Wstęp

  • Realne przeliczenie waluty po dodaniu kursu i prowizji wyniosło 1 JOD = 6 zł. Kurs NBP 1 JOD = 5,64 zł (listopad 2015).
  • Jordania jest stosunkowo bezpiecznym krajem, w którym nie czuć napiętej sytuacji politycznej na Bliskim Wschodzie. Podczas całego wyjazdu nie zdarzyła nam się ani jedna niebezpieczna lub nieprzyjemna sytuacja. Pamiętajcie jednak o zachowaniu ostrożności oraz miejcie na uwadze, że w tym rejonie świata sytuacja można zmienić się w ciągu kilku dni.
  • Zarówno w Izraelu, jak i Jordanii „instytucja” autostopu działa doskonale. Ludzie są bardzo skłonni do podwózki i otwarci na rozmowy.
  • W Jordanii, jak i we wszystkich krajach muzułmańskich konieczne i niezbędne jest targowanie się, jeśli tylko nie chcemy płacić bardzo dużych cen. Wymaga to przełamania się, bo targowanie wciąż odbierane jest w Polsce jako przejaw skąpstwa lub braku kultury. W Jordanii jest zupełnie inaczej.
  • Jordania jest krajem pięknym, ale niezwykle brudnym. Jordańczycy ostentacyjnie i bez żadnej krępacji śmiecą i wyrzucają papierki oraz odpadki gdzie popadnie. Im szybciej do tego przywykniemy, tym lepiej dla nas. Urokliwa plaża w Aqabie jest dość zaśmiecona, natomiast na dnie morza bez trudu można znaleźć puszki po piwie i napojach.
  • Pamiętajmy, że Jordania jest krajem muzułmańskim, w którym należy przestrzegać pewnych zasad wynikających z ich kultury. Przed wejściem do meczetu trzeba ściągnąć buty. Sprzedaż alkoholu nie jest zabroniona lecz jego publiczna konsumpcja nie jest mile widziana. Nikt nie zwrócił nam uwagi, gdy piliśmy piwo na plaży czy podczas oglądania meczu piłkarskiego, jednak nie afiszowaliśmy się zbytnio i puszki chowaliśmy w czarnych reklamówkach.
  • W Jordanii za posiadanie narkotyków grozi długoletnie więzienie. Zanim zapalimy skręta z nieznajomym zastanówmy się, czy warto ryzykować pół życia w arabskim więzieniu.
  • Duża część Jordańczyków mówi po angielsku i nie dotyczy to tylko osób pracujących w branży turystycznej.
  • W Jordanii wybieraliśmy pieniądze bezpośrednio z bankomatów. Karty Visa są akceptowane wszędzie, MasterCard zazwyczaj.  Po podliczeniu wszystkich opłat realny kurs obliczyliśmy na 1 JOD – 6 zł (listopad 2015).
  • Przy wylocie z Izraela należy przygotować się na szczegółową kontrolę bagażu oraz na długi wywiad dotyczący spędzonego czasu, spotkanych ludzi i relacji pomiędzy członkami wycieczki. Nie należy się go zbytnio obawiać, ostatecznie wszystko rozchodzi się o to, aby nie wnieść na pokład ładunków wybuchowych. Osoby podróżujące wcześniej do Iranu powinny być przygotowane na jeszcze bardziej szczegółowe pytania.

Poczytaj jak dostać się do Eilatu i Aqaby

Kolejna strona