Avakas Gorge – najciekawsze miejsce na Cyprze

Wąwóz Avakas jest jednym z najciekawszych i najbardziej zaskakujących miejsc na całym Cyprze. Jest to skalny kanion wyżłobiony na przestrzeni setek lat przez płynącą dnem rzekę Avakas. Wąwóz ma długość około 3 kilometrów – początkowo nie zachwyca, jest klasyczną górską ścieżką lecz mniej więcej w połowie zaczyna się zwężać – stając się jednocześnie trudniejszy do pokonania i imponujący w oferujących widokach.

Avakas Gorge jest zaskakująco wymagający szczególnie w najbardziej interesującym momencie. Skała jest śliska, nie jest trudno potknąć się i wpaść po kostki do wody. W pewnym momencie wygodna ścieżka kończy się i zaczyna biec po dużych głazach i kamieniach. Polecamy ubrać niskie buty trekkingowe lub przynajmniej adidasy, wycieczka w klapkach, japonkach lub sandałach może skończyć się nieprzyjemnie lub niekomfortowo. Przygotujcie się, że Wasze spodnie będą brudne od błota.

Warto wziąć coś do jedzenia i picia. Drugie śniadanie smakuje zdecydowanie lepiej w pięknej, skalnej scenerii Wąwozu Avakas!

Avakas Gorge – jak dojechać?

Dojazd z samochodem z Pafos jest raczej bezproblemowy, jedynie ostatnie dwa kilometry wiodą szutrową lecz dobrze przygotowaną drogą. Samochód polecamy zostawić na parkingu w tym miejscu (TUTAJ), nie ma sensu podjeżdżać bliżej, może skończyć się to urwanym zawieszaniem w samochodzie.

Co zobaczyć blisko Coral Bay?

Cypr - spis treści

Informacje praktyczne