Filipiny – informacje praktyczne

Kiedy jechać na Filipiny? 

Na Filipinach wyróżnia się dwie pory roku – suchą i deszczową. Pora sucha dzieli się na suchą i chłodną od grudnia do lutego oraz suchą i gorącą od marca do maja. Natomiast pora deszczowa trwa od czerwca do listopada. 

Szczyt sezonu turystycznego przypada od marca do kwietnia, wówczas jest szansa na najlepszą pogodę, ale i obłożenie miejsc noclegowych jest największe, gdyż filipińczycy mają wówczas swoje wakacje. A ceny są znacznie wyższe, niż poza sezonem.

Warto mieć na uwadze także zmiany klimatyczne, które powodują anomalie pogodowe i mogą popsuć nasze plany urlopowe. Na wyspie Cebu w 2023 roku padał deszcz praktycznie cały czas od stycznia do końca lutego, mimo że wówczas powinno świecić słońce i być relatywnie sucho. 

Lot na Filipiny

Szukając lotu na Filipiny warto skorzystać z popularnych portali takich jak eSky, SkyScanner czy Google Flight. Lotnisko w Manili oraz Cebu obsługuje większość lotów międzynarodowych. My kupiliśmy bilet linii lotniczych Eva Air + Lufthansa (Kraków – Monachium – Taipej – Manila) za trochę ponad 3100 zł.

Wiza na Filipiny

Obywatele Polski zwolnieni są z obowiązku wizowego przy pobycie krótszym niż 30 dni. 

Bezpieczeństwo

Na Filipinach, jak w każdym odwiedzanym przez nas kraju należy zachować szczególną ostrożność. Mimo że przez cały nasz pobyt nie czuliśmy się zagrożeni warto pamiętać, że Filipiny nie są szczególnie bezpiecznym krajem. W dużych miastach na porządku dziennym są uzbrojeni ochroniarze pilnujący wejścia do restauracji i sklepów. W okolicach banków i instytucji publicznych można zobaczyć policjantów uzbrojonych w broń długą. Przed wejściem do metra oraz do terminali autobusowych i promowych przeprowadzana jest kontrola bezpieczeństwa.

Język angielski/komunikacja

Na Filipinach większość napisów, znaków i szyldów jest w języku angielskim. W miejscowościach turystycznych znajomość języka angielskiego przez mieszkańców jest powszechna. W większych miastach oraz na prowincji możemy napotkać większe problemy komunikacyjne – szczególnie wśród młodszego pokolenia. Filipińczycy są bardzo otwartym i skorym do pomocy narodem, jeśli ktoś nie potrafi się z nami dogadać to istnieje duża szansa, że zaraz znajdzie się ktoś, kto nam pomoże. 

Internet na Filipinach

Podczas podróży po Filipinach warto zaopatrzyć się w lokalną kartę SIM (najlepiej sieci Globe, która ma najlepszy zasięg). Internet mobilny jest przyzwoitej jakości i prędkości, zdecydowanie lepszy w miastach, gorszy na wyspach i mniejszych miejscowościach. Kartę SIM można kupić na lotnisku, lecz jest o wiele droższa niż w normalnym punkcie sprzedaży (120 GB + nielimitowane rozmowy i SMSy na 30 dni kosztowały nas na lotnisko około 1500 php). W większości hoteli i restauracji jest WiFi, które bywa różne jakościowo. Spaliśmy w miejscach gdzie prędkość Internetu dorównywała europejskim standardom, ale bywały też miejsca gdzie połączenie było wolne i bardzo niestabilne. 

W wielu miejscach, zwłaszcza w górach, gdzie występują problemy z zasięgiem, spotkać można “automaty WiFi”, w których można kupić dostęp do Internetu na określony czas. Zasada jest prosta – wrzuca się monetę i otrzymuje się dostęp do Internetu. Bardzo osobliwe, ale działa. 

Komunikacja / transport

Komunikacja autobusowa pomiędzy miastami jest bardzo dobrze rozbudowana lecz praktycznie nie istnieją rozkłady jazdy, które można sprawdzić w Internecie. Szczególnie w Manili jest wiele dworców autobusowych, z których odjeżdżają autobusy w różnych kierunkach i różnych przewoźników. Na niektóre z nich trafiliśmy zupełnym przypadkiem dzięki pomocy przygodnie spotkanych ludzi. 

Pomiędzy wyspami najlepiej przemieszczać się samolotem lokalnych linii, na który bilet warto kupić z dużym wyprzedzeniem. Pamiętajcie, że obłożenie promów kursujących pomiędzy wyspami w miejscach turystycznych jest bardzo duże (np. w El Nido i Coronie), zatem może zdarzyć się, że braknie miejsc na interesujący Was kurs.

Na Filipinach nie działa Uber lecz Grab – warto ściągnąć aplikację. Filipińskim ewenementem są trycykle, czyli połączenie rikszy z motorem, będące jednym z popularniejszych i stosunkowo tanich środków transportu na bliższych odległościach. Ceny przejazdu zazwyczaj wahają się od 100 do 200 php.

Popularne w większych miastach są jeepney – połączenie samochodu terenowego z autobusem. Działają na zasadzie naszych miejskich autobusów, z tą różnicą, że nie sposób znaleźć ich rozkład jazdy oraz obsługujące przystanki. Najlepiej jest zapytać miejscowych skąd odjeżdża i dokąd jedzie interesujący nas jeepney. 

Bankomaty i płatności

Na Filipinach nie ma żadnego problemu z wypłatą pieniędzy z bankomatów, które są powszechne nawet w małych miejscowościach. Pamiętajmy, że do każdej transakcji doliczana jest opłata w wysokości 250 php (nie jest zależna od innych prowizji i opłat Waszego banku). Maksymalna kwota jednej transakcji to 10.000 php.

Nie ma problemów z wymianą dolarów lub euro na peso filipińskie. 

Możliwość płatności kartą jest rzadka i nawet w dużych supermarketach bywa dość problematyczna (jeden terminal na kilka kas). Jedynie w 7-Eleven (odpowiednik polskiej Żabki) można płacić kartą i to nawet zbliżeniowo. Cześć hoteli ma swój terminal, lecz wciąż nie jest to powszechne.

Ceny na Filipinach

Filipiny nie są tanim krajem w porównaniu do innych azjatyckich destynacji. W 2023 ceny podstawowych artykułów były bardzo zbliżone do cen polskich. Warto pamiętać, że w miejscowościach turystycznych ceny są zauważalnie wyższe niż np. w Manili lub Cebu.

100 php = 8 zł (stan na luty 2023)

Obiad w dobrej restauracji w turystycznym miejscu –  od 300 do 500 php

Pizza – 400 php

Owocowy szejk od 100 do 200 php

Świeży kokos od 30 php na ulicy do 100 php na plaży 

Obiad w lokalnej garkuchni lub miejscu gdzie stołowali się lokalsi – ok 100 php

Puszka piwa 0.3l – ok 70 php

Lokalny rum Tanduay 0,3l – 60 php 

15 letni rum Tanduay 0,7l – 350 php

Rum Don Papa 0,7l (wysoka półka cenowa) – 1500 php

Europejskie alkohole i wina są dostępne, lecz ich ceny są zdecydowanie wyższe niż w polskich sklepach. Warto skupić się na filipińskim rumie i ginie, który nawet z niższej półki jest zaskakująco dobrej jakości. 

Puszka coli 0,3 – od 15 do 80 php 

Butelka wody 1l – od 30 do 70 php

Przeciętna cena noclegu w hoteliku w dwuosobowym pokoju z łazienką i śniadaniem w cenie 1600 php dla dwóch osób. 

Klimatyzowany autobus z Batangas do Manili (120 km) – 240 php

Van z Cebu do Moalboal (107 km) – 180 php

Prom z El Nido na Coron – 2800 php

Prom z Batangas do Puerto Galera od 400 do 650 php 

Przejazd jeepney – od 10 do 50 php

Całość 23. dniowego wyjazdu kosztowała nas 8500 zł na osobę. 

Baza noclegowa

Baza noclegowa na Filipinach jest bardzo dobrze rozbudowana i jak na azjatyckie warunki – całkiem niezłej jakości. Dostępne są budżetowe hostele, lokalne pensjonaty oraz luksusowe resorty – zdecydowanie każdy znajdzie coś dla siebie. Podczas rezerwacji warto zwrócić uwagę na szczegóły, które w krajach europejskich są standardem lecz na Filipinach niekoniecznie – czy pokój ma okno? Czy na pewno jest ciepła woda? Czy ciśnienie wody jest wystarczające, aby się umyć?

Pamiętajcie, że hałas za oknem, szczególnie w dużych miastach oraz nieustanne pianie kogutów jest czymś zupełnie normalnym, do czego po kilku dniach można się przyzwyczaić. W wielu miejscach przed wejściem do pensjonatu należy ściągnąć buty – jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, dzięki temu nie wnosi się do środka wszechobecnego piasku. 

Woda pitna na Filipinach 

Na Filipinach woda z kranu nie jest zdatna do picia! Większość hoteli i pensjonatów zapewnia bezpłatny dostęp do wody pitnej. Poidełka znajdziemy również na wszystkich lotniskach, nawet tych najmniejszych. W restauracji powszechna jest tak zwana “service water” czyli bezpłatna woda do każdego zamówienia. 

Palawan – perła w koronie Filipin

Island hopping na Palawanie