Dlaczego obowiązkiem każdego Ślązaka jest udział w wyborach?

Dzięki powszechnym wyborom mamy możliwość wskazywać osoby, które będą rządzić w naszym imieniu. Jest to jedna z podstawowych zasad państwa demokratycznego. Pamiętajmy jednakże, iż nasza rola nie powinna sprowadzać się tylko i wyłącznie do oddania głosu. Czym powinna być kwintesencja obywatelskiego zaangażowania, chciałbym Ci przedstawić w poniższym artykule.

-

W tym artykule nie powiem Ci, na kogo powinieneś oddać swój głos. Nie będę także agitować za konkretnym komitetem wyborczym. Chciałbym natomiast, aby każdy z nas pojął istotę i znaczenie wyborów, w których możemy i powinniśmy uczestniczyć.

Dzięki powszechnym wyborom mamy możliwość wskazywać osoby, które będą rządzić w naszym imieniu. Jest to jedna z podstawowych zasad państwa demokratycznego. Pamiętajmy jednakże, iż nasza rola nie powinna sprowadzać się tylko i wyłącznie do oddania głosu. Czym powinna być kwintesencja obywatelskiego zaangażowania i odpowiedzialności? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym artykule.

1. Czy tego chcesz, czy nie, ktoś będzie decydować w Twoim imieniu

Polityka to taka dziwaczna dziedzina, gdyż możemy jej nienawidzić, możemy nią gardzić, możemy się nie interesować – ale i tak będzie miała bezpośredni wpływ na nasze życie. Każdy polityk, czy to samorządowiec, senator lub europoseł podejmuje decyzje w naszym imieniu. To dzięki władzy, jaka powierzona została przez społeczeństwo, dana osoba ma legitymację aby tworzyć prawo, wydawać publiczne pieniądze, wspierać rozwój kraju lub regionu.

Nasz wybór jest prosty – poddać się bez walki i nie głosować lub starać się wybrać osobę, której cele i program jest najbardziej zbliżony do naszych poglądów.

2. Potrzebna jest skuteczna kontrola naszych przedstawicieli 

„Politycy są ślepi na potrzebny zwykłych obywateli”, „Posłowie myślą tylko o własnym interesie”. Są to cytaty, które znalazłem pod artykułami dotyczącymi bieżących spraw społecznych i politycznych. Jestem głęboko przekonany, iż oderwanie części polityków od rzeczywistości i problemów zwykłych jest także naszą winą – wyborców. W polskiej i śląskiej kulturze nie istnieje nawyk sprawdzania polityków. Ich praca wydaje się nam odseparowana od zdania i potrzeb obywateli. My natomiast zamiast pytać, wymagać i kontrolować – wolimy narzekać.

Oddanie głosu na polityka jest czynnością, która powinna być tylko uwieńczeniem wcześniejszego wypytania o program wyborczy, plany działań i aktywności. Także i po głosowaniu nasza rola się nie kończy. Naszym obowiązkiem powinno być bieżące sprawdzania działań polityka. Dlaczego? Kontrola jest po prostu w naszym najlepszym interesie. Nie bez znaczenia jest także fakt, że to my – podatnicy jesteśmy de facto pracodawcami wszystkich polityków. Korzystajmy z tego niezwykłego przywileju i nie bójmy się naszych przedstawicieli wypytywać o pracę!

3. Co jest istotne dla Polski i Śląska? 

Zwróćcie uwagę na tematy, jakie poruszane są podczas tegorocznej kampanii wyborczej. Większość z nich to zagadnienia krótkoterminowe, czasem i bulwersujące, ale bez znaczna dla żywotności kraju, w którym żyjemy.

Czy słyszeliście podczas tej kampanii wyborczej o problemie re-definicji struktur NATO, które coraz częściej pada z ust USA? Czy któryś polityk mówił o bitwie celnej pomiędzy USA i Chinami, która jest częścią wojny, której wynikiem może być nowy ład światowy? Czy któryś z polityków publicznie zastanawiał się, jak w nowej rzeczywistości powinna zachować się Polska?

Zachęcam Wasz wszystkich do zastanowienia się i przeanalizowania tematów, jakie poruszane są podczas kampanii wyborczej. Zatrzymajmy się na chwilę i pomyślmy, czy zagadnienia, którymi karmią nas politycy są naprawę istotne?

Warto, abyście link do artykułu przesłali swoim znajomym lub członkom rodziny, którzy nie zmierzają wziąć udziału w nadchodzących wyborach. Mam nadzieję, że powyższy tekst skłoni ich do refleksji i zmienią swoją decyzję.


Chcesz być na bieżąco? Obserwuj Portal w Google News!
Łukasz Tudzierz
Łukasz Tudzierzhttps://tuudi.net
Ślązak, felietonista, taternik. Od 2006 roku opisuję i komentuję Górny Śląsk. Mieszkam w Katowicach, pochodzę z Łazisk Górnych. Kocham Śląsk.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj


Najczęściej czytane w tym tygodniu:

3,022FaniLubię
763ObserwującyObserwuj
120ObserwującyObserwuj
1,049ObserwującyObserwuj