Zastanawiacie się co u Wojciecha Kałuży? Oto odpowiedź

Wojciech Kałuża w wyborach samorządowych w 2018 roku uzyskał mandat radnego sejmiku śląskiego. Jako "jedynka" okręgowej listy Koalicji Obywatelskiej zdobył 25 109 głosów. Podczas pierwszej sesji sejmiku zawarł porozumienie z Prawem i Sprawiedliwością, które skutkowało przejęciem przez PiS władzy w woj. śląskim. Sam Wojciech Kałuża wybrany został na stanowisko wicemarszałka, opuścił Nowoczesną i został formalnie radnym niezrzeszonym.

-

Wojciech Kałuża w wyborach samorządowych w 2018 roku uzyskał mandat radnego sejmiku śląskiego. Jako „jedynka” okręgowej listy Koalicji Obywatelskiej zdobył 25 109 głosów. Podczas pierwszej sesji sejmiku zawarł porozumienie z Prawem i Sprawiedliwością, które skutkowało przejęciem przez PiS władzy w woj. śląskim. Sam Wojciech Kałuża wybrany został na stanowisko wicemarszałka, opuścił Nowoczesną i został formalnie radnym niezrzeszonym.

Dlaczego sprawdzam działania Kałuży?

Moją partią jest Śląsk. Zobowiązania mam wobec swoich wyborców, którzy na mnie głosowali, a oni oczekują głównie skuteczności. Stąd też moja decyzja o wsparciu dobrego programu, dobrych rozwiązań dla Śląska – powiedział Wojciech Kałuża w trakcie swojej pierwszej konferencji prasowej jako radny województwa.

Wychodzę z założenia, że to nie szyld partyjny, a realne działania na rzecz regionu są podstawą do oceny polityka. Warto wspomnieć, iż Kałuża w swojej kampanii wyborczej bardzo chętnie nawiązywał do konieczności dbania o śląską kulturę. 10 grudnia 2018 r. wysłałem pierwsze pytania do Wojciecha Kałuży. Odpowiedź otrzymałem po… 118 dniach. Dokładnie w tym samym czasie, gdy o żenująco długim czasie oczekiwania napisała katowicka Gazeta Wyborcza. Od tego momentu sprawdzam, co dla śląskiego języka i kultury robi radny Kałuża.

Kałuża ma awersję do spotkań z wyborcami

Wojciech Kałuża twierdzi, że z wyborcami spotyka się regularnie, mimo to na spotkanie ze mną nigdy nie znalazł czasu. Co więcej, na prośby o spotkanie odpisuje wymijająco lub nie odpisuje wcale (ostatnia moja wiadomość była z dnia 8 lipca 2020 r. – bez odpowiedzi). Od pewnego czasu zmieniłem podejście i wszystkie pisma jakie wysyłam są w trybie dostępu do informacji publicznej, co generuje problemy, ale ma także i duże plusy. Urząd Marszałkowski jest prawnie zobligowany aby na takie prośby odpisywać.

Co dla kultury śląskiej zrobił Wojciech Kałuża w 2020 roku?

Co zatem w czasie pandemii dla śląskiego regionalizmu zrobił marszałek Kałuża? 17 września 2020 r. wysłałem wniosek o udostępnienie informacji publicznej o następującej treści:

„Korzystając z prawa do informacji publicznej, proszę o udzielenie informacji:

 1. Na temat działalności Pana Wojciecha Kałuży jako radnego, w szczególności podjętych działań, kroków lub inicjatyw w zakresie zachowania języka śląskiego lub śląskiej kultury od początku 2020 roku aż do dnia dzisiejszego.
 2. Czy istnieją tak zwane „dyżury radnego”, na których Pan Wojciech Kałuża osobiście spotyka się z wyborcami. Jeśli takie spotkania istnieją to proszę o informacje o miejscu i czasie ich odbywania się.”

3 października 2020 r. otrzymałem odpowiedź:

„Wicemarszałek Wojciech Kałuża, zgodnie z podziałem obowiązków w Zarządzie Województwa Śląskiego, jest odpowiedzialny m.in. za sprawne wdrażanie programów i projektów unijnych, których efekty służą mieszkańcom. Realizuje również zadania z zakresu gospodarki i turystyki. Wicemarszałek Wojciech Kałuża od początku obecnej kadencji samorządu skupił się na takich obszarach jak projekty unijne, walka z niską emisją, wspieranie przedsiębiorców oraz samorządów. Efekty to zwiększone środki z Regionalnego Programu Operacyjnego wypłacane beneficjentom aż o 100%. Kwota dofinansowania wzrosła z 2,1 mld zł do 4,3 mld zł. Środki unijne zatwierdzone przez Komisję Europejską również wzrosły o 100% z 2 mld zł do 4,3 mld zł. Wicemarszałek Wojciech Kałuża przyczynił się do wypracowania efektywnych form wsparcia w czasie walki ze skutkami COVID-19: Śląski Pakiet dla Gospodarki, Śląski Pakiet dla Turystyki czy Śląski Pakiet dla Mieszkańca jest to realna forma wsparcia w trudnym czasie dla szerokiego grona odbiorców.

Wypowiedzi Wojciecha Kałuży są uwłaczające dla nas – Ślązaków

Kultura jest obszarem, za który odpowiada marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski. Wicemarszałek Wojciech Kałuża podczas prac Zarządu wspiera inicjatywy kulturalne. Warto przypomnieć o trwających obchodach 100-lecia Powstań Śląskich. W ramach tych wydarzeń odpowiednią rangę nadaje się historii naszego regionu, pielęgnuje tradycje oraz upamiętnia ważne wydarzenia. Ponadto warto zaznaczyć,
że Wicemarszałek Wojciech Kałuża wspiera realizację pn. „Centrum Edukacji Ekologiczno-Regionalnej”. Działanie to obejmować będzie mieszkańców regionu. Celem jest m.in. budowanie tożsamości regionalnej. Projekt o wartości ponad 10 mln zł został wpisany na listę projektów priorytetowych Województwa Śląskiego, co zwiększy szansę na jego wdrożenie. Centrum będzie służyć m.in. edukacji regionalnej.

Ustawa z dnia 5 czerwca 1998 roku o samorządzie województwa określa zakres funkcjonowania sejmiku województwa oraz radnego województwa. Radny utrzymuje stałą więź z mieszkańcami oraz ich organizacjami.

Wicemarszałek Wojciech Kałuża – podobnie jak pozostali radni sejmiku – spotyka się z mieszkańcami podczas licznych wydarzeń organizowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego lub takich inicjatyw, w których Urząd Marszałkowski lub jednostki podległe są partnerami bądź współorganizatorami. Tego typu przedsięwzięć jest wiele. W ramach wykonywanych obowiązków Wicemarszałek Wojciech Kałuża spotyka się z samorządowcami, przedsiębiorcami oraz beneficjentami projektów – czyli mieszkańcami Województwa Śląskiego. Wicemarszałek Wojciech Kałuża jest otwarty na rozmowę i współdziałanie z każdym, kto chce pracować na rzecz dalszego rozwoju Województwa Śląskiego.”

Wspólnie pilnujmy polityków!

Pamiętajmy, że demokracja nie kończy się na oddaniu głosu w wyborach. Każdy z nas jest zobowiązany do kontroli i wywierania presji na wybranych politykach i samorządowcach. Zachęcam Was do kontaktu z marszałkiem Kałużą poprzez adres e-mail: wojciech.kaluza@slaskie.pl, a także poprzez platformę ePUAP.

fot. Tomasz Zak / UMWS

Polityczny transfer Wojciecha Kałuży

to wina słabości i bierności wyborców

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj Portal w Google News!
Łukasz Tudzierz
Łukasz Tudzierzhttps://tuudi.net
Ślązak, felietonista, taternik. Od 2006 roku opisuję i komentuję Górny Śląsk. Mieszkam w Katowicach, pochodzę z Łazisk Górnych. Kocham Śląsk.

7 KOMENTARZE

 1. Panie Łukaszu, proszę o sprawdzenie dat, wygląda na to, że dostał Pan odpowiedź dwa tygodnie przed zadaniem pytań. Chyba zmienię zdanie o rzeczonym radnym

 2. Panie Lukaszu….
  Bardzo dziekuje za interesujacy Artykul. O Kaluzy nasluchalam sie juz duzo od znajomych.
  Powiem tylko tyle – Wojciech Kaluza to zdrajca wszystkich Slazakow, wszystkich jego wyborcowi. To po prostu wielki faryzeusz.!!!!
  Zreszta takich jak On – jest o wiele wiecej, ktorzy zdradzili swoja Partie dla wlasnych przywileji i wlasnego zysku.
  Rzad Polski to najwieksza GANBA!!!

  Pozdrawiam serdecznie Panie Lukaszu, i zycze duzo zdrowia Panu i wszystkim Slazakom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj


3,022FaniLubię
763ObserwującyObserwuj
120ObserwującyObserwuj
1,049ObserwującyObserwuj