Śląsk wedle bajtla

-

Śląsk wedle bajtla to innowacyjny projekt, w którym głos zostanie przekazany dzieciom. Inicjatorzy akcji chcą zapytać najmłodszych mieszkańców regionu, czym dla nich jest Śląsk, jak go widzą oraz jak się tutaj czują. Z zebranych materiałów planowane jest przygotowanie wystawy, która zostanie zaprezentowana we wrześniu w Katowicach. Jak podkreślają organizatorzy – w medialnym dyskursie nt. Śląska młodsze pokolenie jest konsekwentnie pomijane. Czas to zmienić.

Jednym z postulatów śląskich organizacji pozarządowych jest wprowadzenie edukacji regionalnej w szkołach i przedszkolach. Dotychczas jednak próżno było szukać działań skierowanych do tej grupy wiekowej. „Zdecydowana większość projektów przeznaczona jest dla dorosłej części tej lokalnej społeczności, a dzieciom przedstawia się ludyczno-kabaretowy obraz naszego regionu, nie próbując dowiedzieć się, czy najmłodsze pokolenie w jakikolwiek sposób odczuwa związek ze śląską tożsamością” – mówi Łukasz Tudzierz,  jeden z pomysłodawców akcji.

Z tego względu, autorzy projektu chcą oddać głos właśnie najmłodszym; zapytać, czym dla nich jest Śląsk, śląska kultura oraz język, i w ten sposób przekonać się, czy wychowujemy pokolenie lokalnych patriotów.

Celem projektu jest aktywizacja regionalna mieszkańców, poprzez spotkania z dziećmi, rozmowy i warsztaty, a w szerszym aspekcie – prezentację ich pracy na objazdowej wystawie, która prowokować ma do refleksji i dyskusji nad śląską tożsamością.

Pragniemy, aby dorośli zauważyli, że nie trzeba wstydzić się swojej śląskości, skoro dzieci z łatwością potrafią o niej mówić – tłumaczy Łukasz. Pomysłodawcy akcji dodają, że bez kultywowania i promowania śląskiej obyczajowości możemy doprowadzić do jej zaniknięcia.

Śląsk wedle bajtla realizowany jest przez grupę studentów w ramach programu „Pracownia Aktywności Obywatelskiej” przy wsparciu Theodor Heuss Kolleg, Fundacji Roberta Bosha i stowarzyszenia MitOst e.V.

Pomysłodawcą i współorganizatorem projektu jest Tuudi.net. 


Chcesz być na bieżąco? Obserwuj Portal w Google News!
Łukasz Tudzierz
Łukasz Tudzierzhttps://tuudi.net
Ślązak, felietonista, taternik. Od 2006 roku opisuję i komentuję Górny Śląsk. Mieszkam w Katowicach, pochodzę z Łazisk Górnych. Kocham Śląsk.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj


Najczęściej czytane w tym tygodniu:

3,022FaniLubię
763ObserwującyObserwuj
120ObserwującyObserwuj
1,049ObserwującyObserwuj