Czy Wojciech Kałuża w czasie pandemii podejmował działania na rzecz śląskiej kultury?

Wojciech Kałuża zapisał się w historii regionalnej polityki jako radny wybrany w wyborach samorządowych w 2018 roku z listy Koalicji Obywatelskiej, który następnie tuż po wyborach zawiązał współpracę z Prawem i Sprawiedliwością. Konsekwencją nieoczekiwanej wolty było przejęcie przez PIS władzy w woj. śląskim, a także objęcie przez Wojciecha Kałużę funkcji wicemarszałka województwa.

-

Wojciech Kałuża zapisał się w historii regionalnej polityki jako radny wybrany w wyborach samorządowych w 2018 roku z listy Koalicji Obywatelskiej, który następnie tuż po wyborach zawiązał współpracę z Prawem i Sprawiedliwością. Konsekwencją nieoczekiwanej wolty było przejęcie przez PIS władzy w woj. śląskim, a także objęcie przez Wojciecha Kałużę funkcji wicemarszałka województwa.

Zobowiązanie Kałuży wobec wyborców

– Moją partią jest Śląsk. Zobowiązania mam wobec swoich wyborców, którzy na mnie głosowali, a oni oczekują głównie skuteczności. Stąd też moja decyzja o wsparciu dobrego programu, dobrych rozwiązań dla Śląska – powiedział Wojciech Kałuża podczas konferencji, w trakcie której ogłosił rozpoczęcie swojej współpracy z PIS.

Daleki jestem od szufladkowania polityków tylko dlatego, że należą do jednej lub drugiej opcji politycznej. Co więcej, zgadam się z Kałużą, że miarą oceny polityka jest jego skuteczność. Dlatego konsekwentnie od 2018 roku sprawdzam, czy Wojciech Kałuża realizuje swoje wyborcze obietnice.

Konsekwentnie od 2018 roku sprawdzam, czy Wojciech Kałuża realizuje swoje wyborcze obietnice

Jedną z obietnic było utworzenie Instytutu Śląskiej Mowy i Kultury i Rady Języka Śląskiego, o co postulowała .Nowoczesna, z której rekomendacji na listach wyborczych KO znalazł się Kałuża. Ponadto w kwietniu 2019 roku w odpowiedzi na zadane przeze mnie pytanie wicemarszałek stwierdził „zasadnym jest zorganizowanie projektu, który będzie wspierał trwanie i różnorodność odmian gwar w naszym województwie”.

Katalog ważkich dla Górnoślązaków tematów nie zamyka się oczywiście w powyższej inicjatywie. Trudno jednocześnie za realizację obietnic wyborczych uznać zmianę nazwy Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach na Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego, czy żenujące widowisko nazwane „Pociągiem do Śląska”, które to było kwintesencją poddańczej polityki województwa względem władz krajowych i realizowanej przez rząd polityki historycznej.

Dotychczas pytania o realizację wyborczych obietnic, a także możliwość spotkania osobiście z Panem Kałużą zadałem czterokrotnie. Odpowiedzi na nie znajdziecie w artykułach poniżej:

  1. Pierwsze – Wojciech Kałuża: wiem jaką wartość dla ludzi ma gwara śląska
  2. Drugie – Co robi marszałek Kałuża? Niewiele w sprawie języka śląskiego, ale…
  3. Trzecie – Marszałek Kałuża twierdzi, że chce się spotkać z obywatelami, ale tak naprawdę to nie chce
  4. Czwarte – Zastanawiacie się co u Wojciecha Kałuży? Oto odpowiedź

Pytania do Wojciecha Kałuży

15 czerwca 2021 roku na podstawie ustawy o dostępie do informacji publicznej zwróciłem się z wnioskiem o udzielenie następujących informacji:

  1. Na temat działalności Pana Wojciecha Kałuży jako radnego, w szczególności podjętych działań, kroków lub inicjatyw w zakresie zachowania języka śląskiego lub śląskiej kultury od października 2020 roku aż do dnia dzisiejszego.
  2. Czy istnieją tak zwane „dyżury radnego”, na których Pan Wojciech Kałuża osobiście spotyka się z wyborcami? Jeśli takie spotkania istnieją to proszę o informację o miejscu i czasie ich odbywania się.

29 czerwca 2021 roku otrzymałem od Sławomira Gruszki odpowiedź, którą poniżej w całości Wam udostępniam:

(Plik PDF znajdziecie tutaj)

W odpowiedzi na Pana wniosek z dnia 15 czerwca 2021 r. uprzejmie informuję, że minione dwa i pół roku to solidnie przepracowany czas przez Wicemarszałka Województwa Śląskiego Wojciecha Kałużę i cały Zarząd Województwa Śląskiego. Na półmetku kadencji samorządu województwa trzeba zaznaczyć, że żaden poprzedni Zarząd Województwa Śląskiego nie pracował w tak trudnym czasie.

Pandemia koronawirusa wyznaczyła zupełnie nowy kierunek pracy. Wicemarszałek Województwa Śląskiego Wojciech Kałuża od początku pandemii z ogromnym zaangażowaniem i determinacją włączył się w pracę nad przygotowaniem pakietów pomocowych dla mieszkańców regionu. Było to możliwe dzięki bardzo dobrej współpracy Zarządu Województwa Śląskiego  z Komisją Europejską i administracją rządową. Wicemarszałek Województwa Śląskiego Wojciech Kałuża nadzorując pracę departamentów związanych  z gospodarką i wdrażaniem funduszy europejskich w województwie bezpośrednio przyczynił się do przygotowania i uruchomienia Śląskiego Pakietu dla Gospodarki o wartości 1,4 miliarda złotych oraz Śląskiego Pakietu dla Turystyki o wartości 88 milionów złotych. Środki pozwoliły na przetrwanie wielu firmom. Pozwoliły utrzymać miejsca prace dla mieszkańców województwa śląskiego.

Warto zaznaczyć, że pomimo pandemii Zarząd Województwa realizował wiele zadań wpisujących się w obchody 100-lecia Powstań Śląskich. Celem tych inicjatyw było upamiętnienie walki Powstańców o to, aby Śląsk był częścią Polski. Przedsięwzięcia kulturalne i edukacyjne mają także na celu pielęgnowanie kultury i tradycji Śląska. Podkreślić należy, że obecny Zarząd Województwa Śląskiego zwiększył nakłady na kulturę o 50 milionów złotych w porównaniu do lat poprzednich. To pozwala na jeszcze dynamiczniejszy rozwój instytucji kultury oraz tworzenie nowych przestrzeni. Tutaj pragnę wskazać, że Województwo Śląskiego przejęło współodpowiedzialność za prowadzenie Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach oraz jest jednym z czterech podmiotów, które tworzą Panteon Górnośląski.

Zgodnie z artykułem 23 ust. 1 ustawy o samorządzie województwa z dnia 5 czerwca 1998 roku „radny obowiązany jest kierować się dobrej wspólnoty samorządowej województwa. Radny utrzymuje stałą więź z mieszkańcami oraz ich organizacjami”. Wicemarszałek Województwa Śląskiego Wojciech Kałuża jest w stałym kontakcie z mieszkańcami i grupami mieszkańców. Spotyka się z przedsiębiorcami, przedstawicielami świata nauki, medycyny i kultury oraz mieszkańcami podczas plenerowych wydarzeń jak na przykład Festiwal Górnej Odry, który odbył się w miniony weekend.

fot. Tomasz Zak / UMWS


Chcesz być na bieżąco? Obserwuj Portal w Google News!
Łukasz Tudzierz
Łukasz Tudzierzhttps://tuudi.net
Ślązak, felietonista, taternik. Od 2006 roku opisuję i komentuję Górny Śląsk. Mieszkam w Katowicach, pochodzę z Łazisk Górnych. Kocham Śląsk.

1 KOMENTARZ

  1. No to sie ” synek ” wysilo ….
    Budowa pomnikow powstan slonskich i muzeum powstan slonskich. Jo jest dali przekonany ze wojna domowo nie mozna nazywac powstaniem.
    Czemu Slonsk miol swoja autonomia i prowo o decydowaniu o regionie przed wojna a po niej nikt o autonomi Slaska nawet nie chce slyszec i widzi to jako ” przejaw narastajacego nacjonalizmu na Slasku”
    Jak juz chce ” inwestowac ” w edukacja o Slasku to niech tez bedzie pokozane jak to wszystko przebiegalo. Ile procentowo i kaj opowiedzialo sie ludzi za tym aby nie warszawa decydowala o tym kaj maja zostawac pieniadze regionu i kto zadecydowol o tym ze Slask zostanie ” rozdarty i podzielony ” bo to napewno nie byli tzw powstancy ino panstwa obce ktore sie spotkaly w Wersalu. Historia jest wazno , ale trzeba jom pokazywac prawdziwo a nie ubarwiono i zaklamano.
    Pan Kaluza zapomniol ze my momy niebiesko-zolto Flaga i o nia mo sie starac.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj


3,022FaniLubię
763ObserwującyObserwuj
120ObserwującyObserwuj
1,049ObserwującyObserwuj