Zastanawiacie się jaki może być Wasz pomysł na weekend na Śląsku? Chciałbym zaproponować Wam wypad, podczas którego będziecie mogli poznać kulturę śląską, polską oraz czeską. Koniecznie odwiedźcie osobny dział na portalu, jeśli nie wiecie, jakie mogą być inne atrakcje na Śląsku.

Poniżej w artykule przeczytacie (kliknij aby przejść):

  1. Jak dojechać do Frydka-Mistka?
  2. Atrakcje Frydka-Mistka
  3. Gdzie zjeść we Frydku-Mistku?
  4. Podsumowanie i ocena

Gdzie spędzić weekend na Śląsku?

Frydek-Mistek jest w zasadzie miastem granicznym Śląska. Frydek historycznie należał do ziem śląskich, natomiast Mistek – był miastem morawskim. W obecnym kształcie administracyjnym Republiki Czeskiej miasto leży w kraju morawsko-śląskim. Do połączenia obydwu miast doszło w 1943 roku.

Zwiedzanie Frydka-Mistka można spokojnie połączyć z wypadem do Cieszyna. W moim odczuciu przeznaczenie całego dnia na zwiedzanie tylko Frydka-Mistka to trochę za dużo. Chyba, że lubicie włóczyć się bez celu po mieście – wówczas dacie radę. Frydek-Mistek + Cieszyn to świetny pomysł na jednodniową wycieczkę na Śląsku.

Jak dojechać do Frydka-Mistka?

Najłatwiej i najszybciej jest oczywiście samochodem. Kto podobnie do mnie preferuje transport publiczny – także nie będzie miał większych problemów logistycznych.

Do Cieszyna dojedziemy busem, autobusem lub pociągiem na dworzec kolejowo-autobusowy. Przejście pieszo do stacji kolejowej w Czeskim Cieszynie nie powinno zająć więcej niż 25 minut. Pociąg do Frydka-Mistka odjeżdża co godzinę. Bilet kosztuje 40 koron czeskich, a podróż w komfortowym wagonie trwa około 40 minut. Dojeżdżamy do stacji, skąd po całym mieście możemy bez kłopotu poruszać się pieszo lub jeśli ktoś woli – komunikacją miejską.

Atrakcje Frydka-Mistka

Frydek-Mistek jest dość małym i urokliwym miastem. Atrakcje Frydka-Mistka zdążycie spokojnie zobaczyć w ciągu kilku godzin. Jest to ten typ miasta, gdzie wydaje się, że życie płynie powoli i spokojnie.

1. Kościół św. Jana Chrzciciela

Największą atrakcję w moim odczuciu stanowi wieża kościelna, która otwarta jest dla zwiedzających w piątki, soboty i niedziele od godziny 13.00. Wstęp – co łaska. Z górnego pomieszczenia rozpościera się wspaniała panorama na całe miasto oraz otaczający okolicę Beskid Śląsko-Morawski. Przed Wami do pokonania będzie 211 stopni. Podczas wchodzenia będziecie mieli okazję zobaczyć różnego rodzaju interesujące przedmioty oraz eksponaty związane z miastem oraz kościołem.

2. Frydecki Zamek – Muzeum Beskydu

Zwiedzanie zamku kosztuje 60 koron czeskich. Po muzealnych komnatach oprowadza nas przewodniczka, która ubrana jest w stylizowany dawny strój. Oprowadzanie odbywa się w języku czeskim, ale polskojęzyczni turyści otrzymują kartkę z tłumaczeniem. Nie ominą Was zatem żadne szczegółowe informacje. Sama wycieczka trwa około 45 minut i jest dość interesująca. Otrzymamy solidną porcję historii samego miasta, Moraw oraz czeskiej części Śląska.

3. Rynek we Frydku

Na środku rynku znajduje się Fontanna św. Floriana, która uznać można za jedyną historyczną atrakcję miejsca. W kamieniczkach, które znajdują się wokoło rynku można napić się kawy lub piwa w jednym z wielu lokali i restauracji. Frydek-Mistek to doskonały pomysł na weekend na Śląsku także z powodu czeskiej kuchni, która jest niezwykle smaczna i urozmaicona.

Rynek we Frydku
Rynek we Frydku

4. Zapora Olešná

Zbiornik wodny Olešná to propozycja dla zmotoryzowanych i lubiących aktywny wypoczynek. Zapora znajdująca się nieopodal miasta to doskonałe miejsce na żagle, windsurfing oraz wszelkiego rodzaju aktywności niewiązane z wodą, takie jak bieganie, spacerowanie lub wycieczki rowerowe. Znajdziemy tutaj także camping i park wodny. Atrakcje Frydka-Mistka zatem to nie tylko historia oraz stare budowle.

5. Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

Bazylika jest dość dobrze widoczna z zamku. Widok byłby jeszcze lepszy, gdyby nie blok postawiony tuż obok… Bazylika pochodzi z 1777 roku. Jej atrakcją jest krypta, w której pochowani są pielgrzymi z Towaczowa, którzy w 1713 roku utopili się w pobliskiej rzece.

6. Rynek w Mistku 

Znajdziecie go po drugiej stronie rzeki Ostrawicy. To także miejsce z urokliwą, odnowioną zabudową. Możecie tutaj zjeść obiad lub zatrzymać się na chwilkę odpoczynku w jednej z kawiarenek. Nieopodal znajduje się kościół św. Jakuba z 1582 roku.

Gdzie zjeść we Frydku-Mistku?

Frydek-Mistek jak praktycznie każde miasto oferuje wiele lokali, w których możecie zjeść posiłek. My wybraliśmy Penzion Pod Kašnou, który znajduje się na samym rynku Frydka. Za obiad dla dwóch osób + dwa piwa zapłaciliśmy 360 koron, czyli dość rozsądnie. Jedzenie było syte, dobre i świeże. Obsługa podała nam menu po czesku i angielsku, na wypadek jakbyśmy mieli problem ze zrozumieniem. Ale najłatwiej było się dogadać… po polsku.

Gdzie zjeść we Frydku-Mistku
Gdzie zjeść we Frydku-Mistku?

Pomysł na weekend na Śląsku – Frydek Mistek

Frydek-Mistek to nieoczywista propozycja dla wszystkich tych, którzy lubią zwiedzać nieprzemysłowy Śląsk. Wspaniałe widoki, przepyszna kuchnia i zimne piwo powinny przekonać nawet najbardziej opornych. Frydek-Mistek jest doskonałą destynacją na jednodniowy wyjazd z okolic Katowic.

Atrakcje na Śląsku

zobacz więcej
PRZEGLĄD RECENZJI
Zabytki
8
Jedzenie
10
Okolica
9
Dostępność bez samochodu
8.5
Poprzedni artykułQUIZ letni po śląsku
Następny artykuł#mikrorajza – Hałda Skalny w Łaziskach Górnych
pomysl-na-weekend-na-slasku-frydek-mistekFrydek-Mistek to nieoczywista propozycja dla wszystkich tych, którzy lubią zwiedzać nieprzemysłowy Śląsk. Wspaniałe widoki, przepyszna kuchnia i zimne piwo powinny przekonać nawet najbardziej opornych. Frydek-Mistek odwiedzić mogą także Ci, którzy nie posiadają swojego samochodu.

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj