VIII Marsz Autonomii – zebraliśmy ponad 124 tys. podpisów! [zdjęcia i nagrania]

-

Około 5 tysięcy regionalistów przeszło w VIII Marszu Autonomii. Jak co roku, uczestnicy domagali się przywrócenia Statutu Organicznego Województwa Śląskiego, który ustanowiony został 15 lipca 1920 roku. Punktem szczytowym tegorocznego marszu było podsumowanie zbiórki podpisów pod projektem nowelizacji ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych.

Jak poinformowali organizatorzy akcji, zbiórka zakończyła się sukcesem – dotychczas zebrano 124.000 podpisów!

Atrakcją Marszu był Fiat 126p obklejony jednogroszówkami, na którym widniał napis „Warszawa Śląskowi w dowód wdzięczności” oraz symbolicznie niesiony przez regionalistów Skarb Górnośląski z podpisem „Śląsk Warszawie”. Po raz pierwszy w historii do Marszu Autonomii włączyła się grupka kilkunastu przedstawicieli Młodzieży Wszechpolskiej, która maszerowała pod hasłem „Jesteśmy ze Śląska, ale najważniejsza jest Polska”. W okolicach Placu Chrobrego na regionalistów oczekiwała grupa kontrmanifestanów, związanych ześrodowiskami narodowo-patriotycznymi.  Trzymali transparenty ze zdjęciami między innymi  Jana Pawła II, Lecha Kaczyńskiego i Ryszarda Kuklińskiego. Jedna z demonstrantek próbowała wręczyć mi widokówkę ze stylizowanym znakiem drogowym, na którym widniał napis RAŚ RAUS. Środowiska patriotyczne odśpiewały także Rotę:

Różni nas tożsamość i w tych różnicach jest bogactwo. Łączy nas jednak, jak sądzę, przekonanie, iż rozumny patriotyzm skupia się na człowieku i nie dopuszcza bezwzględnego podporządkowania obywateli, wspólnot lokalnych i regionalnych scentralizowanemu państwu – powiedział Jerzy Gorzelik odnosząc się do obecności Młodzieży Wszechpolskiej na Marszu. Jak to się stało, że ta ziemia, która przez dziesięciolecia była dla tak wielu szansą na lepsze życie, dzisiaj straszy oczodołami opuszczonych kamienic, rzędami zrujnowanych familoków? Kiedy je wznoszono świadczyły o wysokim standardzie życia Górnośląskiego robotnika. Dzisiaj są znakiem czasu, który stanął w miejscu. (…) Jak to się dzieje, że nasz los wciąż powierzamy specjalistom od zamiatania pod dywan, ludziom, których uszy są otwarte wyłącznie na polecenia z Warszawy? – ciągnął dalej przewodniczący RAŚ. Ogłoszenie wyników zbiórki podpisów:

W wielu śląskich domach narasta gniew rozgoryczenie. Trudno się temu dziwić. (…) Droga do odrodzenia Górnego Śląska musi być jednak drogą prawa i dialogu. Taką drogę wybraliśmy wiele lat temu i tą drogą podążamy z żelazną konsekwencją, pokonując z mozołem kolejne przeszkody. (…) Dziś spotykamy się, aby podsumować największą akcję społeczną w historii Górnego Śląska. Dziś pokazaliśmy, że potrafimy działać wspólnie i zrobić coś dla siebie – powiedział Gorzelik.

Chciałbym podziękować (…) każdemu z osobna, z tych 124.000 ludzi, którzy dotąd złożyli swoje podpisy Jerzy Gorzelik
Mój komentarz do zakończenia zbiórki podpisów już wkrótce na blogu… Całość przemówienia Przewodniczącego RAŚ (długie, dla pasjonatów):

 


Chcesz być na bieżąco? Obserwuj Portal w Google News!
Łukasz Tudzierz
Łukasz Tudzierzhttps://tuudi.net
Ślązak, felietonista, taternik. Od 2006 roku opisuję i komentuję Górny Śląsk. Mieszkam w Katowicach, pochodzę z Łazisk Górnych. Kocham Śląsk.

11 KOMENTARZE

 1. Fajna notka o marszu. Może w przyszłym roku też się na niego wybiorę. A ten maluch w jednogroszówkach to cacko.

 2. Grupa kontrmanifestatntów nie była związana ze środowiskami narodowo-patriotycznymi tylko z PiSem. Narodowo-patriotyczne było, jak to w Polsce bywa, praktycznie wszystko łącznie z marszem autonomii, tyle że chodziło o naród śląski i patriotyzm lokalny.

 3. Gratuluję MW przyłączenia się do Marszu Autonomi…trzeba mieć duże jaja żeby to zrobić, no z jednej strony skrajne poglądy polskie a z drugiej śląskie, ….a przy tym często gęsta dyscyplina organizacyjna takowych Ugrupowań gdzieś w innych filiach w Polsce …to takie między młotem a kowadłem…takie obawy przed odrzuceniem kogoś Tu na Ślõnsku czy Tam…w Polsce..ale Gratuluję.Raz Jeszcze Inicjatywy…bo bycie ideologicznym idiotą podległym wyłącznie centralistycznemu złodziejstwu i cfaniactwu bez spojrzenia na własne otoczenie to faszyzm albo coś gorszego, ktore już raz zdewastowało tutaj welokulturowość, perłę gospodarki znaną na całym świecie.
  Ja uważam się za etnicznego ślõnzoka ani niemca ani polaka ani czecha…
  Pozdrawiam i gratuluję MW ze naszego GŚl co uszanowali na swõj sposòb wspòlnotę Regionu

 4. @pax, nie musisz być posłem. Oni i tak to zrobią.
  @kwjaćusilesius, mnie cieszy, że obyło się bez zbędnych incydentów. Obawiałem się, że dołączenie MW do Marszu autonomii może być połączone z próbą prowokacji. Dobrze zachwali się także uczestnicy Marszu nie dając się w pyskówki i dyskusje ze Wszechpolakami.

 5. Nie szukam konkretnych zdjęć, raczej chodzi mi o taką galerie (jaką udostępnił Bronisław Wątroba) z przebiegiem marszu od Placu Wolności do Placu Sejmu Śląskiego. Przypomina mi się, że obiecywałeś te zdjęcia wrzucić na instagram.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj


3,022FaniLubię
763ObserwującyObserwuj
120ObserwującyObserwuj
1,049ObserwującyObserwuj