Debata Tudzierz – Pilawa: Śląsk się budzi, Polska śpi

-

O polsko-śląskich relacjach rozmawiają: Konstanty Pilawa, Łukasz Tudzierz

Przyczynkiem do dyskusji jest artykuł Konstantego Pilawy pt. Śląsk się budzi, Polska śpi oraz moja polemika pt. Śląsk się obudził, Polska zaspała.

  • 10 stycznia – czwartek o 18:00 – 20:00
  • Klub Jagielloński – Katowice
    ul. Sienkiewicza 36/16, Katowice

Polskie państwo nie chce zauważyć śląskich autonomistów. Dalsze udawanie, że konfliktu nie ma, może przyczynić się wyłącznie do jego eskalacji. Czas na rzetelną debatę, której równymi partnerami będą zarówno Ślązacy identyfikujący się z polskością, jak i ci, którzy za najwyższą identyfikację uznają wyłącznie swój „ślonski haimat”. Czy przyznanie śląszczyźnie statutu języka regionalnego oraz zagwarantowanie Górnemu Śląskowi jakiejś formy autonomii da gwarancję pokojowej współegzystencji, czy wręcz przeciwnie – sprowokuje separatystyczne nastroje? Być może lepszym rozwiązaniem będą mniej radykalne kroki, jak solidne wsparcie rozwoju kultury regionalnej oraz promocja obywatelskiego modelu polskości.

O śląskiej tożsamości zanurzonej w Polsce dnia codziennego rozmawiać będą Konstanty Pilawa (sekretarz czasopisma idei „Pressje”, członek Klubu Jagiellońskiego) oraz Łukasz Tudzierz (felietonista Portalu Tuudi.net).

Zapraszam serdecznie!

Link do wydarzenia na FB: https://www.facebook.com/events/2001329353238386/


Chcesz być na bieżąco? Obserwuj Portal w Google News!
Łukasz Tudzierz
Łukasz Tudzierzhttps://tuudi.net
Ślązak, felietonista, taternik. Od 2006 roku opisuję i komentuję Górny Śląsk. Mieszkam w Katowicach, pochodzę z Łazisk Górnych. Kocham Śląsk.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj


3,022FaniLubię
763ObserwującyObserwuj
120ObserwującyObserwuj
1,049ObserwującyObserwuj