3 rzeczy, których polscy patrioci mogą nauczyć się od Ślązaków

Specyficzny polski patriotyzm nabrał wiatru w żagle. Nie będzie dla nikogo niespodzianką, że polska myśl patriotyczna łagodnie mówiąc nie jest tym, co mógłbym naśladować. Przygotowałem trzy stwierdzenia (lub jeśli ktoś woli inaczej – tezy) dotyczące różnic pomiędzy śląskim i polskim postrzeganiem państwa i historii. Jestem przekonany, że z różnym spojrzeniem na świat możemy się wiele od siebie nauczyć.

flaga_polski

Polski nie trzeba kochać

Nam Ślązakom bliżej jest do pozytywistów, niż do romantyków. Egzaltacje lub nadmierne emocje i uczucia nigdy nie wygrają walki z pracą i oddaniem.
… aby o nią dbać. I chociaż dla wielu intelektualnie niewyobrażalne jest to, że Polski można nawet się brzydzić, a być większym patriotą od tych, co na piersi noszą orzełka i Polskę Walczącą. Bo takie mam wrażenie, że ten patriotyzm to trochę na pokaz. Kupmy biało-czerwoną koszulkę, a nie skasujmy biletu w autobusie. Wywieśmy flagę do okna, a kombinujmy z podatkami. Że niby Ślązacy tacy uczciwi i prawi? O nie! Jak wszyscy w Polsce. Ale tylko wśród Ślązaków spotykam się ze zrozumieniem, jak mówię, że Polski nie kocham, ale chce jej największego dobra. Chciałbym, aby polski i śląski patriotyzm opierał się mniej na słowach, a więcej na czynach. Takich czynach, które realnie mają wpływ na nasze życie.

Nam Ślązakom bliżej jest do pozytywistów, niż do romantyków. Egzaltacje lub nadmierne emocje i uczucia nigdy nie wygrają walki z pracą i oddaniem.

Historią nie wyciera się tyłka

… bo nigdy nie wiadomo na co się trafi. Niektórzy zarzucają Ślązakom, że nasze spojrzenie na historię jest relatywne, że brak nam wyrazistych wzorców, na których możemy opierać nasze wybory. Niech przykładem będzie słynna już rezolucja Sejmiku Śląskiego dotycząca powstań śląskich, poparta notabene przez wszystkich radnych. Wydawało się, że to kompromis, który kładzie dobry fundament pod wspólną politykę historyczną i kulturową na Śląsku. Okazało się wręcz przeciwnie. Gromkie zdrada i hańba wybrzmiało z czterech stron Polski.

Widziałem całkiem niedawno filmik młodych Ukraińców, którzy przepraszają i proszą o wybaczenie. Cytat jak mniemam był zupełnie nieprzypadkowy w kontekście dyskusji o rzezi wołyńskiej. Chciałbym, naprawdę chciałbym, aby nasze społeczeństwo podeszło do sprawy z chrześcijańskim miłosierdziem, którym Polacy tak bardzo się chlubią.

Inność może ubogacać

My Ślązacy chcielibyśmy, aby śląskość wnosiła coś więcej niż krupnioka i Bercika do polskości. Inny, nie oznacza przecież  gorszy. Znaczy: z odmiennym doświadczeniem, spojrzeniem na świat, może z interesującym systemem wartości? Dlaczego zakłada się, że wszystko co polskie, jest wyśmienite, a inne – złe? Bo nie wypływa z polskiej kultury? Czy ta kultura jest jakimś cudem lepsza od innych? Mamy problem z akceptacją inności, szczególnie w Polsce.

Brak akceptacji tego, co jest inne w większości przypadków wynika z braku doświadczenia. Polacy myślą, że jesteśmy Niemcami, bo ich jedyna styczność z władzą pruską lub niemiecką to okres zaborów i II wojny światowej. Brak perspektywy historycznej i namacalnego doświadczenia sprawia, iż zostaliśmy wzięci w ramy, z których trudno jest nam się uwolnić.

Dodalibyście coś od siebie?

fot. Lukas Plewnia | (CC BY-SA 2.0) | flickr.com

2 votes, average: 5,00 out of 52 votes, average: 5,00 out of 52 votes, average: 5,00 out of 52 votes, average: 5,00 out of 52 votes, average: 5,00 out of 5 (2 votes, average: 5,00 out of 5)
You need to be a registered member to rate this.

6 komentarzy

 • Linka napisał(a):

  Moim zdaniem Ślązacy mają też dużo więcej pokory i nie zaprzeczają faktom, które w jakikolwiek sposób mogłyby naruszyć ich dobre imię. Ci, których członkowie rodziny byli żołnierzami Wermachtu, nie zaprzeczają temu, nie próbują w jakikolwiek pokrętny sposób usprawiedliwiać, ani nie wstydzą się tego. Za to, gdy próbuje się powiedzieć choćby o Jedwabnem to już słyszy się o kłamstwach historycznych, Polacy to zawsze tylko dobrzy byli, bohaterowie i męczennicy. Wszelkie skazy na honorze się neguje i wypiera. Że już nie wspomnę o żołnierzach wyklętych…

  • Łukasz Tudzierz napisał(a):

   Żadna historia nie jest nigdy czarno-biała. Ostatnio obserwujemy próby relatywizacji polskich win. Moim zdaniem wpisuje się to w ogólną politykę historyczną jaką prezentuje Prawo i sprawiedliwość…

 • Asnyk napisał(a):

  Problemem jest to, że Ślązacy, znając historię i wiedząc jak te piastowskie ziemie zostały przez lata zniemczane aż w końcu przyłączone do Rzeszy, wciąż tęsknią do autonomii, która własnie doprowadziła do tego zniemczenia.

  • Nieboszka Polska napisał(a):

   Pisanie Piastowie, myślenie Polacy dyskwalifikuje w przedbiegach w dyskusji o (Górnym) Śląsku. Piastowie Śląscy mają tyle wspólnego ze Śląskiem co koń z koniakiem i słoń ze słoniną. Prosiłbym o wyjaśnienie jak autonomia doprowadziła do zniemczanie (cokolwiek to dziendziolstwo ma znaczyć) – bo po ludzku nie ogarniam i logiki nie dostrzegam.

  • emw napisał(a):

   Panie Asnyk, coś słabo u Pana ze znajomością naszej historii – to, co Pan pisze, trąci polskim schematem wiedzy o Śląsku. Śląscy Piastowie nie jednoczyli się z Rzeczpospolitą Obojga Narodów a z jej sąsiadami z południa i zachodu na Prusach kończąc. Zaś do Rzeszy przyłączono Polskę, obrębie której po plebiscycie znalazła się część Śląska. Od Polski właśnie ta część Śląska otrzymała autonomię.Potem Śląsk został spolszczony.

 • Nieboszka Polska napisał(a):

  Errata: miało być ….wspólnego z Polską ………

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *