Keszm jest największą wyspą Iranu. Najłatwiej dostaniemy się tutaj promem z miasta Bandar-e Abbas, które położone jest od wyspy w odległości ok. 20 kilometrów. Promy kursują regularnie od rana do wieczora, aby kupić bilet koniecznie jest okazanie paszportu! Podróż trwa około 45 minut.
Samo miasto Bandar-e Abbas nie jest szczególnie warte uwagi. Nie ma tutaj zabytków lub ciekawych turystycznie miejsc oprócz świątyni hinduskiej, która słynie z tego, iż… zamalowano w niej praktycznie wszystkie malowidła ścienne. Obrazy nie spodobały się islamskiej cenzurze, gdyż jak to w hinduizmie bywa – zawierały w sobie nutę erotyzmu i nagości. Obecnie świątynia to godny pożałowania widok, który pokazuje do jakich absurdów prowadzi religijny fundamentalizm…
Pogoda na wyspie Keszm
Podczas lata ruch turystyczny na wyspie praktycznie nie istnieje. Temperatury wówczas sięgają 45°C i zwiedzanie czegokolwiek podczas takich upałów jest ledwie możliwe. W czasie naszej wizyty w połowie października pogoda także nie zachwycała – w dzień temperatura oscylowała w okolicach 35°C oraz męczyła nas nieznośnie wysoka wilgotność. Noce nie były znacznie lepsze, wszak temperatura wynosiła już tylko 28°C, ale wciąż wilgoć nie pozwalała swobodnie oddychać.
Najlepszym czasem na zwiedzanie Zatoki Perskiej jest zdecydowanie zima. Pamiętajmy jednak, że wówczas prawdopodobnie będzie najwięcej turystów. Cóż, coś za coś.
Wyspa Keszm – jak zwiedzać?
Wyspę Keszm możemy zwiedzić na 3 różne sposoby:
- Na własną rękę. Jest to chyba najbardziej uciążliwy i czasochłonny sposób zwiedzania wyspy. Poszczególne atrakcje położone są dość daleko od siebie, a po wyspie nie kursuje żadna komunikacja autobusowa. Przed wybraniem tej opcji zerknijcie na mapę i dwa razy zastanówcie się, czy warto
- Z przewodnikiem w busie. Do busa wchodzi około 8 osób. Cena: 1.500.000 IRR / 2 osoby
- Prywatną taksówką z przewodnikiem. Chyba najbardziej opłacalny i komfortowy sposób. Cena: 2.000.000 IRR / 2 osoby. Plus dodatkowo 500.000 IRR za wstępy / osoba. Wycieczka trwała od 8.00 do około 17.00. Nasz kierowca mówił w podstawowym języku angielskim, był niesamowicie miły i nawet trochę opowiadał nam o odwiedzanych przez nas miejscach oraz przemytach ropy do Omanu. Dodatkowo za rejs motorówką po lesie namorzynowym zapłaciliśmy 700.000 IRR (sporo, ale warto).
Zdaniem spotkanych przez nas później Irańczyków zapłacona przez nas kwota była zdecydowanie wygórowana. Wydaje nam się, że można zejść z ceny o około 25%.
Wyspa Keszm – co zwiedzać?
W naszym odczuciu samo miasto Keszm nie jest warte szczególnej uwagi. Nas najbardziej zainteresowało centrum handlowe, w którym… można było wymienić pieniądze, a tego właśnie pilnie potrzebowaliśmy. W odróżnieniu do innych miast Iranu, w Keszm nie można wymienić waluty na bazarze lub w hotelach. Po prostu się nie da, i już.
Samą wyspą będą zachwyceni szczególnie Ci, którzy lubią naturę oraz geologię. Dlaczego? O tym napisaliśmy poniżej.
Atrakcje na wyspie Keszm:
1. Jaskinie Chorbas
Pierwsza atrakcja na drodze z miasta Keszm w głąb wyspy. Zdaniem przewodnika pierwsi mieszkańcy wyspy mieszkali własnie w skalnych jaskiniach na brzegu skały. W porównaniu do innych atrakcji Chorbas nie jest bardzo spektakularne, ale na pewno warte odwiedzenia.
2. Gwiezdna Dolina
Jej obecny wygląd zaczął kształtować się już 2 miliony lat temu. Zdaniem mieszkańców wyspy, dolina może swoją urodą konkurować z Wielkim Kanionem w Kolorado. Jest w tym oczywiście trochę przesady, co nie zmienia jednak faktu, że Gwiezdna Dolina na wyspie Keszm zachwyca swoją niespotykaną urodą i wyglądem. Według miejscowych legend miejsce to powstało w wyniku uderzeń gwiazd o ziemię, skały wówczas zastygły tworząc zjawiskowy kanion.
3. Las namorzynowy
Las namorzynowy na wyspie Keszm jest zdecydowanie warty zobaczenia z bliska. Ze względu na swoje występowanie „zwiedzić” możemy go tylko motorówką, dzięki której popłyniemy w głąb ten niezwykłej atrakcji (700.000 IRR za rejs, około godziny). Sam las jest wyjątkowy ze względu na cechy, które posiada – przystosował się do życia w słonej wodzie, dzięki czemu jest w stanie filtrować i pozyskiwać dla siebie wodę morską.
Na maleńkich wyspach schronienie znalazły przeróżne gatunki ptaków – między innymi te znane nam z terenów Europy, które przylatują tutaj, aby spędzić zimę. Warto wziąć ze sobą lornetkę lub teleobiektyw do aparatu.
4. Tradycyjna „stocznia”
O tym miejscu nie przeczytacie raczej w przewodniku. W połowie drogi pomiędzy lasem namorzynowym, a Kanionem Czahkuh znajduje się miejsce, w którym wciąż buduje się barki tylko z drewna, bez użycia ciężkich narzędzi. Statki wykorzystywane są do transportu produktów na trasie Iran – Dubaj.
5. Kanion Czahkuh
W naszym odczuciu najciekawsze miejsce na całej wyspie. Znajduje się dość daleko od miasta Keszm, ale warto tutaj przyjechać nawet kosztem innych atrakcji. Spektakularny kanion to efekt pracy wiatru, wody i słońca przez setki tysięcy lat. Miejsce to było znane pierwszym mieszkańcom wyspy nie ze względu na swoją urodę, ale źródła wody pitnej, które aż po dzień dzisiejszy znajdują się tutaj.
A na koniec ciekawostka.
Wiecie czym trudni się większość mieszkańców wyspy płci męskiej? Przemytem ropy do Omanu. Kontrabanda to niebezpieczne ale stosunkowo dobrze płatne zajęcie, które uprawiane jest za wiedzą i przekupstwem lokalnej policji. Zdaniem naszego przewodnika jest to ryzykowny zawód, gdyż Straż Morska Omanu nierzadko strzela do przemytników i organizuje coś w rodzaju pokazów siły. Ale mężczyzna powinien być odważny i nie bać się śmierci – stwierdził Ali.