#Industriada 2014. Zwiedzanie Elektrowni Łaziska i Muzeum Energetyki

-

W ramach tegorocznej Industriady odwiedziłem Muzeum Energetyki, które znajduje się na terenie Elektrowni Łaziska. Główną atrakcją dnia oprócz wystawy zabytkowych samochodów, rzeźbienia w lodzie, pokazów chemicznych, grania na cewkach Tesli o napięciu 1000000 V było zwiedzanie zakładu. Tym razem dla zwiedzających przygotowana została wersja jakby okrojona. Pamiętam, że 8 lat temu odwiedziłem także ogromne hale, gdzie znajdowały się turbiny wytwarzające energię elektryczną.

Muzeum Energetyki
Muzeum Energetyki


Muzeum Energetyki – Trochę historii

W 1917 książę pszczyński von Pless rozpoczął budowę elektrowni w ramach Planu Hindenburga. W 1918 elektrownia wraz z fabryką karbidu zarejestrowana została pod nazwą Kraft und Schmelzwerke Prinzengrube. W 1923 roku moc elektrowni zwiększyła się dwukrotnie do 24 MW, natomiast w 1929 elektrownia stała się największą w Polsce z mocą 87,1 MW.

Podczas II wojny światowej zakład nie tylko nie zaprzestał produkcji energii elektrycznej, ale przeszedł gruntowną modernizację podczas której moc elektrowni została zwiększona do 122,1 MW. Po wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski, wywieziony w głąb Rosji zostaje turbogenerator nr 7, dwa kotły 80 atmosfer i młyny. Pomimo ograniczonej  możliwości produkcyjnej zakład cały czas dostarczał energię, tak potrzebną w odbudowie zniszczeń powojennych.

W 1949 zakład zostaje znacjonalizowany i podzielony na Elektrownię Łaziska oraz Hutę Łaziska. W 1953 Elektrownia osiąga moc 200 MW, w 1982 – 1040 MW.

Lata 90. XX wieku to okres odważnych inwestycji ekologicznych, które w ogromnym stopniu przyczyniły się do poprawy warunków życia w Łaziskach Górnych. Zmodernizowane zostały wszystkie bloki dzięki czemu osiągnięto moc 1155 MW. Zmodernizowano także układy paleniskowe pod kątem wydzielania się tlenków azotu oraz wybudowano nowoczesną instalację służącą do odsiarczania spalin. W 2000 elektrownia została wykreślona z „Listy 80”, która zawierała przedsiębiorstwa stwarzające ekstremalne zagrożenie dla środowiska naturalnego w Polsce.

Ciekawostki

Obecnie Elektrownia Łaziska posiada 1155 MW mocy i wytwarza około 4,2% krajowej produkcji energii. Pod względem mocy jest 3 na Śląsku i 9 elektrownią w Polsce.

Dziennie elektrownia zużywa 10.000 t węgla. Z czego 5.000 t pochodzi z kopalni Bolesław Śmiały, która znajduje się niedaleko. Obydwa zakłady połączone są ze sobą taśmociągiem, który bezpośrednio transportuje węgiel z kopalni na elektrownię.

Tak naprawdę Elektrownia Łaziska nazywa się TAURON Wytwarzanie Spółka Akcyjna – Oddział Elektrownia Łaziska w Łaziskach Górnych. Dla mieszkańców Łazisk zmiany w spółkach nie są ważne. Na elektrownię zawsze mówiło się Elektro.

Efektem ubocznym produkcji energii elektrycznej jest… gips. Tak, ten sam gips, który stosuje się do produkcji np. płyt kartonowo-gipsowych.

Nie chciałem Was zanudzić opowieścią jak powstaje prąd. Tego możecie dowiedzieć się sami odwiedzając Muzeum Energetyki. Zachęcam serdecznie!


Chcesz być na bieżąco? Obserwuj Portal w Google News!
Łukasz Tudzierz
Łukasz Tudzierzhttps://tuudi.net
Ślązak, felietonista, taternik. Od 2006 roku opisuję i komentuję Górny Śląsk. Mieszkam w Katowicach, pochodzę z Łazisk Górnych. Kocham Śląsk.

1 KOMENTARZ

  1. Mieszkam całe swoje życie w Łaziskach am jeszcze nigdy nie zajrzałam do Muzeum Energetyki. Postaram się to nadrobić. Pozdrawiam autora.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj


3,022FaniLubię
763ObserwującyObserwuj
120ObserwującyObserwuj
1,049ObserwującyObserwuj