#10 Tauron Nowa Muzyka – niezwykłe koncerty w inspirującym miejscu

5

Bez cienia przesady mogę stwierdzić, że koncerty muzyczne są dla mnie wydarzeniem ocierającym się o mistycyzm. I to nie z powodu jakieś muzycznej pasji, a raczej atmosfery i zapachu, która zupełnie jest nie do odtworzenia w warunkach domowych. Koncert potrafi otworzyć człowiekowi duszę i zajrzeć tam, gdzie dotychczas nie sięgaliśmy. Przesadzam?

10. edycja festiwalu Tauron Nowa Muzyka była wyjątkowa, bo odbywała się w ścisłym centrum Katowic, w miejscu, z którego mieszkańcy mogą być szczególnie dumni – Strefie Kultury. I mimo wielu narzekań, że wydarzenie przeszkadza mieszkańcom, że paraliżuje miasto, nie potrafię sobie wyobrazić miejsca, które byłoby jednocześnie tak piękne i inspirujące.

Katowice to miasto przemiany, a #10TNM jest tego najlepszym przykładem. Festiwal, który przez ostatnie kilka lat wdarł się czołówki europejskiej, zagościł na terenie byłej kopalni, której tereny obecnie stały się miejscem kultury, koncertów i spotkań biznesu. Nie wiem czy miasto wymarzyć mogło sobie lepszą promocję, niż zgromadzenie kilku(nastu?)tysięcy ludzi w miejscu, które z powodzeniem można nazwać dumą Katowic.

 

Z bólem serca stwierdzić muszę, że nie znam się na muzyce w sensie krytyki czy historii. Muzykę oceniam pod kątem podoba mi się / nie podoba mi się, odkrywcza / nieinteresująca. Nowa Muzyka ma to do siebie, że nigdy w życiu nie kojarzyłem wcześniej żadnego wykonawcy (no może poza Omarem Souleymanem, który tworzy zupełnie abstrakcyjną mieszankę arabskich i elektronicznych rytmów).

To ciekawe doświadczenie, gdy zdaję się na gust muzyczny moich znajomych, pozwalam się zaciągnąć pod scenę, czekam i nie wiem czego mogę się spodziewać. To trochę taka randka w ciemno, gdzie mam niecałą godzinę na to, aby się zauroczyć.

 

Oh, nieprzyjemne są te poranki. Nie pozostaje mi nic innego, jak tylko czekać kolejny rok do 11. edycji Nowej Muzyki. Wpadnijcie, na pewno będziemy się dobrze bawić.

fot. Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Poprzedni artykułKatowice miasto rowerów? Oby za 10 lat
Następny artykułPolska jest mentalnie 90 lat za innymi krajami. To zasługa nas samych

5 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj