalne podsumowanie, gdyż działo się wiele interesujących rzeczy. Skupię się przede wszystkim na okręgu katowickim nr 31, w którym mieszkam oraz okręgu rybnickim nr 30, z którego pochodzę. Naturalnie w tych dwóch miejscach kampanię wyborczą śledziłem najbardziej uważnie.

Barbara Dziuk poza Sejmem! 

Kończy się pewna era (także i na Tuudi.net) i z pewną satysfakcją mogę napisać, że posłance Barbarze Dziuk zabrakło około dwóch tysięcy głosów i w następnej kadencji nie będzie już śląską reprezentantką w parlamencie. Dziuk poświęciłem nawet osobny i bardzo popularny artykuł na Portalu, w którym opisywałem kompromitujące wystąpienia i absurdalne wywiady udzielone przez posłankę. Więcej we wpisie pt. Barbara Dziuk – rzekoma reprezentantka nurtu śląskiej inteligencji. Do dzisiaj nie potrafię zrozumieć dlaczego Barbara Dziuk – posłanka intelektualnie bardzo przeciętna, mająca skrajnie antyśląskie poglądy przez lata otrzymywała tak wiele głosów. 

Niewiele brakowało, aby Jerzy Polaczek pożegnał się z polskim sejmem. Podczas liczenia głosów Tobiszowska deptała po piętach Polaczkowi lecz ostatecznie to on zdobył mandat z przewagą około 700 głosów. To dobra informacja. Polaczek jest jednym z niewielu śląskich posłów PIS, których cenię za fachowość i darzę osobistą sympatią.

Rosa – klasycznie najlepsza 

Na uwagę zasługuje 2424 głosów dra Tomasza Słupika, które „wykręcił” z ostatniego miejsca listy Koalicji Obywatelskiej. Słupik, wykładowca uniwersytecki dokonał odważnego i ciekawego manewru – porzucił rolę komentatora politycznego, aby zająć się czynną polityką. Wydaje mi się, że otrzymane głosy nie są najgorszym wynikiem.

Nie zaskoczyła natomiast Monika Rosa, na którą zagłosowało ponad 44 tys. osób. Rosa miała bez wątpienia najciekawszą i najlepiej prowadzoną kampanię outdoorową w okręgu katowickim, była także niezwykle aktywna na ulicy – osobiście kilkukrotnie spotkałem ją rozdającą ulotki w różnych miejscach Katowic.

Kopiec senatorem zamiast Makowskiego 

Jarosław Makowski, radny KO w Katowicach typowany był przez lokalne struktury KO na kandydata na senatora w okręgu katowickim. Ostatecznie jednak kandydował do Sejmu, zdobywając dopiero siódmy wynik na liście. Liczba głosów na Makowskiego wyraźnie pokazuje, że większości katowickiego elektoratu nie przypadł on do gustu.

Kandydatem, jak i w rezultacie senatorem w katowickim okręgu wyborczym nr 80. został Maciej Kopiec, dotychczasowy poseł Lewicy wybrany 4 lata temu z listy rybnickiej. Co do samego Kopca – to mam sporo wątpliwości, ale zobaczymy jak sobie poradzi w roli senatora. Przypomnę, że miejsce na katowickiej liście do Senatu “zwolniło się” po śmierci senatora Marka Plury w styczniu 2023 roku.

Dobry wynik Durała z Trzeciej Drogi

Z lokalnych smaczków – Dawid Durał, czyli de facto jedyny opozycyjny radny w katowickiej radzie miasta otrzymał na liście Trzeciej Drogi ponad 1300 głosów nie prowadząc praktycznie żadnej kampanii wyborczej. To ciekawy prognostyk przed wyborami samorządowymi, które odbędą się w przyszłym roku. Na tej samej liście Aleksandrze Poloczek zabrakło kilkuset głosów aby uzyskać drugi mandat dla Trzeciej Drogi i ostatecznie miejsce w sejmie przypadło Konfederacji. Warto wspomnieć, że na lidera listy Trzeciej Drogi – Michała Gramatykę zagłosowało 32251 wyborców.

Córka Izabeli Kloc poza Sejmem  

Znane nazwisko i wspólne zdjęcia z mamą oraz dziećmi nie pomogły. Znana z niegdysiejszej dyrektorskiej posady w Kolejach Śląskich, radna sejmiku śląskiego Julia Kloc – Kondracka z szóstego miejsca „zrobiła” na rybnickiej liście PIS szósty wynik i tym samym nie dostała się do Sejmu.

Na uwagę zasługuje statystycznie wyższe poparcie Konfederacji w rybnickim okręgu nr 30, które wyniosło równo 8%. To jedynie moje przeczucie, że powodem są głosy górników marzących o renesansie wydobycia węgla, do czego swego czasu nawoływali kandydaci Konfederacji

Klęska PIS w Senacie

Zarówno w okręgu 73. jak i 72. PIS stracił senatora na rzecz Paktu Senackiego. Nowymi senatorami będą Henryk Siedlaczek (kiedyś poseł) i Piotr Masłowski (zastępca prezydenta Rybnika). Warto wspomnieć o 21% poparcia dla Jerzego Markowskiego, którego plakaty były widoczne w okręgu katowickim zdecydowanie częściej niż Kopca (51%) i Piechoty (27%). 

Jerzy Markowski w towarzystwie trzech kandydatek

Interesująco jest także w Senackim Okręgu Wyborczym nr 74, gdzie Leon Swaczyna, przedstawiciel Ślonzoków Razem dostał 28 tys. głosów, co daje mu 13% poparcia. We wspomnianym już wcześniej okręgu 72. Piotr Pustelnik, także ze Ślonzoków Razem otrzymał niecałe 22 tys. głosów, co przełożyło się na poparcie rzędu 10%. 

Bez zaskoczenia w okręgu nr 75. gdzie mandat senatora zdobył Andrzej Dziuba i okręgu nr 70. – tutaj natomiast zwyciężył z dużą przewagą Zygmunt Frankiewicz. Ogólnie na 11 mandatów senackich w woj. śląskim aż 9 przypadło kandydatom i kandydatkom Paktu Senackiego. 


Chcesz być na bieżąco? Obserwuj Portal w Google News!
Łukasz Tudzierz
Łukasz Tudzierzhttps://tuudi.net
Ślązak, felietonista, taternik. Od 2006 roku opisuję i komentuję Górny Śląsk. Mieszkam w Katowicach, pochodzę z Łazisk Górnych. Kocham Śląsk.

6 KOMENTARZE

  1. Nikt sie pochyli nad sprawozdaniem Ruchu Kontroli Wyborow w selmie
    Ruch Kontroli Wyborow  sprawozdanie w sejmie (kanal yt OKOPZN)

    (1) Prawo partyjne, polski „kodeks” wyborczy,o kto do sejmu a kto szansy nie ma żadnej ! Andrzej Zdun RKW – YouTube
    (1) Tak od dziesięcioleci wygrywa się wybory i rządzi Polską ! RKW Marcin Dybwski – YouTube

  2. Ale napewno Gorny Slask konczy sie za Brynica.
    Ten sztuczny twor co zostol stworzony aby oslabic Slaskosc poprzez przylaczenie terenow ktore ze Slaskiem nie maja ani wspolnej kultury, ani tradycji , ani jezyka a na pewno nigdy nie byly w tych samych granicach ,to jedno wielkie oszustwo ktore mo sluzyc oglupianiu tych co wlasnie mysla ze Gorny Slask to Czestochowa i inne tereny rdzenno polskie ,ktore teraz okreslo sie jako wojewodztwo Slaskie. Po niemiecku to jest ” zwangsehe” czyli malzenstwo narzucone i nie wazne czy oni tego chcom czy nie ….

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj


3,022FaniLubię
763ObserwującyObserwuj
120ObserwującyObserwuj
1,049ObserwującyObserwuj