Czy Ślązacy powinni (nie) wspierać społeczność LGBT?

Jeżeli uważamy, że jesteśmy prawdziwym narodem to powinniśmy przyjąć tę informację z całym dobrodziejstwem inwentarza. Nie znam małych lub dużych narodów, w których nie występują spory polityczne i światopoglądowe. To własnie różnorodność opinii jest pierwszym krokiem, aby stworzyć śląskie organizacje i partie polityczne z prawdziwego zdarzenia.

-

Pewnie Was zasmucę, że odpowiem na powyższe pytanie – nie wiem. Każdy powinien rozsądzić to we własnym sercu i wedle własnego sumienia. Można oczywiście – i do czego Was serdecznie zachęcam – posiłkować się niedawnymi artykułami dwóch zaangażowanych działaczy śląskich – Grzegorza Kulika pt. Nie stoję za Margot oraz Marcina Musiała pt. Kożdy inkszy, wszyjscy rōwni! Wielka demonstracja w Katowicach.

Waszą uwagę chciałbym zwrócić na coś innego.

Czy Ślązacy są konserwatywni?

Wyborcy wspierający śląskie ruchy autonomiczne lub polityczne są tradycyjnie konserwatywni. Wystarczy przeanalizować wyniki wyborów w okręgach, w których Ruch Autonomii Śląska zdobywał największe poparcie. Także tam, tak zwane partie konserwatywne osiągały wysokie wyniki. I moje doświadczenie spotkań ze Ślązakami podpowiada, iż wiele osób z pokolenia 50+ uważających się tylko za Ślązaków, jednocześnie wyznaje relatywnie konserwatywne wartości.

Z drugiej strony, śląskie flagi oraz hasła coraz częściej pojawiają się na demonstracjach i wiecach poparcia dla środowiska LGBT lub lewicowych jako takich. Osoby biorące udział w wydarzeniach tłumaczą, iż mniejszości seksualne są w taki sam sposób dyskryminowane w Polsce, jak Ślązacy. Dlatego ich zdaniem Ślązacy powinni wspierać aktywistów LGBT, jako wyraz „prawdziwej międzyludzkiej solidarności”.

Naród nigdy nie będzie jednorodny światopoglądowo

Jeżeli uważamy, że jesteśmy prawdziwym narodem to powinniśmy przyjąć tę informację z całym dobrodziejstwem inwentarza. Nie znam małych lub dużych narodów, w których nie występują spory polityczne i światopoglądowe. To własnie różnorodność opinii jest pierwszym krokiem, aby stworzyć śląskie organizacje i partie polityczne z prawdziwego zdarzenia. To własnie one na poziomie lokalnym i krajowym powinny bronić śląskich spraw i jednocześnie będą reprezentowały określony światopogląd ich wyborców. Zdaję sobie całkowicie sprawę, że ustrój Rzeczpospolitej i Zjednoczonego Królestwa zdecydowanie różnią się od siebie, niemniej wciąż marzę, aby na Górnym Śląsku powstały partie na wzór walijskich Plaid Cymru czy Llafur Cymru.

Tak, w różnorodności poglądów widzę ogromny potencjał narodowo i kulturotwórczy Górnoślązaków. Pytaniem wciąż otwartym pozostaje, co tak naprawdę łączy wszystkich tych, którzy uważają się za Ślązaków? Język, historia, doświadczenie śląskości? A być może rację mają partie rządzące w Polsce po 1989 roku, iż Ślązacy żadnym narodem nie są, a śląskość w oderwaniu od polskości to twór stricte polityczny? Wówczas nie mylą się ci, którzy uważają, że eksponowanie śląskości w wydarzaniach społecznych z którymi się nie zgadzają, jest niczym innym, jak próbą jej przywłaszczenia.

Dobrze, że język śląski jest obecny w tych sytuacjach, które są ważne dla jego użytkowników. Czy to będzie lewicowa demonstracja, modlitwa wiernych w trakcie mszy świętej w intencji Górnego Śląska, czy nawet przeczytany po śląsku fragment Ewangelii podczas wieczerzy wigilijnej. Z drugiej strony, język śląski jest żywy nie patrząc na poglądy polityczne lub społeczne, czego przykładem są między innymi tłumaczenia książek na śląski czy książki pisane tylko i wyłącznie po śląsku.

Ślązacy, dobrze, że uczestniczycie w corocznej pielgrzymce do Piekar Śląskich lub Marszu Równości. Idźcie tam, gdzie podpowiada Wam serce i bądźcie dumni z tego, że jesteście Ślązakami!

Fot. Marcin Musiał


Chcesz być na bieżąco? Obserwuj Portal w Google News!
Łukasz Tudzierz
Łukasz Tudzierzhttps://tuudi.net
Ślązak, felietonista, taternik. Od 2006 roku opisuję i komentuję Górny Śląsk. Mieszkam w Katowicach, pochodzę z Łazisk Górnych. Kocham Śląsk.

10 KOMENTARZE

 1. Mje to jest egal. Ftoś rzyko po slonsku – fajniscie. Ftos łazi z gejami, tyż fajnie ale jo by tak nie łaził bo niy. My som Ślônzoki i jak Poloki momy rozniste idee i poglondy. Niech i Kulig i Musial i pan Tudzierz dzialajom po swoimu.

  Pyrsk dla Wos!

 2. Dzien dobry.
  Jako slazaczka od dziada pradziada, i starsza kobieta – bo mam juz 69 lat, i zawsze mi wpajano, ze trzeba ludzi wszystkich traktowac rowno !!!
  Wiec ja uwazam, ze w naszym wieku kazdy ma prawo wyboru kim albo czym chce byc. Zyjemy przeciez w 20 wieku,a nie w wieku kamienia lupanego. Kazdy ma swoj rozum i wie co czyni. Ja nie potepiam nikogo, ani wedlug wyznan, ani wedlug zapatrywan czy koloru skory i narodosci. Ludzie ktorzy takimi rzeczami sie zajmuja nie maja widocznie nic innego do roboty.
  Niech kazdy z nich spojrzy we wlasne sumienie i na wlasne bledy.
  PAMIETAJCIE – WSZYSCY JESTESMY LUDZMI I WSZYSCY SA ROWNI.!!!
  A to co sie dzieje teraz w Polsce, pod kazdym wzgledem, to jest po prostu „SKANDAL”!!!!!
  Jestem zdruzgotana i oburzona tym, co sie w Polsce dzieje.
  I jeszcze jedno…. „SLASK BYL, JEST I BEDZIE!!!” i SLAZACY ROWNIEZ !!! Czy sie to komus podoba czy nie.!!
  Pozdrawiam wszystkich serdecznie, i zycze duzo zdrowia.

  • No właśnie, niektórzy jeszcze żyją w XX wieku., Wieku światowych wojen, ludobójstwa, ciężkiego przemysłu. Ale i wieku, w którym skończono z kolonializmem, przyznano prawa obywatelskie wszystkim ludziom bez względu na płeć, kolor oczu, skóry, włosów, zębów, bez względu na wyznanie lub jego brak, bez różnicy na poglądy, orientację seksualną, przynależność etniczną, gwarę, wagę, wzrost. Warto zachować te zdobycze bo wszyscy należą do jakiejś mniejszości. Jeśli Ślązacy, będący mniejszośćią w Polsce, nie poprą innych mniejszości, niech nie liczą, że inne mniejszości poprą Ślązaków.

   • Najwazniejsze, zeby popierali Polakow, ktorzy juz tez staja sie mniejszoscia we wlasnym kraju, a inne grumpy etniczne niech wracaja do swoich hajmatow, jesli czegos w Polsce nie Lucia…

 3. kies downo we naszy halastrze byl pedzio i jedna lespa i co gryfne freunde i wesolki a terozki sukmany godajom ze loni sa niedobre ale to naopak

 4. niech kozdy wie kim jest. Nie moga byc roz babom a roz chopym a innym razym nie wiem kim jo jest bo to zalezy co z tego byda miec. Jak jo jest chop to byda ” sikol ” na stojonco !
  Nie prowokuja i nie pozwola na to zeby ftos mi machol jakoms kolorowom fanom pod pyskym i zachowywol sie tak jakby wszyscy musieli sie temu kloniac. Jo tez tego nie robia. Niech sie ” te inne ” zyjom ze sobom ale niech nie wylazom na ulice i demolowali koscioly bo na Slasku ” Szczesc Boze ” zawsze bylo na pierwszym miejscu !
  Slonsok to szacunek do naszych tradycji i rodzina !
  W gowach sie niektorym przelonacolo i myslom ze tako zachodnio moda prziszla na to zeby sie loblykac jak hampelman i sie roztopierzac bo kaj idzi tez tak robiom.
  Zyjcie sie ” lodmiency ” w spokoju , ale nie wylazcie na ulice coby rozrobiac. Zodyn wom nic prendzy nie robiol i loroz niewtorym ” szajba ” lodbijo z ty wolnosci.
  Slonsk to bol szacunek, czystos, pracowitos,tradycja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj


3,022FaniLubię
763ObserwującyObserwuj
120ObserwującyObserwuj
1,049ObserwującyObserwuj