Prezydent Katowic Marcin Krupa ogłosił na Facebooku, iż „zawiesza” budowę pomnika Tragedii Górnośląskiej z uwagi na na niełatwą sytuację finansową miasta oraz fakt, że złożone oferty w przetargu zdecydowanie przewyższały pozyskane przez miasto środki na ten cel. Czasem także przemyśleć, czy miasto Katowice na pewno chce wydać 3 miliony złotych na Panteon Górnośląski.
Przypomnijmy – w 2020 roku Katowice ogłosiły, że z Funduszu Inwestycji Lokalnych, skierowanego dla samorządów dotkniętych finansowo przez epidemię koronawirusa – 7,2 mln zł przeznaczone zostanie na budowę pomnika Ofiar Deportacji Mieszkańców Górnego Śląska do Związku Sowieckiego w 1945. Sytuacja ta wywołała oburzenie części mieszkańców Katowic, którzy to zastanawiali się, czy czas pandemii konoronawirusa jest odpowiedni do budowy pomnika za tak duże pieniądze.
Pomnik Tragedii Górnośląskiej czy Ofiar Deportacji?
Mam wrażenie, że władze Katowic żonglują nazwami wydarzeń historycznych, nie do końca zdając sobie sprawę z ich faktycznego znaczenia. Marcin Krupa w poście na Facebooku użył wyrażenia Tragedia Górnośląska, która przecież zawiera w sobie nie tylko przymusowe wywózki w głąb Związku Sowieckiego po 1945 roku, ale także aresztowania, internowania oraz przede wszystkim osadzenia w polskich komunistycznych w obozach koncentracyjnych! Należałoby zatem odpowiedzieć na pytanie – czy pomnik upamiętniać miałby Tragedię Górnośląską czy tylko pewną jej część, jaką były deportacje?
Dla mnie – katowiczanina i przede wszystkim prawnuka Andrzeja Golka wywiezionego z Łazisk Górnych w 1945 roku do miasta Trudoskaja na terenie obecnej Ukrainy do przymusowej pracy w sowieckich kopalniach, upamiętnienie tych wydarzeń jest szczególnie istotne. Nie rozumiem jednak, dlaczego Marcin Krupa forsował budowę pomnika w możliwie najgorszym czasie, gdy nastroje społeczne były łagodnie mówiąc – bardzo złe. Brak wyczucia czasu i taktu, to nic innego jak Pocałunek Almanzora dla tak ważnego przedsięwzięcia. Warto odnotować, że wraz z budową pomnika miało zostać wyciętych wiele drzew w okolicy parku Bogucickiego – to także zdenerwowało i oburzyło część katowiczan, co mam wrażenie tylko przypieczętowało „zawieszenie” inwestycji.
Nie wiem w jaki sposób prezydent Krupa chce kiedykolwiek wrócić do tematu budowy, skądinąd monumentu niezwykle ważnego dla miasta i Górnego Śląska, gdy sprawa wydaje się być wizerunkowo „spalona” wśród mieszkańców Katowic.
Panteon Górnośląski – czas wycofać się z finasowania!
Złośliwi mogliby powiedzieć, że arcybiskup Wiktor Skworc za publiczne pieniądze remontuje piwnicę archikatedry katowickiej, tworząc w niej coś w rodzaju muzeum mającego na celu szerzyć religijno-polityczną propagandę pod nazwą Panteonu Górnośląskiego. Problem jednak jest w tym, że jest to prawda, nie złośliwość.
Radni Katowic zgodzili się na finansową i organizacyjną partycypację w przedsięwzięciu mającego znamiona polityki polonizacyjnej oraz historycznej propagandy dziejów Górnego Śląska, a także będącego jaskrawym i godnym pożałowania przykładem sojuszu tronu z ołtarzem. Zainteresowanych gorąco zachęcam, aby dokładnie przestudiowali listę osób będących upamiętnionych w tak zwanym Panteonie Górnośląskim, a także lub przede wszystkich tych, których na tej liście zabrakło.
Wystarczy wspomnieć, że w Panteonie zabraknie między innymi Kazimierza Kutza i Jerzego Ziętka, a wspomniany zostanie… Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”.
Czy radni Katowic wiedzą, co będzie prezentowane w Panteonie?
Zupełnie nie przekonuje mnie stwierdzenie, że współfinansowanie Panteonu jest dobrym biznesem, ponieważ większość środków pokrywa Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego do spółki z Urzędem Marszałkowskim i Archidiecezją Katowicką.
Jeśli Katowice są tak bogatym miastem, że nie muszą oglądać z kilku stron 3 milionów złotych przed ich wydaniem, to chętnie wskażę inne obszary, wymagające natychmiastowego doinwestowania.
Nie wiem co byłoby gorsze, to, że radni Katowic decydując się na przekazanie 3 milionów złotych na Panteon Górnośląski Skworca nie zdawali sobie sprawy z treści jakie będą tam prezentowane, czy to, że być może dokładnie wiedzieli i z pełną odpowiedzialnością popierają budowę tego miejsca?
Apeluję raz jeszcze do Prezydenta Katowic i radnych miasta – póki jeszcze możecie wycofajcie się z finansowania przedsięwzięcia, którego efektów będziecie się wstydzić!
fot. Max Bashyrov | CC BY-NC 2.0
Żadnych tam „… komunistycznych obozach”. Nie obrażajcie komunistów; obozy te miały tyle wspólnego z komunizmem, co abp Skworc z chrześcijańskim ubóstwem.
Oczywiście.
Panie Łukaszu ja jestem przeciwny budowie jakichkolwiek dynkmali, chyba że skromnych na kerchowie.Zamiast wznosić umrzytym monumentalne budowle za pieniadze które mogą słuzyć żyjącym budujmy szkoły, teatry i szpitale pod ich mianym i z tablicami upamiętnajacymi naszych bohaterów i ludzi zasłuzonych Pozdrawiam MM
Panie Marianie ,prawie ze prowda . Kto niezno swoich korzeni i historie ten zyje jak na krze lodowy !!! Dzisio je jutro sie sfronknie i nima ! Te mauzoleum sie nolezy wszystkim tym , po kerych zoden nigdy nie beczou , zodyn o nich niewie ! I oczywiscie ku przestrodze .
Co prowda , moglo by to nom byc , totalnie jedno , kto to zrobiol , bo sie juz nieodstanie , ale ta historia sie toczy dali !!!! Z mordercow naszych przodkow ta banda polskojezycznych hazarow , przepoczwarczyla sie w szabrownikow 2.0 . Masze bilionowe bogactwa przechodza w naszym knesecie na gnojnej we warszawce za czopka sliwek mirabelek i szczaw w ich rancyska. Napoczatek chca nom zamknac kopalnie i przejac za friko.Jak je przejmom to zaczna zgazowanie pod zemiom wongla na wodur (filmiki na YT – OKOPZN) .
Panie Marianie , kazdy z nos skromnie liczac mo 4,5 miliona zl w zasobach naturalnych , czy niestac nos na 1 zlotowka , na ten denkmal ?
pozdrawiom !!!!
TOĆ☝️HAZARSKIE HORDY
„Z mordercow naszych przodkow ta banda polskojezycznych hazarow , przepoczwarczyla sie w szabrownikow 2.0 . Masze bilionowe bogactwa przechodza w naszym knesecie na gnojnej we warszawce za czopka sliwek mirabelek i szczaw w ich rancyska. Napoczatek chca nom zamknac kopalnie i przejac za friko”BLANK PROWDA
Panie Marianie, zgadzam się całkowicie.
Nie jestem zwolennikiem stawiania monumentów.Raczej za te pieniadze postawiłbym nowoczesne muzeum w typie Muzeum Powstania Warszwskiego.Przede wszystkim wartości edukacyjne o mało znanych wydarzeniach z historii Ślaska.Gorole nie wiedza nic o deportacjach i obozach koncentracyjnych dla Ślazaków,a podejrzewam,że większość Ślazaków tylko coś tam słyszała na ten temat. A jeżeli jest zapotrzebowanie na pewien monumentalizm,to proponowałbym skorzystanie z projektu Muzeum Yad Vashem w Izraelu,gdzie symboliczny obraz tragedii połaczony jest z części edukacyjna.Całość ma duży ładunek emocjonalny i faktograficzny.
Nie jestem zwolennikiem stawiania monumentów.Raczej za te pieniadze postawiłbym nowoczesne muzeum w typie Muzeum Powstania Warszwskiego.Przede wszystkim wartości edukacyjne o mało znanych wydarzeniach z historii Ślaska.Gorole nie wiedza nic o deportacjach i obozach koncentracyjnych dla Ślazaków,a podejrzewam,że większość Ślazaków tylko coś tam słyszała na ten temat. A jeżeli jest zapotrzebowanie na pewien monumentalizm,to proponowałbym skorzystanie z projektu Muzeum Yad Vashem w Izraelu,gdzie symboliczny obraz tragedii połaczony jest z części edukacyjna.Całość ma duży ładunek emocjonalny i faktograficzny.
Panie Marianie, zgadzam się całkowicie.
Najwyższa pora skończyć z fałszowaniem naszej Śląskiej Historii