Żegnamy Wiktora Skworca – arcybiskupa skompromitowanego i antyśląskiego

W ostatnią niedzielę maja arcybiskup Wiktor Skworc na piekarskim wzgórzu pożegnał się z wiernymi – w wieku 75 lat odchodzi na biskupią emeryturę. Także w niedzielę 28 maja w kościołach archidiecezji katowickiej został odczytany jego ostatni list duszpasterski. W treści podkreślił, iż prawo kanoniczne nakłada na biskupa diecezjalnego obowiązek złożenia rezygnacji po osiągnięciu 75. roku życia.

-

W ostatnią niedzielę maja arcybiskup Wiktor Skworc na piekarskim wzgórzu pożegnał się z wiernymi – w wieku 75 lat odchodzi na biskupią emeryturę. Także w niedzielę 28 maja w kościołach archidiecezji katowickiej został odczytany jego ostatni list duszpasterski. W treści podkreślił, iż prawo kanoniczne nakłada na biskupa diecezjalnego obowiązek złożenia rezygnacji po osiągnięciu 75. roku życia. Skworc chęć rezygnacji złożył na ręce Papieża Franciszka już wcześniej. W 2021 roku Ojciec Święty powołał arcybiskupa koadiutora Adriana Galbasa, który po Skworcu ma objąć funkcję arcybiskupa katowickiego.

Skworc współpracujący z SB

Żegnamy arcybiskupa skompromitowanego, za którym ciągnie się niejasna komunistyczna przeszłość. W 1979 roku Wiktor Skworc został zarejestrowany przez Służbę Bezpieczeństwa jako tajny współpracownik o pseudonimie „Dąbrowski”. Po latach uważał, że jego kontakty z bezpieką odbywały się za zgodą przełożonych i wyglądały inaczej niż przedstawione zostały w aktach Służby Bezpieczeństwa. Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski autor książki pt. „Księża wobec bezpieki” twierdzi natomiast, iż Skworc działał jako tajny i świadomy współpracownik SB o pseudonimach „Dąbrowski” oraz „Wiktor”. Donosił na księży i działaczy opozycyjnych, w tym śp. Kazimierza Świtonia, działacza „Solidarności”, ojca wielodzietnej rodziny, za co Wiktor Skworc wynagradzany był paczkami żywnościowymi. W 2006 roku na łamach Gościa Niedzielnego Skworc napisał, że „patrząc z dzisiejszej perspektywy, przyznaję, że z matni zastawionej na mnie przez SB wychodziłem mało radykalnie. Zabrakło mi wówczas odwagi. Dziś czuję się zobowiązany przeprosić za to”.

Biskup przenoszący pedofila z parafii do parafii 

Żegnamy arcybiskupa, który będąc biskupem tarnowskim lekceważył oskarżenia względem pedofila ks. Stanisława P. przenosząc go na ukraińską parafię, gdzie ten kontynuował proceder molestowania młodych chłopców. Z dotychczasowego śledztwa prokuratury wynika, że tylko w Polsce skrzywdzonych przez P. miało być ponad 90 chłopców. 

Warto przypomnieć opublikowany w 2020 roku w Dzienniku Zachodnim wywiad, w którym Isakowicz-Zaleski stwierdził, że „Skworc powinien zawiesić swoje czynności do czasu wyjaśnienia sprawy”, a także „gdyby biskup Skworc właściwie zareagował w 2002 roku, nie byłoby sprawy ukraińskiej”. 4 lata po opublikowaniu wywiadu widzimy, że Wiktor Skworc de facto nie poniósł żadnej kary, zarówno świeckiej, jak i kanonicznej, a po zakończeniu swojej posługi jest żegnamy z honorami przez duchownych i wiernych niczym mąż stanu i wielce zasłużona dla regionu oraz Kościoła osoba.

Wiktor Skworc – antywzorzec dobrego biskupa XXI wieku

Arcybiskup nieznoszący krytyki mediów

Żegnamy arcybiskupa, który podczas pielgrzymki w 2021 roku dziękował Orlenowi za wykupienie od kapitału niemieckiego niewygodnej dla niego gazety. Mowa oczywiście o Dzienniku Zachodnim (wchodzącym w skład Polska Press), który to będąc jeszcze pod kierownictwem Marka Twaroga systematycznie krytykował działania Wiktora Skworca i publikował niewygodne dla niego wywiady. Arcybiskup katowicki niczym obrażony chłopiec wykorzystał publiczną i religijną uroczystość w Piekarach Śląskich, aby dać upust swoim osobistym emocjom. W groteskowy sposób skomentował kontrowersyjne decyzje polityczne, które w ogóle nie powinny być w kręgu zainteresowań duchownych.

Arcybiskup twórca antyśląskiej instytucji

Żegnamy arcybiskupa, który stworzył Panteon Górnośląski – instytucję, której nadrzędnym celem jest polonizacja Ślązaków. O wyremontowanej za pieniądze podatników piwnicy w podziemiach katowickiej archikatedry napisałem już tyle krytycznych słów, że niektórzy zarzucili mi obsesję. Panteon miał stać się, i de facto stał się dziełem życia arcybiskupa Skworca.

Z pełną odpowiedzialnością za moje słowa, podtrzymuję tezę zawartą w artykule z października 2022 roku napisanym po odwiedzeniu wystawy, iż Panteon Górnośląski powstał, aby wynarodowić Ślązaków. Dzisiaj jestem nie mniej radykalny – Ślązacy powinni bojkotować tę instytucję i publicznie krytykować nie zamysł powstania, lecz ostateczny efekt. Sądzę, że w dłuższej perspektywie czasu Panteon należy zamknąć lub radykalnie zmienić treść prezentowaną na wystawie. Obecnie nie ma sensu tracić czasu na kosmetyczne korekty lub dodawanie pojedynczych osób, które do przedstawionej narracji pasować będą jak kwiatek do kożucha.

Panteon Górnośląski powstał, aby wynarodowić Ślązaków

Arcybiskup gorszący wiernych 

Żegnamy arcybiskupa, który w istocie był antychrześcijański. Swoją postawą gorszył wiernych katowickiego i powszechnego kościoła. Mimo pomimo ciągnących się afer i niewyjaśnionych sytuacji, Skworc paradoksalnie wciąż pozostawał moralnym i społecznym autorytetem dla regionalnych elit. Wystarczy wspomnieć wspólne zdjęcie z kwietnia 2022 roku (a więc już po ujawnieniu wszystkich ciążących na arcybiskupie zarzutów) części katowickich radnych z Wiktorem Skworcem podczas dni skupienia dla samorządowców zorganizowanych w bogucickiej bazylice w Katowicach. 

Jeszcze bardziej gorsząca była „próba” organizacji przez Kurię, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz… miasto Katowice 75. hucznych urodzin Skworca, które miały się odbyć w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Po medialnym szumie i oburzeniu opinii publicznej Archidiecezja Katowicka ostatecznie zrezygnowała z organizacji wydarzenia. Przerażający i dający do myślenia jest fakt, że przedstawiciele samorządu najwidoczniej nie widzieli nic niestosownego we współorganizacji publicznych urodzin odchodzącego na emeryturę Skworca.

Żegnamy arcybiskupa Skworca zupełnie bez żalu, raczej z pewnym wytchnieniem. Żegnamy z nadzieją, że jego następca będzie dobrym duszpasterzem dla prawie półtora miliona wiernych i przełożonym dla ponad tysiąca kapłanów. 

Tego Wam, Górnemu Śląskowi i sobie życzę.

fot. Beatyfikacja ks. Jana Machy – Konferencja Prasowa – Warszawa, 19 października 2021 r. przez EpiskopatNews na licencji CC BY-NC-SA 2.0


Chcesz być na bieżąco? Obserwuj Portal w Google News!
Łukasz Tudzierz
Łukasz Tudzierzhttps://tuudi.net
Ślązak, felietonista, taternik. Od 2006 roku opisuję i komentuję Górny Śląsk. Mieszkam w Katowicach, pochodzę z Łazisk Górnych. Kocham Śląsk.

37 KOMENTARZE

 1. Okropny szkodnik. Patrzac na to jak politycy roznych opcji skaczą wokol niego, przypuszczam, że ma na nich haki i jeszcze na emeryturze będzie pociagal za sznurki. Smrod dlugo zostanie, na kolejne 20 lat nawet.

 2. Okropny szkodnik. Patrzac na to jak politycy roznych opcji skaczą wokol niego, przypuszczam, że ma na nich haki i jeszcze na emeryturze będzie pociagal za sznurki. Smrod dlugo zostanie, na kolejne 20 lat nawet.

 3. Wzywamy również do bojkotu Śląska przez mieszkańców okupowanych obszarów Małopolski zachodniej. Mamy nadzieję, że autor artykułu poprze nasz apel, choćby z logicznej przyzwoitości

  • Sądzę, że poprze.
   Naprawdę mamy was dość.
   Zastanawiam się jednak, czy Małopolska nie powinna przy rozwodzie oddać okupowanych terenów księstwa siewierskiego oraz cieszyńskiego (oświęcimskiego, zatorskiego, ziemi żywieckiej).
   Wychodzi na to, że sporo mamy do oddania, wiele do odebrania.

 4. Bardzo ważna analiza dla wiernych i samych Ślązaków nawet niezwiązanych z kościołem. Przecież biskup z Katowic ma ogromny wpływ na politykę i lokalnych działaczy

    • Człowiekiem który potrafi czytać i to ze zrozumieniem w języku polskim. Umiejetność czytania ze zrozumieniem wystarczy żeby wiedzieć ze coś takiego jak naród śląski nie istnieje. Mówią o tym chociażby wyroki sądów wliczając w to Sąd Najwyższymi który kilkukrotnie potwierdzał to swoimi orzeczeniami a Europejski Trybunał Praw Człowieka odrzucał zażalenia na te wyroki. Tak samo jak nie ma narodu śląskiego tak samo nie ma języka śląskiego co potwierdzają językoznawcy. To ze ktoś czegoś chce nie sprawia ze tak jest. O tym czy coś jest narodem zajmują się konkretne nauki i żadne z nich nie potwierdziły ze można mówić o narodzie śląskim. Takie są fakty i czyjeś chciejstwo wynikające z kompleksów tego nie zmieni.

    • Jest nie mała grupa mężczyzn którzy „identyfikują” się jako kobiety i co z tego? Może Pan sobie razem z innymi kolegami nawet wytatuować na czole „należę do narodu śląskiego” ale to absolutnie niczego nie zmieni. Nikt poza Ślązakami nie uznaje śląskiej gwary za język ani istnienia śląskiej narodowości. A pańskie wypociny niewiele zmieniają bo osoba nieobiektywna sądów wydawać nie może. Stanowisko językoznawców co do gwary śląskiej jest jasne i tupanie nóżkami nic nie zmieni.

    • Nie, nie maja swojego języka i nie nie są narodem. Zaczynajac od najprostszego argumentu – nikt za naród Ślązaków nie uznaje kończąc na dowodach stricte naukowych. Chciejstwo to za mało by mówić o narodzie. Jak śląski zostanie uznany za język a Ślązacy za naród to wrócimy do dyskusji, na ten momen jedyny argument jaki maja Ślązacy na fakt ze są narodem o maja swój język to – „bo tak chcemy”. Trochę za mało. No ale tak wiem kompleksy są silne.

   • Naród – wspólnota ludzi utworzona w procesie dziejowym na podstawie języka, religii, terytorium, życia społecznego i gospodarczego, przejawiająca się w kulturze i świadomości swych członków. Naród wyróżnia się na tle innych zbiorowości wspólną świadomością narodową, czyli poczuciem przynależności do wspólnoty definiowanej aktualnie jako naród. Tyle definicja która pokazuje że jako Ślazacy mamy prawo czuć się narodem bo mamy wspólny język nasze dzieje są całkowicie rozłączne z dziejami Polski zyjemy na wspólnym terytorium od wieków mamy wspólną kulturę

    • Nie macie wspólnego języka bo nie istnieje coś takiego jak język śląski co do czego jest wśród poważnych językoznawców konsensus. Możesz się czuć czym chcesz nawet dziewczynka będąc rzeczywiście mężczyzna ale to niczego nie zmienia.

   • Z tymi poważnymi językoznawcami to pan przesadza chciał pan powiedzieć część polskich językoznawców. a że mówimy ponadto po polsku niemiecku i czesku cóż pojedź pan do Szwajcarii powiedz pan Szwajcarowi że nim nie jest bo mówi po francusku.

    • Porównujesz jabłka z gruszkami. W Szwajcarii nie ma czegoś takiego jak osobny język szwajcarski, inaczej niż u nas.
     Btw. Jakoś tak się dziwnie składa, że ostatnio w Europie gdy tylko pojawiają się jakieś nastroje separatystyczne, jak w Katalonii, to prędzej czy później wychodzi, że stoją za tym i wspierają to Rosjanie. Ciekawe, jak to się może mieć do naszych realiów i realiów Śląska.

 5. Skworc nie poniosł tak naprawdę żadnej kary. Skończył 75 lat, poszedł na emeryture i wsio haraszo, jak to się mówi. Wstyd i kompromitacja, brakuje słów aby w ogole to komentować

 6. Zrobił swoje i niech go Bóg, sumienie i historia rozliczy, na pewno zostanie w pamięci jako anty śląski biskup, który sprzedał śląskie idealy.

 7. Hmmm. Ładnie napisany artykuł. Czegoś mi w nim brakuje. Przypisów, na jakiej podstawie autor wydaje oskarżenia biskupowi. Potrzeba rzetelnych faktów w takich artykułach. Wiem, że nawet w kłamstwie jest ziarno prawdy. Gdyby napisać skąd autor czerpał informacje, byłoby super.

  • Informacje zawarte w artykule to wiedza powszechna dotycząca ukrywania pedofila, współpracy z SB, budowy Panteonu, czy chwalenia Orlenu. Informacje na ten temat są powszechnie dostępne w Internecie. Jednakże do większości z akapitów dodane są odnośniki. Proszę w nie kliknać i poczytać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj


3,022FaniLubię
763ObserwującyObserwuj
120ObserwującyObserwuj
1,049ObserwującyObserwuj