Iran – informacje praktyczne

Udając się do Iranu musimy pamiętać, że jest to islamski kraj, którego prawo oparte jest na szariacie. Konieczne jest dostosowanie się do norm i obyczajów panujących w tym kraju, które mogą wydawać się nam nienaturalne:

  • Kobieta musi nosić chustkę na głowie wszędzie oprócz domu
  • Mężczyźni nie mogą chodzić w krótkich spodenkach
  • Nie jest mile widziane publiczne okazywanie sobie uczuć (chodzenie za rękę, całowanie)
  • Kupno i spożywanie alkoholu jest zabronione i surowo karane
  • Irański weekend trwa od czwartku do piątku

Jak dostać się do Iranu?

Najprościej i raczej najtaniej – samolotem. Większość linii lotniczych lata do Tehran Imam Khomeini International Airport – IKIA (IKA), które znajduje się około 30 kilometrów od Teheranu. Za lot ukraińskimi liniami (Ukraine International Airlines) w połączeniu Praga – Kijów – Teheran, zapłaciliśmy 1150 zł na osobę (bagaż rejestrowany był już w cenie).

Wiza do Iranu

(stan na listopad 2018) Obywatele RP mogą uzyskać wizę na lotnisku. Do otrzymania wizy konieczne jest posiadanie:

  • 75 euro opłaty
  • ubezpieczania turystycznego z zaznaczeniem, że obowiązuje w Iranie
  • adresu i numeru telefonu do pierwszego noclegu – tak, naprawdę tego wymagają. Jeśli śpicie na Couchsurfingu – nie możecie mówić tego przy aplikacji na wizę. CS jest w Iranie oficjalnie zabroniony!

Po przylocie udajecie się do dobrze oznaczonego okienka na lotnisku, uiszczacie opłatę, wypełniacie wniosek i czekacie. Po około 45 minutach otrzymujecie wydruk wizy elektronicznej. To wszystko. Śladem w moim paszporcie po wizycie w Iranie jest napis (liczby?) w języku farsi w miejscu na pieczątkę.

Czy mając wizę (pieczątkę) izraelską otrzymasz wizę irańską? 

Wszystko wskazuje, że tak. Ja przynajmniej nie miałem z tym żadnych problemów. W Izraelu byłem dwukrotnie, czego pamiątką są stemple w moim paszporcie. Nikt z irańskich służb o nic mnie nie pytał.

Bezpieczeństwo w Iranie

Iran jest bezpiecznym krajem, gdzie zagrożenie terrorystyczne jest relatywnie niskie. Na turystów czyhają tutaj te same zagrożenia, jak w europejskich krajach: kieszonkowcy w komunikacji miejskiej, oszustwa związane z przejazdem taksówką, znacznie zawyżone ceny w miejscach turystycznych etc. Podkreślić muszę, że zagrożenia te nie są ani większe, ani mniejsze – po prostu zdarzają się.

My w Iranie czuliśmy się niesamowicie bezpiecznie. Nie spotkały nas żadne nieprzyjemności związane z pobytem w tym kraju. Irańczycy są bardzo uprzejmi, pomocni i otwarci. Nie boję się stwierdzenia, że do Iranu jedzie się po to, aby spotkać Irańczyków.

Alkohol w Iranie

Alkohol w Iranie jest zabroniony przez prawo. Niedozwolony jest także wwóz alkoholu przez turystów – jest to przestępstwo, za które grożą surowe kary.

Czy Irańczycy piją alkohol? Tak, oczywiście! Najczęściej jest to domowej roboty piwo, wino lub bimber. Bardzo często jakość spożywanego alkoholu pozostawia wiele do życzenia. W październiku 2018 roku około 80 Irańczyków zmarło po wypiciu skażonego alkoholu (zdaniem spotkanych przez nas ludzi, była to prowokacja przygotowana przez irański rząd, która miała na celu zniechęcenie ludzi do kupowania nielegalnych trunków). Miejcie na uwadze, że irańskie prawo jest bardzo restrykcyjne pod tym kątem.

Internet w Iranie

Mobilny Internet w Iranie jest powszechnie dostępny, tani lecz cenzurowany. Nie będą działać Wam popularne u nas serwisy – Facebook, Twitter, Tuudi.net. Sami Irańczycy komunikują się najczęściej za pomocą Whatsappa, który zapewnia dość dobry poziom anonimowości.

Aby bez problemu korzystać z dobrodziejstw Internetu konieczne jest zainstalowanie aplikacji VPN. Ja korzystałem z NordVPN, który jest płatny, ale za to bardzo niezawodny i szybki. Polecam wszystkim! (jeśli klikniecie i kupicie za pomocą tego linku to ja otrzymam klika dolarów).

Kartę SIM z Internetem (4G) najszybciej i najprościej jest kupić na lotnisku. Jej koszt to około 700.000 IRR, w pakiecie otrzymujemy 2.5 GB pakietu. Jeśli nie lubicie przepłacać to w centrum Teheranu kupicie ten sam pakiet za około 200.000 IRR – jak mówili nam inni turyści – nie jest to jednak proste. Kolejne doładowania są tanie – 5GB Internetu kosztowało około 300.000 IRR.

Komunikacja / transport w Iranie

Iran jest krajem, który posiada bardzo rozbudowaną sieć autobusów. Komunikacja pomiędzy miastami jest tania i komfortowa. Autobusy dzielą się na klasyczne oraz VIP – różnią się między sobą komfortem podroży. W autobusach VIP jest inny rozkład siedzeń (1 +2), mamy o wiele więcej miejsca na nogi oraz nierzadko otrzymamy mały poczęstunek. Rożnica w cenie pomiędzy biletem podstawowym a VIP to około 100.000 IRR.

Przykładowe ceny:

  • Isfahan -> Kerman – 700.000 IRR
  • Bandar-e Abbas -> Sziraz – 450.000 IRR
  • Jazd -> Teheran – 550.000 IRR

Uber w Iranie 

Uber w Iranie nie działa. Ale to żadnen problem, bo jest Snapp. Działa dokładnie tak samo jak Uber, z taką różnicą, że turyści płacą gotówką kierowcy. Przejazdy Snappem są bardzo tanie od 30.000 do 100.000 IRR w centrum miasta. Snapp sprawia, że korzystanie z tradycyjnych taksówek jest w praktyce kompletnie nieopłacalne.

Bankomaty w Iranie / płatności kartą

Sieć bankomatów i płatności kartą jest w Iranie bardzo rozbudowana ale… niedostępna dla turystów. Z powodu sankcji Iran nie jest podłączony do międzynarodowej sieci finansowej, dlatego żadne z naszych kart płatniczych nie będą w Iranie działały. Jedynym rozwiązaniem jest gotówka i cykliczne jej wymienianie na irańskie riale.

Ceny w Iranie

O aktualnych cenach w Iranie trudno jest cokolwiek napisać, gdyż zmieniają się one z dnia na dzień. Z powodu przywrócenia przez USA sankcji, gospodarka Iranu pogrąża się w finansowym kryzysie, szaleje inflacja, spada wartość riala. Paradoksalnie jest to dla turystów dobra informacja, gdyż konsekwencją tego są śmiesznie niskie ceny, jeśli porównamy je do europejskich lub nawet polskich.

Ważne! Oficjalny kurs Riala do Euro ma się nijak do kursu na czarnym rynku. W kantorze lub na bazarze kurs jest lepszy! Do śledzenia kursu warto wykorzystać stronę: bonbast.com, pokazuje ona oficjalny, czarnorynkowy kurs riala.

Kurs na dzień 2 listopada 2018: 2,6 zł = 100.000 IRR

Przykładowe ceny:

  • Bilet na metro w Teheranie – 10.000 IRR
  • Bilet na przejazd metrem z lotniska do centrum Teheranu (inna taryfa) – 75.000 IRR
  • Wyciskany sok z granatu – 150.000 IRR
  • Obiad dla jeden osoby w dobrej restauracji (zupa lub sałatka, kebab, sok lub deser) – 400-500.000 IRR
  • Butelka wody – 10.000 IRR
  • Świeży chleb – 10.000 IRR
  • Litr benzyny – 10.000 IRR (nie, to nie błąd!)
  • Kawa w europejskiej kawiarni – 200.000 IRR
  • Europejskie śniadanie w kawiarni – 300.000 IRR
  • Bilet na prom na wyspę Keszm – 175.000 IRR
  • Bilet wstępu do większości atrakcji – od 100.000 do 200.000 IRR

Noclegi w Iranie

Baza noclegowa w Iranie jest stosunkowo dobrze rozbudowana. Każdy znajdzie coś dla siebie począwszy od backpackerskich hosteli, poprzez homestay’e, skończywszy na ekskluzywnych hotelach. Popularny w innych krajach booking.com nie działa, my korzystaliśmy z Hostelworld. Ceny za jedną noc wahają się od 5$ w pokoju wieloosobowym, do 10$ za pokój prywatny. Powszechnie w hotelach i hostelach używa się dolarów lub euro jako waluty rozrachunkowej.

Couchsurfing w Iranie 

W Iranie nielegalny, ale bardzo popularny jest Couchsurfing. Irańczycy są niezwykle chętni, aby ugościć nas w swoich domach. My z tej formy noclegu korzystaliśmy kilkukrotnie, nie z powodu oszczędności, ale chęci poznania prawdziwej, irańskiej kultury. Serdecznie do tego zachęcamy! Warto dla Waszych gospodarzy wziąć jakiś upominek z Polski – my przygotowaliśmy magnesy na lodówkę.

Uwaga! W Iranie z powodu kryzysu finansowego realne płace Irańczyków spadły kilkukrotnie. Może zdarzyć się, że Irańczyk lub Iranka poprosi Was o datek, w zamian za nocleg w swoim domu. Nie traktujcie tego jako próbę oszustwa lub zaprzeczenie idei CS – ocena sytuacja gospodarcza w Iranie jest naprawdę kiepska. Sądzę, że kilka dolarów nie będzie dla Was dużym wydatkiem, a może bardzo pomóc goszczącym Was gospodarzom.

Iran - spis treści

PORADNIK BARDZO PRAKTYCZNY

Co zwiedzić w Teheranie?

Północ Teheranu