Transport
Z Wadi Musy do Aqaby dostaliśmy się taksówką za 20 JOD z dostawą pod sam hotel. W samym mieście doskonale działa autostop. Zazwyczaj nie czekaliśmy dłużej niż kilkadziesiąt sekund na podwózkę. Zawsze jeździliśmy w czwórkę. Najlepsza podwózka? W chłodni dostawczego samochodu ;-)
Nocleg
Tym razem zameldowaliśmy się w hotelu Mas Paradise, gdzie zapłaciliśmy za noc 8 JOD. Są to naprawdę małe pieniądze zważywszy, że był to hotel o bardzo dobrym, jak na arabskie warunki standardzie. Internet na terenie całego budynku + pomocna obsługa. Oprócz rodziny z płaczącym dzieckiem byliśmy sami w budynku.
Plaża i snorkeling
Plan był prosty. Jedziemy do Aqaby aby przez 3 dni leżeć na plaży, nurkować i miło spędzać czas. Najlepsze plaże są na South Beach, które znajduje się 13 kilometrów od centrum miasta. Można bez problemu łapać stopa i dojechać za darmo. Taksówka – około 5 JOD. Najpiękniejsza rafa koralowa dostępna najbliżej brzegu znajduje się w sektorze Japanese Garden. To także tam można zobaczyć wrak statku oraz zatopiony czołg (polecam serdecznie!). Koszt wypożyczenia płetw, maski oraz rurki to 5 JOD na cały dzień. W listopadzie temperatura powietrza wynosiła około 25 stopni, natomiast wody około 21 stopni.
Nurkowanie z butlą
Nurkowanie z butlą wprowadza nas na zupełny inny poziom obserwacji rafy koralowej. Polecam każdemu, kto zachwycony jest snorklingiem, aby nie żałował pieniędzy i wybrał się na nurkowanie pod okiem instruktora. W naszym przypadku 30 minutowe zejście pod wodę kosztowało 30 JOD. Widzieliśmy pływającego żółwia, ogromne ilości ryb i innych stworzonek morskich. Korzystaliśmy z usług firmy Darna. Polecam z całego serca!
Nurkowanie w Aqabie | Dive in Aqaba from Tuudi.net on Vimeo.
Jedzenie
W Aqabie można zjeść falafele, shawarmy czy inne bliżej niezidentyfikowane potrawy w cenach zaczynających się od 0,5 JOD. Znaleźliśmy także miejsce, gdzie bardzo obfity obiad z rybą (lub mięsem – kurczak, wołowina), sałatkami, ryżem, zupą, colą oraz wodą można było zjeść za 4,5 JOD (patrz na mapkę). Generalnie kierujmy się prostym kryterium – jedzmy tam, gdzie siedzą miejscowi, wówczas za ogromny obiad damy 4 JOD, a nie 10!
Piwo jak już wcześniej napisałem kosztuje 1,5 JOD, w przypadku większej ilości można zejść do 1,25 JOD. Wydaje mi się, że znalezienie miejsca gdzie utarguje się do 1 JOD jest możliwe, ale nam już się nie chciało szukać. Jordańska wódka – 3,5 JOD za 350 ml. Arak, libański trunek o smaku anyżowym – po negocjacjach 7 JOD za 0,7 l.
Inne
Znaczek do Europy na poczcie kosztuje 1 JOD, poczta otwarta jest do godziny 16. Naprzeciwko poczty znajduje się księgarnia, gdzie w cenie 1,25 JOD znaczki można kupić do późna.
Woda z kranu jest w Aqabie zdatna do picia. W innym częściach kraju może być z tym problem. Cena wody butelkowanej waha się od 0,35-0,5 JOD w Aqabie do 1-2 JOD w Petrze i na pustyni.
Kawałki rafy koralowej Morze Czerwone wyrzuca na brzeg i można je swobodnie zbierać. Pamiętajmy jednak, że zgodnie z polskim prawem przewożenie rafy koralowej do kraju jest nielegalne i podlega karze grzywny lub więzienia.
Warto odwiedzić meczet podczas jednej z modlitw w ciągu dnia. Przypominam, że kobiety (także turystki) nie mogą wchodzić do meczetu! Mężczyźni powinni pamiętać aby ubrać długie spodnie.