W Sztolni Królowa Luiza (kopalnia Luiza) cofniemy się w czasie i poznamy historię początków wydobycia węgla kamiennego na terenach Górnego Śląska. W XIX wieku nie było kombajnów, wyciągów maszynowych, dobrego i bezpiecznego oświetlenia. Prace wydobywcze wykonywane były ręcznie, za pomocą kilofów. Jednym z reliktów dawnych czasów jest Trasa Wodna w Sztolni Królowa Luiza, która pełniła do lat 50. XIX wieku dwie funkcje: odprowadzała nadmiar gromadzącej się wody oraz miała zastosowanie transportowe – za pomocą łodzi przewożono wydobyty węgiel na powierzchnię.

Historia górnictwa na Górnym Śląsku – kopalnia Luiza

Rozpoczynając zwiedzanie przewodnik opowie Wam, jak wyglądało wydobycie węgla w śląskich kopalniach w XIX wieku. Warto pamiętać, że korytarze, którymi poruszamy się podczas trasy, zostały odkryte niedawno i wedle górniczej wiedzy i praktyki – to prawdziwy cud, że przetrwały w nienaruszonym stanie do dnia dzisiejszego. Podczas zwiedzania dowiecie się m.in. dlaczego kanarki znajdowały się na przodku, do którego roku konie pracowały przy wydobyciu oraz od kiedy kobiety mogą pracować pod ziemią. Jeśli na własnej skórze chcecie poznać trud XIX wiecznej pracy w kopalni – będziecie mogli wziąć do ręki górniczy kilof i spróbować wydobyć z węglowej ściany kawałek urobku.

Zwiedzanie można podzielić na dwie części – pieszą, podczas której spacerujemy korytarzami i poznajmy historię kopalni oraz wodną – gdzie płyniemy na łodziach kanałami sztolni. Przewodnik na pewno zwróci Waszą uwagę na… rośliny, które rosną w kopalnianych korytarzach. Tak, to nie jest żart! Wysoka wilgotność powietrza oraz sztuczne światło sprawiły, że w kilku miejscach na ścianach rośnie mech, paproć i porosty.

Trasa Wodna – obecnie

Trasa Wodna ma długość 1100 metrów i jest najdłuższą tego typu atrakcją w Europie. Przebycie jej łodzią zajmuje około 30 minut. W trakcie poznacie tajemnicze postacie ze śląskich legend – Skarbnika oraz Utopka. Będziecie także świadkami spektakularnej gry świateł oraz całkowitej ciemności – dokładnie takiej samej, z jaką zmagali się górnicy pracujący na kopalni przed wieloma laty. Koniecznie ubierzcie się ciepło – wysoka wilgotność i niska temperatura dadzą Wam tutaj w kość! Wycieczkę rozpoczynamy w budynku przy ulicy Sienkiewicza 43, natomiast kończymy w samym centrum miasta. Nie musicie obawiać się o transport powrotny – na każdą grupę czeka specjalnie podstawiony autobus.

Kopalnia Luiza – czy warto się wybrać?

Wodna Trasa została udostępniona turystom we wrześniu 2018 roku. Prace oczyszczające i porządkujące trwały 10 lat i kosztowały bagatela 100.000.000 złotych. Obecnie bezpiecznie i komfortowo możemy zwiedzać miejsce unikatowe na skalę światową. Dość wysoka jest cena biletu, która wynosi aż 60 zł (dla mieszkańców Zabrza jest taniej). Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę skalę przedsięwzięcia oraz liczbę osób, które pracują przy obsłudze turystycznej (przewodnik, winda, transport wodny, autobus etc.) to cena biletu jest już akceptowalna.

Kopalnia Luiza wraz z Trasą Turystyczną lub Trasa Wodną to interesujące miejsce dla wszystkich, których interesuje historia górnictwa na terenach Śląska. Wycieczkę warto połączyć ze zwiedzaniem Kopalni Guido – otrzymacie wówczas naprawdę potężną dawkę górniczej wiedzy.

Czym jest #mikrorajza? 

#Mikrorajza to seria wpisów, w których pokazuję interesujące miejsca na Górnym Śląsku, warte zobaczenia w jedno popołudnie. #Mikrorajza jest idealna na wyjazd po pracy lub w weekendowy dzień.

PRZEGLĄD RECENZJI
Wyjątkowość miejsca
10
Obsługa przewodnika
10
Cena
7
Eksponaty
10
Wartość historyczna
10
Poprzedni artykułŚląskie tradycje wigilijne – poznaj Wigilię na Śląsku
Następny artykułNapisz życzenia po śląsku i wygraj Godnio pieśń
trasa-wodna-w-sztolni-krolowa-luizaTrasa Wodna w Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu jest zdecydowanie warta polecenia. Miejsce to będzie interesujące nie tylko dla dorosłych, ale także dla dzieci. Dowiecie się tutaj wielu interesujących faktów o wydobyciu węgla w XIX wieku. Spływ łodzią po Trasie Wodnej robi niesamowite wrażenie. Cena biletu może dla niektórych być za wysoka, szczególnie jeśli wybieramy się całą rodziną.

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj