Ko Tao – raj dla nurków

Ko Tao

Ko Tao jest stosunkowo małą wyspą, która słynie głównie z przepięknych i łatwo dostępnych raf koralowych oraz tanich firm, w których możecie wykupić nurkowanie z butlą tlenową. Urokliwe zatoczki i plaże urzekną na Ko Tao wszystkich tych, którzy szukają spokoju i pięknych egzotycznych widoków.

Na Ko Tao najlepiej żywić się i zaopatrywać w produkty w centrum wyspy (koło piar), gdzie ceny mogą być o połowe niższe, niż w odległych resortach i plażach.

Jak dostać się z Bangkoku na Ko Tao?

Jeszcze z Polski zarezerwowaliśmy transport z Bangkoku na Ko Tao – łączony bilet na autokar i prom kosztował nas 850 batów. Rezerwacji można bez problemu dokonać na stronie Songserm.com. Wyjechaliśmy punktualnie o godzinie 20.00 z Bangkoku. Do przystani w Chumphon dojechaliśmy około 3.00, gdzie czekaliśmy do okolic 7.00 na wypłynięcie promu. Na Ko Tao dopłynęliśmy około 10.00. Oczywiście nie ma żadnego problemu, aby zarezerwować bilet na miejscu w Bangkoku – wydaje mi się jednak, że cena będzie wyższa.

Prom był dość leciwy lecz jak  na swoje lata – klimatyzacja działała aż nadto dobrze. Puchowa kurtka i kocyk okazały się niezbędne. Na pokładzie można kupić coś do jedzenia, zarezerwować nocleg i otrzymać mapę wyspy.

Gdzie spać na Ko Tao?

Na Ko Tao znajdziecie nocleg w każdym przedziale cenowym – od tanich hosteli po luksusowe resorty. Cena zależy od miejsca i plaży znajdującej się w okolicy. Mapę możecie znaleźć poniżej.

Plaże na Ko Tao

plaże na Ko Tao
plaże na Ko Tao

Tanote Bay

Tanote Bay to niezwykle urokliwa i spokojna plaża znajdująca się we wschodniej części Ko Tao. Jest to doskonałe miejsce dla osób szukających ciszy i spokoju. W dzień na plaży było tylko kilkanaście osób + kilka łodzi, które przypłynęły z turystami. Tanote Bay słynie z przepięknej rafy koralowej dostępnej praktycznie tuż koło brzegu oraz z wysokiej skały, z której można bezpiecznie skakać do wody. W resortach na plaży można wypożyczyć sprzęt do snorkelingu w cenie 100 batów / dzień.

Zatoka otoczona jest skałami oraz bujną roślinnością. Znajdziemy tutaj także kilka ścieżek spacerowych – nie warto jednak o nie pytać miejscowych, gdyż nie bardzo rozumieją oni pomysł spacerów poza plażą.

My zatrzymaliśmy się w Montalay Beach Resort, który okazał się miejscem o najlepszym standardzie podczas naszego całego wyjazdu. Za noc dla dwóch osób w domku zapłaciliśmy 900 batów. Bungalowy znajdują się w zadbanym ogrodzie na wzgórku, każdy domek składa się z dwóch części (2 x dwuosobowy pokój) + wspólna łazienka z ciepłą wodą. Na terenie całego ośrodka jest WiFi. Do dyspozycji gości jest basen ze wspaniałym widokiem na plażę i zatokę. Resort oferuje darmowy obiór z przystani po przypłynięciu promu – koniecznie trzeba dać wcześniej znać!

Tanote Bay znajduje się około 4 km od centrum miasta, dojechać można tylko skuterem lub taksówką (200 batów za osobę). Ceny w restauracjach na plaży są stosunkowo wysokie – od 150 batów za obiad. W pobliżu nie ma sklepu.

Sairee Beach

Sairee Beach to najbardziej popularna plaża na Ko Tao, która znajduje się niedaleko przystani, do której przypływają wszystkie promy. Znajduje się tutaj bardzo dużo miejsc noclegowych, barów, restauracji i sklepów. Jest to doskonałe miejsce dla turytów, którzy dobrze czują się w tłocznych i stosunkowo głośnych miejscach. Tutaj możemy znaleźć tanie noclegi w hostelach. Oprócz wielu atrakcji, niewątpliwym plusem Sairee Beach są przepiękne zachody słońca.

Snorkeling i nurkowanie na Ko Tao

Ko Tao to prawdziwa mekka dla miłośników podwodnego świata. Ceny zejść z butlą pod wodę są tutaj najniższe w całej Tajlandii. Dla osób niemających uprawnień cena jednego nurkowania rozpoczyna się od 2300 batów. Jeżeli nigdy wcześniej nie nurkowaliście – koniecznie musicie spróbować!

Jeśli nurkowanie z butlą trochę Was przeraża – zacznijcie od snorkelingu! Praktycznie każda plaża oferuje rafę koralową blisko brzegu + sprzęt do snorkelingu. Niezłym pomysłem jest wycieczka statkiem, podczas której zahaczycie o 4 zatoki + niesamowicie piękne i zatłoczone wyspy Nangyuan Island. Cena takiej wycieczki to 400 batów (w promocji) + 100 batów za bilet wstępu do parku narodowego. Rejs trwa od 10.00 do 17.00. W cenie jest transfer z hotelu w dwie strony, woda, syty obiad na statku, owoce i sprzęt do nurkowania.

Podczas rejsu opłyniecie całą wyspę, spędzicie ponad 2 godziny na Nangyuan Island i będziecie snorkować w 4 różnych miejscach. Warto sprawdzić swój sprzęt do snorkelingu wcześniej! Nie ma nic bardziej irytującego niż niesprawna rurka lub parująca maska…

Co robić na Ko Tao?

Wyspa oprócz oczywistych atrakcji takich jak nurkowanie lub plażowanie, nie ma do zaoferowania dużo atrakcji. Możecie wynająć skuter (250 batów / dzień) i zwiedzić całą wyspę. Na wyspie jest także kilka punktów widokowych, z których zobaczycie ładną panoramę na całą wyspę. Dla nas 4 pełne dni były wystarczające aby w pełni nacieszyć się Ko Tao :)

Tajlandia - Spis treści

Ko Jum - wyspa na której nic nie ma

czytaj dalej