Delta Okavango – Moremi Game Reserve

Jeżeli jakimś cudem znaleźlibyście się w Botswanie tylko na trzy dni i nie wiedzielibyście co zobaczyć, to odpowiedź jest prosta – Deltę Okavango. Jest to największa śródlądowa delta rzeczna na świecie. W 2014 roku wpisana została na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To właśnie nad rozlewiskami Okavango gromadzą się w porze suchej zwierzęta, które ciągną do wodopojów.

Nie będzie cienia przesady w stwierdzeniu, że odwiedzając Deltę Okavango poczujecie się jak na filmach National Geographic. To tutaj widzieliśmy nosorożce, dziesiątki hipopotamów, setki słoni, żyraf i zebr oraz tysiące antylop, małp, gnu i wszelkiego rodzaju ptaków. Delta Okavango jest jednym z najwspanialszych i najbardziej egzotycznych miejsc, jakie miałem okazję zobaczyć w życiu.

Moremi Game Reserve – jak dojechać?

Moremi Game Reserve jest częścią Delty Okavango i znajduje się praktycznie w jej sercu. Bramą do Delty jest miasto Maun, w którym bez problemu uzupełnicie zapasy oraz zarezerwujecie nocleg na campingu. Pamiętajcie, że Maun jest ostatnim miejscem, gdzie znajdziecie sklep lub stację benzynową. Po wjeździe do Parku nie będziecie mieli także zasięgu sieci komórkowych.

Delta Okavango – gdzie spać?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo złożona. W Moremi Game Reserve znajdźcie zarówno luksusowe lodge jak i proste campsite’y. Różnica pomiędzy nimi jest zasadnicza – w cenie oraz ofercie. Cena lodge może wynosić nawet 1500 USD / noc, podczas gdy campingu zaczyna się od 28 USD. Poniżej prezentuję Wam wszystkie miejsca, w których zatrzymaliśmy się podczas odwiedzin rezerwatu Moremi.

Kaziikini Community Camp | pierwsza noc |  180 pula / osoba. Znajduje się 30 km od South Gate, czyli najpopularniejszego wjazdu do Moremi. Camping oferuje dość prymitywne sanitariaty lecz czyste i z gorącą wodą. Niedaleko campingu jest wodopój, do którego rano i wieczorem przychodzą słonie. Fajne miejsce, aby spędzić noc i jechać dalej. Na terenie campingu jest mała restauracja, w której możecie zjeść prosty posiłek i kupić napoje.

South Gate Campsite | druga noc | 105 pula / osoba. Znajduje się na terenie rezerwatu tuż obok bramy wjazdowej. Ładne i czyste sanitariaty z gorącą wodą przez cały dzień. Także i tutaj znajdował się wodopój słoni. Doskonałe miejsce wypadowe, gdy nie możecie spać w głębi Moremi.

Xakanaxa Campsite | trzecia noc | 270 pula / osoba. To jedyny nocleg, który rezerwowaliśmy wcześniej. Faktycznie, obłożenie Xakanaxy było spore. Podczas rezerwacji campingu w Maun zaproponowano nam termin dopiero „za 3 dni”. Warto było czekać – nocleg w dosłownym sercu Delty Okavango był czymś zupełnie niesamowitym! Xakanaxa podobnie jak South Gate oferuje czyste sanitariaty i prysznic z gorącą wodą.

Woda z kranu jest czysta i zdatna do spożycia na całej Delcie Okavango (pomimo jej lekko żółtego koloru).

Jak zwiedzać Moremi Game Reserve?

Najprościej własnym samochodem 4×4. Po całym rezerwacie jeździliśmy pełne 3 dni lecz mieliśmy poczucie, że można było zostać tutaj jeszcze dłużej. Dziesiątki dróg zachęcają, aby skręcić i zgubić się w otchłani Moremi. Tutaj możecie niemalże dosłownie dotknąć stada słoni i żyraf. Tutaj praktycznie przy drodze dostrzegliśmy wielkiego nosorożca wraz z małym. Zachód słońca nad Paradise Pool wraz z hipopotamami będę pamiętać do końca życia.

Istnieje także możliwość zwiedzenia rezerwatu wraz z przewodnikiem i zorganizowaną wycieczką. Nie mam jednak informacji o kosztach – nie korzystaliśmy z takiej formy, gdyż posiadaliśmy własne samochody 4×4.

Rejs po Delcie Okavango

Warto wybrać się na rejs po rozlewisku Delty. My wybraliśmy motorówkę, za którą zapłaciliśmy 700 pula – jej pojemność to 14 osób. Alternatywą jest mokoro – tradycyjna drewniana łódka, której jedynym napędem jest długi kij. Podczas trzygodzinnego rejsu widzieliśmy niezliczoną liczbę ptaków, a nasz przewodnik opowiadał o zwierzętach oraz miejscach, w których własnie się znajdowaliśmy. Niezwykły jest także klimat – oto płyniecie po rzece, podczas gdy większość rezerwatu Moremi jest tak naprawdę sucha jak pieprz.

Motorówka | plusy – pływa szybko i dzięki temu jesteście w stanie więcej zobaczyć, przy dużej grupie jest zdecydowanie tańsza. Minusy – zapach benzyny oraz gorsza atmosfera.

Mokoro | plusy – niezwykle romantyczna i cicha. Minusy – wolna oraz droga.

Jak szukać zwierząt?

Warto nabyć wcześniej papierową mapę Moremi wydawnictwa Shell. Zaznaczone są na niej wszystkie główne drogi oraz najbardziej interesujące miejsca. Pytajcie! Pytajcie wszystkich i o wszystko. Strażnicy na bramach to skarbnica informacji – oni najczęściej wiedzą, w które rejony parku warto się udać oraz gdzie widziano np. lwy lub inne koty. Pytajcie się także napotkanych turystów, co widzieli. Delta Okavango to nie jest ZOO gdzie wszystko podane jest na tacy. Safari uczy cierpliwości i pokory. Czasem to kwestia szczęścia, aby zobaczyć upragnione zwierzę.

Zasady zachowania się na safari

Mam nadzieję, że pewne reguły i normy zachowań są wszystkim podróżnikom znane. Być może jednak warto, abym przypominał, iż safari wiąże się z odpowiedzialnością za zwierzęta i przyrodę. W parku nie wolno płoszyć ani karmić zwierząt. Wychodzenie z samochodu może być potencjalnie niebezpieczne. Zabronione jest śmiecenie oraz jazda poza wyznaczonymi drogami. Rozbić namiot można tylko i wyłącznie w wyznaczanych miejscach. Kąpiel w rzece może być ostatnią czynnością w Waszym życiu ze względu na żerujące krokodyle. Po zmroku jazda samochodem jest zabroniona, gdyż może być bardzo niebezpieczna.

Reguły na campingu

Większość zwierząt prowadzi nocne życie, dlatego należy szczególnie uważać nocą na campingu. Zalecane jest rozpalenie ogniska oraz posiadanie czołówki z mocnym światłem. Ze względów bezpieczeństwa po zmroku nie można chodzić po campingu nie mając żadnego źródła światła. Zachęcam, aby do powyższych reguł podejść poważnie, gdyż wielokrotnie nasz obóz odwiedzały różnego rodzaju zwierzęta – od słoni i hipopotamów, poprzez borsuki i małpy.

Botswana - spis treści

Informacje praktyczne

Chobe National Park

informacje praktyczne