#mikrorajza – Uroczysko Buczyna

Uroczysko Buczyna ma powierzchnię 65,32 ha, znajduje się na terenie nadleśnictwa Katowice i jest w zlewni rzeczy Kłodnicy. Jak przeczytamy na stronie Lasów Państwowych - najcenniejszą wartością przyrodniczą tego terenu są starodrzewy bukowe w wieku 130 –170 lat, wśród których jest kilkanaście drzew o wymiarach zbliżonych do pomnikowych.

-

Uroczysko Buczyna to bardzo interesujący, lecz wciąż trochę nieodkryty teren przyrodniczy na granicy Chorzowa i Rudy Śląskiej. Uroczysko – jak sama nazwa wskazuje – porośnięte jest kwaśną buczyną niżową i bardzo starymi bukami.

Idąc na spacer lub jeżdżąc na rowerze po okolicy warto zwrócić uwagę na zbiorniki w nieckach osiadania, czyli bardzo charakterystyczny element dla terenu Górnego Śląska. Są to pewnego rodzaju obniżenia terenu spowodowane wydobyciem węgla naturalnie zbierające wodę, która to woda następnie wpływa na obumieranie drzew. Podobne miejsca można spotkać między innymi w okolicach Lasu Murckowskiego.

Uroczysko Buczyna - zbiorniki w nieckach osiadania
Uroczysko Buczyna – przykład zbiornika w nieckach osiadania

Uroczysko Buczyna – co warto zobaczyć?

Uroczysko Buczyna ma powierzchnię 65,32 ha, znajduje się na terenie nadleśnictwa Katowice i jest w zlewni rzeczy Kłodnicy. Jak przeczytamy na stronie Lasów Państwowych – najcenniejszą wartością przyrodniczą tego terenu są starodrzewy bukowe w wieku 130 –170 lat, wśród których jest kilkanaście drzew o wymiarach zbliżonych do pomnikowych. Warto wspomnieć, że na terenie Uroczyska natknąć się można na pływacza – mięsożerną bylinę odżywiającą się… komarami. Znajdziecie ją unoszącą się na powierzchni wody. Pamiętajcie, ze pływacz jest gatunkiem występującym dość pospolicie, ale znajdującym się pod ścisłą ochroną!

Jak zobaczycie na poniższej mapie – przez Uroczysko przechodzi szlak turystyczny Dwudziestopięciolecia PTTK, a także czerwony szlak rowerowy. Stąd wycieczkę możecie kontynuować i udać się na przykład do Doliny Jamny, która znajduje się nieopodal. Warty zobaczenia jest także zbiornik wodny Starganiec oraz Czarny Staw (nie mylić proszę z tatrzańskim).

Jak dojechać?

Uroczysko Buczyna znajduje się niedaleko autostrady A4, zatem bez problemu dostaniecie się tutaj samochodem. Zachęcam jednak do wycieczki rowerowej – dzięki rowerowi na pewno uda Wam się zobaczyć większy kawałek zespołu przyrodniczo-krajobrazowego. Poniżej zobaczycie kilka zdjęć z mojej jesienniej wycieczki rowerowej.

Zobacz zdjęcia:

Czym jest #mikrorajza? 

#Mikrorajza to seria wpisów, w których pokazuję interesujące miejsca na Górnym Śląsku, warte zobaczenia w jedno popołudnie. #Mikrorajza jest idealna na wyjazd po pracy lub w weekendowy dzień.


Chcesz być na bieżąco? Obserwuj Portal w Google News!
Łukasz Tudzierz
Łukasz Tudzierzhttps://tuudi.net
Ślązak, felietonista, taternik. Od 2006 roku opisuję i komentuję Górny Śląsk. Mieszkam w Katowicach, pochodzę z Łazisk Górnych. Kocham Śląsk.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj


3,022FaniLubię
763ObserwującyObserwuj
120ObserwującyObserwuj
1,049ObserwującyObserwuj