Oberschlesien – kołocz na droga [zobacz film]

Film Oberschlesien - kołocz na droga Michała Majerskiego tworzy ostatnią część osobistej trylogii filmowej, w której autor koncentruje się na ludzkich losach i osobistych relacjach pomiędzy Polakami i Niemcami.

-

Dzięki współpracy z reżyserem filmu – Michałem Majerskim możecie legalnie i za darmo zobaczyć film Oberschlesien – kołocz na droga. Film jest dostępny w polskiej wersji językowej wraz z niemieckimi napisami.

O filmie: 

Film Oberschlesien – kołocz na droga Michała Majerskiego tworzy ostatnią część osobistej trylogii filmowej, w której autor koncentruje się na ludzkich losach i osobistych relacjach pomiędzy Polakami i Niemcami. Nawiązując formalnie i treściowo do swoich poprzednich filmów podejmuje ponownie pytanie o znaczenie pamięci dla ocalenia siebie i własnych korzeni.

Oberschlesien - kołocz na droga
Oberschlesien – kołocz na droga

W poszukiwaniu odpowiedzi, Majerski tym razem powraca z Niemiec na miejsca swojego dzieciństwa – na Górny Śląsk. Podobnie jak w poprzednich filmach, w centrum zainteresowania autora staje głębokie emocjonalne zakorzenienie człowieka w swoim miejscu i traumatyczny wpływ tych powiązań na jego losy.

Zamiast opustoszałych i melancholijnych krajobrazów polskiego Pomorza z jego poprzednich filmów, pojawiają się w tym filmie przemysłowe krajobrazy Górnego Śląska.

Region Górnego Śląska przez lata był synonimem konfliktów polsko-niemieckich. Od czasów Plebiscytu w 1921 roku do otwarcia granic państwowych w 2007, polskie i niemieckie interesy zderzały się tu nieustannie. Przesuwające się granice i pomieszana tożsamość Ślązaków były głównym zarzewiem konfliktów.

Bonus

Oberschlesien: tu gdzie się spotkaliśmy

zobacz film

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj Portal w Google News!
Łukasz Tudzierz
Łukasz Tudzierzhttps://tuudi.net
Ślązak, felietonista, taternik. Od 2006 roku opisuję i komentuję Górny Śląsk. Mieszkam w Katowicach, pochodzę z Łazisk Górnych. Kocham Śląsk.

2 KOMENTARZE

  1. Tak się działo po wojnie przegranej przez Niemców, którzy popierali 'hitlera’ i jego zbrodnie !! Byli tu przez chwilę panami życia i śmierci – ale się skończyło i zostały konsekwencje – rezultat wymordowania milionów Polaków. Polacy do dziś noszą głęboki uraz w sercu, którego bardzo trudno się wyzbyć. No bo po co tu włazili i nas mordowali ?! Traktowano ich potem adekwatnie do tego czego nawyrabiali …

  2. i najważniejsze !!
    popieranie przez Niemców ichniego debila 'hitlera’ spowodowało wojnę i ludobójstwo – reszta to rezultat niemieckiego wyboru – gdyby nie ten fakt zarówno Niemcy, Polska, Śląsk miałyby się inaczej – nie byłoby tego wszystkiego do czego ten mocno wadliwy i tragicznie szkodliwy wybór Niemców doprowadził …

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj


3,022FaniLubię
763ObserwującyObserwuj
120ObserwującyObserwuj
1,049ObserwującyObserwuj