Park Narodowy Cape Greco oraz Aya Napa – ciekawe miejsca

Nissi beach

Wtorkowe popołudnie spędziliśmy na Nissi beach, uznawanej za najładniejszą plażę na całym Cyprze, oznaczonej symbolem Błękitnej Flagi. Zdecydowanie jest to najbardziej zapadającą w pamięć plaża – krystaliczna, lazurowa woda i delikatny, drobny piasek. 

Aya Napa

Aya Napa znana jest z przepięknych plaż, oznaczonych symbolem Błękitnej Flagi czyli najczystszych i najbezpieczniejszych plaż. Obecnie jest to najpopularniejszy kurort nadmorski na Cyprze. Poza piaszczystymi plażami w Aya Napa znajdują się m. in. średniowieczny klasztor Aya Napa czy prawosławne cerkwie oraz Muzeum Morza (w którym jednak nie byliśmy).

Będąc w Aya Napa polecamy zjeść w restauracji Isaac Fish Tavern. Vege Musaka przepyszna :) Nocowaliśmy w Ocean Dreams Suites, gustownie urządzonym apartamencie z łazienką w pokoju, znajdującym się 300 m od plaży. 

W okolicy Aya Napa, znajduje się utworzony w 1993 roku Park Narodowy Cape Greco, uznawany za perełkę Cypru. Park charakteryzuje pagórkowatym krajobrazem. Znaleźć tu można wiele jaskiń, formacji skalnych oraz klifów wapiennych. Przy głównych atrakcjach znajdują sie ławeczki, na których można usiąść, odpocząć i delektować się widokami. 

Wejście do parku jest darmowe, znajduje się tu wiele szlaków pieszych i rowerowych, do wielu miejsc można podjechać samochodem. 

Co zobaczyć na Cape Greco?

  • Most miłości – Monachus Monachus Arch – skalny most o długości 6 m i szerokości 0,5 m, który powstał bez ingerencji człowieka,
  • See Caves – jaskinie znajdującę sie w nadmorskich klifach,
  • Wzgórze Cavos i Pomnik Pokoju (Monument of Peace) – najwyższy punkt przylądka,
  • Cyclop Cave – jaskinia zamieszkiwana niegdyś przez mitycznego Cyklopa,

Dodatkowo warto zobaczyć biało-niebieską Kaplicę Agioi Anargyroi zbudowaną na skalistym klifie, Latarnię Morską z XIX w., naturalny most skalny Kamara Tou Koraka czy piaszczystą plażę Konnos

W okolicy Cape Greco znajduje się mała piaszczysta plaża Fig Tree beach, znajdującą się w czołówce najpiękniejszych europejskich plaż. Nazwę zawdzięcza drzewom figowym, rosnącym wzdłuż wybrzeża.

Mimo niepogody, spędziliśmy na Fig Tree beach trochę czasu, a następnie udaliśmy się w podróż w kierunku gór Troodos.

Góry Troodos

ciekawe miejsca i zabytki

Cypr - spis treści

Informacje praktyczne