#mikrorajza – Hałda Skalny w Łaziskach Górnych

Hałda Skalny niegdyś owiana była złą sławą, gdyż paliła się i zionęła ogniem - dosłownie! Dzisiaj po rekultywacji została zieloną górą, która jest schronieniem dla wielu dzikich zwierząt. Ze szczytu hałdy rozpościera się typowo śląski widok – na horyzoncie zobaczymy ogromne połacie lasów, pól i łąk, spośród których wyłaniają się kominy zakładów przemysłowych.

-

Hałda Skalny jest symbolem Łazisk Górnych. Góruje nad miastem i jest znakiem przemysłu, dzięki któremu Łaziska Górne się rozwinęły. Jeśli nie interesujecie się Górnym Śląskiem, to prawdopodobnie nigdy nie słyszeliście o Łaziskach – małej miejscowości leżącej 20 kilometrów od Katowic, którą droga 81 prowadząca do Wisły przecina w pół. Łaziska Górne to miasto paradoks. Z jednej strony opiera się na typowym dla Górnego Śląska skojarzeniu – przemyśle, a z drugiej strony – przeczy mu z całej siły.

Warto nadmienić, że na terenie Łazisk Górnych wciąż działają trzy duże zakłady przemysłowe – kopalnia węgla kamiennego Bolesław Śmiały, Elektrownia Łaziska oraz Re Alloys (dawniej Huta Łaziska). Pomimo tak ogromnej koncentracji przemysłu, sporą część powierzchni miasta zajmują lasy i parki.

Zobaczcie z resztą poniższe zdjęcie, jak wspaniały widok jest ze szczytu Skalnego:

Hałda Skalny
Widok z Hałdy Skalny na Łaziska Średnie i Tychy. Po prawej stronie Beskidy.

Hałda Skalny – postindustrialna pamiątka

Skalny to prawdopodobnie najwyższa, nieczynna hałda w Europie. Liczy sobie około 230 lat! Jej wysokość względna wynosi 92 m, a bezwzględna 389 m n.p.m. Hałda w Łaziskach zajmuje powierzchnię 30 hektarów, jej ciężar szacuje się na 17 milionów ton. Hałda powstała z kopalnianego urobku, czyli z tego wszystkiego, co niepotrzebne jest podczas wydobycia węgla. Znajduje się tuż obok wciąż jeszcze czynnej kopalni Bolesław Śmiały.

Hałda Skalny niegdyś owiana była złą sławą, gdyż paliła się i zionęła ogniem – dosłownie! Dzisiaj po rekultywacji została zieloną górą, która jest schronieniem dla wielu dzikich zwierząt. Ze szczytu hałdy rozpościera się typowo śląski widok – na horyzoncie zobaczymy ogromne połacie lasów, pól i łąk, spośród których wyłaniają się kominy zakładów przemysłowych. Przy dobrej widoczności dostrzec można Beskid Śląski. Chociaż trudno w to uwierzyć – na Śląsku więcej mamy zielni, niż przemysłu.

Jak wejść na Hałdę Skalny?

Jeśli jedziecie samochodem to najlepiej kierować się na Łaziska Średnie oraz MAVI AREA Squash & Fitness. Zaparkować możecie przed budynkiem lub skręcić w prawo i wąską drogą dojechać do końca i pozostawić samochód niedaleko kręgielni (zaznaczone na mapie).

Następnie idziemy w prawo i kierujemy się widoczną ścieżką w las (zaznaczone na mapie czerwonym kolorem). Po kilku minutach wychodzimy z lasu, skręcamy w prawo (po lewej widzimy kopalnię) i wchodzimy na szutrową drogę, która prowadzi już bezpośrednio na szczyt hałdy.

Zobacz Elektrownię Łaziska z wysokości 

Z hałdy rozpościera się wspaniały widok na pobliską Elektrownię Łaziska. Początki elektrowni datowane są na rok 1917. Pierwotna moc wynosiła 11,6 MW, zaś sama elektrownia należała do najnowocześniejszych w Europie. Po rozbudowie w latach wojny, aż do 1953 roku „Łaziska” były największą polską elektrownią (199,1 MW). Obecnie Elektrownia Łaziska posiada 1155 MW zainstalowanej mocy elektrycznej.

Gdzie zjeść w Łaziskach Górnych?

Tym, którzy zmęczyli się krótką wycieczką po Łaziskach Górnych, polecam chwilę odpoczynku w kawiarence u Kuśnierza, która znajduje się w samym centrum, tuż obok kościoła. Koniecznie spróbujcie swojskich wypieków, zapewniam Was, że lepszych w mieście nie znajdziecie.

Panorama Łazisk Górnych
Panorama z Hałdy Skalny w stronę Łazisk Górnych. Łaziska Dolne są po prawej stronie.

Czym jest #mikrorajza? 

#Mikrorajza to seria wpisów, w których pokazuję interesujące miejsca na Górnym Śląsku, warte zobaczenia w jedno popołudnie. #Mikrorajza jest idealna na wyjazd po pracy lub w weekendowy dzień.


Chcesz być na bieżąco? Obserwuj Portal w Google News!
Łukasz Tudzierz
Łukasz Tudzierzhttps://tuudi.net
Ślązak, felietonista, taternik. Od 2006 roku opisuję i komentuję Górny Śląsk. Mieszkam w Katowicach, pochodzę z Łazisk Górnych. Kocham Śląsk.

11 KOMENTARZE

  1. Znołech Łukasza Tudzież z Łazisk Górnych, ale to chyba nie Ty :) Tymczasem pozdrowiom serdecznie z Łazisk i gratuluja ciekawej strony.
    Wiktor Rzepka

  2. A czy wejście na hałdę jest zabronione bo z miał chęcią wybrałabym się, ale doszły mnie słuchy, że nie wolno tam przebywać

  3. Martyna. Warto się tam wybrać. Wejść na Skalnego można od strony amfiteatru w Łaziskach Średnich. Warto też zobaczyć stary kamieniołom w Lesie Kamienicy u podstawy hołdy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj


Najczęściej czytane w tym tygodniu:

3,022FaniLubię
763ObserwującyObserwuj
120ObserwującyObserwuj
1,049ObserwującyObserwuj