Transport

Z Wadi Musy do Aqaby dostaliśmy się taksówką za 20 JOD z dostawą pod sam hotel. W samym mieście doskonale działa autostop. Zazwyczaj nie czekaliśmy dłużej niż kilkadziesiąt sekund na podwózkę. Zawsze jeździliśmy w czwórkę. Najlepsza podwózka? W chłodni dostawczego samochodu ;-)

Nocleg

Tym razem zameldowaliśmy się w hotelu Mas Paradise, gdzie zapłaciliśmy za noc 8 JOD. Są to naprawdę małe pieniądze zważywszy, że był to hotel o bardzo dobrym, jak na arabskie warunki standardzie. Internet na terenie całego budynku + pomocna obsługa. Oprócz rodziny z płaczącym dzieckiem byliśmy sami w budynku.

Plaża i snorkeling

Plan był prosty. Jedziemy do Aqaby aby przez 3 dni leżeć na plaży, nurkować i miło spędzać czas. Najlepsze plaże są na South Beach, które znajduje się 13 kilometrów od centrum miasta. Można bez problemu łapać stopa i dojechać za darmo. Taksówka – około 5 JOD. Najpiękniejsza rafa koralowa dostępna najbliżej brzegu znajduje się w sektorze Japanese Garden. To także tam można zobaczyć wrak statku oraz zatopiony czołg (polecam serdecznie!). Koszt wypożyczenia płetw, maski oraz rurki to 5 JOD na cały dzień. W listopadzie temperatura powietrza wynosiła około 25 stopni, natomiast wody około 21 stopni.

Nurkowanie z butlą

Nurkowanie z butlą wprowadza nas na zupełny inny poziom obserwacji rafy koralowej. Polecam każdemu, kto zachwycony jest snorklingiem, aby nie żałował pieniędzy i wybrał się na nurkowanie pod okiem instruktora. W naszym przypadku 30 minutowe zejście pod wodę kosztowało 30 JOD. Widzieliśmy pływającego żółwia, ogromne ilości ryb i innych stworzonek morskich.  Korzystaliśmy z usług firmy Darna. Polecam z całego serca!

Nurkowanie w Aqabie | Dive in Aqaba from Tuudi.net on Vimeo.

Jedzenie

W Aqabie można zjeść falafele, shawarmy czy inne bliżej niezidentyfikowane potrawy w cenach zaczynających się od 0,5 JOD. Znaleźliśmy także miejsce, gdzie bardzo obfity obiad z rybą (lub mięsem – kurczak, wołowina), sałatkami, ryżem, zupą, colą oraz wodą można było zjeść za 4,5 JOD (patrz na mapkę). Generalnie kierujmy się prostym kryterium – jedzmy tam, gdzie siedzą miejscowi, wówczas za ogromny obiad damy 4 JOD, a nie 10!

Piwo jak już wcześniej napisałem kosztuje 1,5 JOD, w przypadku większej ilości można zejść do 1,25 JOD. Wydaje mi się, że znalezienie miejsca gdzie utarguje się do 1 JOD jest możliwe, ale nam już się nie chciało szukać. Jordańska wódka – 3,5 JOD za 350 ml. Arak, libański trunek o smaku anyżowym – po negocjacjach 7 JOD za 0,7 l.

Inne

Znaczek do Europy na poczcie kosztuje 1 JOD, poczta otwarta jest do godziny 16. Naprzeciwko poczty znajduje się księgarnia, gdzie w cenie 1,25 JOD znaczki można kupić do późna.

Woda z kranu jest w Aqabie zdatna do picia. W innym częściach kraju może być z tym problem. Cena wody butelkowanej waha się od 0,35-0,5 JOD w Aqabie do 1-2 JOD w Petrze i na pustyni.

Kawałki rafy koralowej Morze Czerwone wyrzuca na brzeg i można je swobodnie zbierać. Pamiętajmy jednak, że zgodnie z polskim prawem przewożenie rafy koralowej do kraju jest nielegalne i podlega karze grzywny lub więzienia.

Warto odwiedzić meczet podczas jednej z modlitw w ciągu dnia. Przypominam, że kobiety (także turystki) nie mogą wchodzić do meczetu!  Mężczyźni powinni pamiętać aby ubrać długie spodnie.

Masz jakieś pytania?

Napisz do mnie TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *