Jazd jest wciśnięty gdzieś pomiędzy Pustynię Lota, a Wielką Pustynię Słoną. Dzięki swojemu położeniu jest miastem niezwykle suchym, gdzie latem panują trudne do opisania upały. Aura poprawia się dopiero na przełomie jesieni i zimy. Klimat miał bezpośredni wpływ na architekturę, dlatego w całym mieście znajdziemy tak zwane badgiry, czyli łapacze wiatru, które swoim wyglądem przypominają wysokie wieże. Nawet w dzisiejszych czasach, gdzie powszechna jest klimatyzacja, badgiry wciąż doskonale spełniają swoją rolę, czyli dają przyjemny powiew chłodnego wiatru podczas upalnych dni.
Gdzie spać w Jazd?
W Jazd nie będziecie mieli żadnego problemu, aby znaleźć dobry nocleg. My wybraliśmy Yazd Friendly Hotel, który okazał się bardzo fajnym i klimatycznym miejscem. Na szczególną pochwałę zasługują śniadania podawane w formie szwedzkiego bufetu, które nie tylko były smaczne, ale i bardzo urozmaicone. Na tarasie znajdowała się lodówka, gdzie personal zostawiał wszystko to, czego goście nie zjedli podczas śniadania. Fajne :)
Z tarasu, który znajduje się na dachu budynku można obserwować znajdujący się w pobliżu meczet piątkowy. Bez ograniczeń możecie pić także herbatę. Czy możecie wyobrazić sobie lepsze miejsce, aby spędzić cudowny wieczór?
Jazd – co warto zobaczyć?
Jazd jak na Irańskie warunki jest niewielkim miastem, gdzie próżno szukać pośpiechu i gwaru tak bardzo obecnych w innych miastach Persji. Jeśli zatem szukacie chwili wytchnienia po męczącym zwiedzaniu kraju lub po prostu chcecie odpocząć w miłej atmosferze – to Jazd, jak żadne inne miasto będzie doskonałym miejscem!
Stare Miasto w Jazd
Stare Miasto w Jazd jest atrakcją samą w sobie. Także wszystkie najbardziej interesujące miejsca znajdują się tutaj. Do Starego Miasta warto wybrać się bez celu i dać się zgubić w krętych uliczkach i zakamarkach. Znajdziemy tutaj wiele kameralnych kawiarni, restauracji i sklepów z interesującymi pamiątkami. Mieliśmy wrażenie, że jakość i wybór suwenirów była zdecydowania lepsza niż w innych miastach Iranu. Szczególnie warto zwrócić uwagę na ręcznie robione pamiątki oraz części garderoby, które być może nie są tanie, ale na pewno ich gatunek i wartość są warte swojej ceny.
Spacerując po uliczkach miasta warto zwrócić uwagę na charakterystyczne kołatki do drzwi. W dawnych czasach pierwsza przeznaczona była dla mężczyzn, a druga dla kobiet. Kołatki wydawały inny dźwięk, zatem kobieta przebywająca samotnie w domu wiedziała, czy do drzwi puka mężczyzna lub kobieta.
Meczet piątkowy | Jameh Mosque
Potężne dwa 50. metrowe minarety górują nad okolicą. Warto przyjść tutaj rano, gdy nie ma jeszcze turystów, a w środku spotkamy krzątających się gospodarzy meczetu. Jeśli spojrzycie na banknot o nominale 200 IRR to zobaczycie rysunek własnie tego meczetu.
Wokół meczetu znajduje się najbardziej interesująca i jednocześnie turystyczna część Starego Miasta. Uliczki są zadbane i odnowione; znajdziecie tutaj wiele dobrych lecz niestety drogich restauracji. Jeśli jednak planujecie robić zakupy ubrań – udajcie się lepiej na bazar. Będzie tam lepszy wybór i korzystniejsze ceny.
Muzeum Wody
Eksponaty muzeum nie są może imponujące, ale na pewno warto tutaj zajrzeć, aby zapoznać się z historią systemu irygacyjnego, jaki dawniej istniał w Jazd. Szczególnie interesująca jest metoda „chłodzenia” powietrza, jaką stosowano przed wiekami. W muzeum będziecie mogli wejść do podziemnego pomieszczenia, w którym naturalnie temperatura jest znacznie niższa niż panująca na zewnątrz.
Zaratusztriańska świątynia ognia
Zaratusztrianizm jest najstarszą objawioną religią świata. Oznacza to, że jest starszy od chrześcijaństwa, islamu i judaizmu. Zdaniem niektórych badaczy, zaratusztrianizm wywierał wpływ na judaizm, a co za tym idzie także na wierzenia i obrządki chrześcijan i muzułmanów. W samym budynku od 470 roku pali się najświętszy ogień zaratusztrian. Dzięki niewielkiemu muzeum, które znajduje się tuż obok świątyni będziecie mogli lepiej poznać historię, tradycję oraz wierzenia tej interesującej lecz mało znanej dla nas religii.
Zaratusztriańskie wieże milczenia
Wieże znajdują się na przedmieściach Jazd. Najłatwiej dostać się tutaj Snappem, który za parę groszy zawiezie nas pod samą bramę kompleksu. Wejście na teren jest płatne. Co ciekawe pracownicy pobierający opłatę są autentycznymi zaratusztrianami, którzy chętnie opowiedzą Wam o ich religii.
Samych wież nie sposób nie dostrzec nawet z daleka, ewidentnie górują nad okolicą. W dawnych czasach wieże służyły jako miejsce, gdzie pozostawiano zmarłych. Zaratusztrianie wierzą, iż ziemia oraz ogień są nieczyste; z tego powodu nie grzebią oni, ani nie palą zwłok zmarłych. Ciała pozostawiano zatem na wieżach, gdzie rozszarpywały je sępy. Obecnie dostęp do wież nie jest utrudniony – zbudowano tutaj wygodne schody. Ze szczytu rozpościera się wspaniały widok na całą okolicę. Wieże milczenia są bez wątpienia warte zobaczenia!