#mikrorajza – Ogród Botaniczny, Sośnia Góra, kamieniołom i wapienniki w Mikołowie

Powiat mikołowski oferuje wiele miejsc atrakcyjnych zarówno dla rowerzystów jak i osób lubiących spacery. Jednym z nich jest Śląski Ogród Botaniczny będący niezwykle intersującym rejonem.

-

Poglądowa mapa wycieczki do Śląskiego Ogrodu Botanicznego poprzez kamieniołom i wapienniki w Mikołowie.

Gdzie na rower w Mikołowie? Sośnia Góra

Powiat mikołowski oferuje wiele miejsc atrakcyjnych zarówno dla rowerzystów jak i osób lubiących spacery. Jednym z nich jest Śląski Ogród Botaniczny będący niezwykle intersującym rejonem. Wycieczkę rowerową po Ogrodzie możecie połączyć z miejscami znajdującymi się w okolicy, a które opisałem w artykule 7 weekendowych tras rowerowych i spacerowych na Śląsku.

Śląski Ogród Botaniczny polecam Wam zwiedzić w następującej kolejności:

  • Ogród Żółty na terenie którego znajduje się Sośnia Góra
  • Ścieżka dydaktyczna prowadząca przez las
  • Punkt widokowy w nieczynnym już kamieniołomie
  • Wapiennik, czyli stary piec służący do wypalania wapna
  • Ogród Czerwony

UWAGA! W Ogrodzie Żółtym oraz Czerwonym obowiązuje zakaz poruszania się na rowerze. Stojaki na rowery znajdują się przed każdym z wejść.

Sośnia Góra, czyli Ogród Żółty

To chyba najbardziej popularne miejsce w całym kompleksie. Oprócz alejek z dziesiątkami różnych roślin, krzewów i drzew znajdziemy tutaj restaurację, punkt widokowy z wieżą oraz ogromny plac zabaw dla dzieci. Warto wspomnieć, iż budynki są pozostałością bazy wojskowej znajdującej się niegdyś w tym miejscu. Pozostawiono i zaadaptowano centrum dowodzenia oraz magazyn rakiet, które kolejno służą obecnie jako sale konferencyjne i garaż dla sprzętów ogrodniczych. Na terenie ogrodu znajduje się duży parking na którym pozostawić można samochód i wybrać się w dalszy spacer. Sośnia Góra to doskonałe miejsce na randkę, spacer lub wycieczkę rowerową.

Ścieżka dydaktyczna do byłego kamieniołomu

Aby kontynuować wycieczkę należy udać się do początku ścieżki dydaktycznej znajdującej się dokładnie po drugiej stronie drogi patrząc od bramy wjazdowej. Musimy przejść kawałek pola, które często służy jako parking dla samochodów. Następnie po kilkunastu metrach bez trudno odnajdziemy ścieżkę – początkowo wysypaną kamieniami, która następnie zamienia się w ubitą leśną dróżkę. Kierujemy się lekko w prawo i szukamy znaków, które doprowadzą nas do kamieniołomu.

Ścieżka, mimo iż stosunkowo krótka, jest doskonałym miejscem na rower w Mikołowie. Znajduje się tutaj miejsce odpoczynku z ławkami i stołem oraz kilka plansz i gier edukacyjnych dla najmłodszych.

Kamieniołom w Mikołowie

Wapień muszlowy wydobywany niegdyś w tym miejscu był niezbędny do uzyskania wapna palonego. Obecnie jest to ciekawy punkt widokowy, na którym znajdują się dwie platformy oraz ostoja ciekawej roślinności. Z drugiej platformy rozpościera się doskonały widok na pobliskie miasta, a pozioma mapa pomaga w orientacji na horyzoncie.

Wapienniki, czyli piece do wypalania wapna

Tutaj możemy zobaczyć najlepiej zachowany wapiennik, czyli piec służący do uzyskania wapna palonego. Na terenie Mikołowa Mokrego znajduje się osiem tego typu pieców, z czego dwa najlepiej zachowane oglądać można w Ogrodzie Botanicznym. Piece pochodzą z końca XVII i początku XIX wieku, a co ciekawe – część z nich funkcjonowała aż do lat 80. XX wieku.

Ogród Czerwony

Ogród Czerwony spodoba się dużo bardziej osobom dorosłym niż dzieciom. Nie ma tutaj placów zabaw, są raczej alejki, mostki i kładki. Ogród jest również idealnym miejscem dla zakochanych par bądź osób amatorów fotografii plenerowej. Mam wrażenie, że w Ogrodzie Czerwonym jest przez weekend mniej ludzi niż w Ogrodzie Żółtym. Bez wątpienia jednak warto odwiedzić obydwa miejsca, gdyż różnią się one od siebie i oferują inne atrakcje. Całość wycieczki jest doskonałą propozycją, jeśli zadajecie sobie pytanie – gdzie na rower w Mikołowie?

Wstęp do obu części Ogrodu Botanicznego jest darmowy! Więcej szczegółowych informacji znajdziecie na oficjalnej stronie internetowej obmikolow.robia.pl


Chcesz być na bieżąco? Obserwuj Portal w Google News!