Rezolucja opolskiego sejmiku w sprawie powstań śląskich to głos rozsądku i dojrzałości politycznej

Kurier Opolski - program informacyjny TVP3 Opole połączył rezolucję sejmiku ze zbrodniami III Rzeszy oraz zasugerował, iż za jakiś czas Ślązacy będą zmuszeni składać kwiaty pod pomnikami żołnierzy... SS. Całość kuriozalnego materiału możecie zobaczyć online na stronie opole.tvp.pl

-

Sejmik Województwa Opolskiego rezolucją upamiętnił setną rocznicę powstań śląskich. Z tekstu wyłania się rzadko spotykana dojrzałość polityczna i odpowiedzialność za region Górnego Śląska. Deklaracja utrzymana jest w dyplomatycznym tonie, którego przecież tak bardzo brakuje nam we współczesnym dyskursie na temat historii regionu.

Kurier Opolski – program informacyjny TVP3 Opole połączył rezolucję sejmiku ze zbrodniami III Rzeszy oraz zasugerował, iż za jakiś czas Ślązacy będą zmuszeni składać kwiaty pod pomnikami żołnierzy… SS. Całość kuriozalnego materiału możecie zobaczyć online na stronie opole.tvp.pl (od 7:40).

Aby wyrobić sobie własne zdanie, poniżej prezentuję treść przyjętej rezolucji:

Sejmik Województwa Opolskiego nawiązując do 100. rocznic związanych z upamiętnieniami Powstań Śląskich w kolejnych latach 2019, 2020 oraz 2021 oddaje hołd powstańcom, walczącym o przyłączenie Górnego Śląska do nowopowstałej Polski. Pamiętamy też, że naprzeciw powstańcom stanęli ci Ślązacy, którzy czując się Niemcami optowali za pozostaniem ich ziemi w granicach Niemiec. Niejednokrotnie rodziny żyjące na tej ziemi w bolesny sposób doświadczały tragicznych przeżyć tamtego czasu, gdzie brat stawał przeciwko bratu.

W duchu chrześcijańskiej tradycji i polsko-niemieckiego pojednania pragniemy oddać cześć wszystkim Ślązakom poległym w tym konflikcie. Wydarzenia sprzed 100 lat zmieniły bieg historii, a cześć Górnego Śląska po zmianie granicy znalazła się w granicach odrodzonego Państwa Polskiego.

Symbolem tych wydarzeń stała się Góra św. Anny, gdzie upamiętniono te wydarzenia, najpierw przed wojną, pomnikiem poświęconym stronie niemieckiej, a później po wojnie stronie polskiej. Pomnik Czynu Powstańczego, na wiele lat stał się głównym miejscem uroczystości poświęconych pamięci poległych w powstaniach śląskich.

Obecnie Pomnik i Amfiteatr na Górze św. Anny wymaga pilnego remontu i w związku z tym, Sejmik Województwa Opolskiego zwraca się do Prezydenta RP i Rządu RP z apelem o dołożenie wszelkich starań, aby to miejsce – w 100. rocznicę tamtych wydarzeń – w godny sposób czciło, ale też informowało o tej niełatwej historii naszej ziemi w duchu słów wypowiedzianych przez Jana Pawła II na tej górze: „że ziemia ta wciąż potrzebuje wielorakiego pojednania”.

Pamiętajmy, że podobną rezolucję jednogłośnie (także głosami radnych Prawa i Sprawiedliwości) przyjął w 2016 roku Sejmik Województwa Śląskiego. Także i wówczas pojawiły się głosy krytyki. Uchwała urąga śląskim bohaterom Polski – powiedział śląski poseł PIS Jerzy Polaczek. Rewizjonistyczna i pod dyktando Ruchu Autonomii Śląska – w tych słowach uchwałę skomentował Piotr Spyra.

Całość ówczesnej rezolucji przeczytacie poniżej:

„Rezolucja w sprawie upamiętnienia 95. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego:
W tym roku mija 95. rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego. Jest to wyjątkowa okazja do refleksji nad przyczynami i skutkami wydarzeń zapoczątkowanych z 2 na 3 maja 1921 roku.

W 95. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego Sejmik Województwa Śląskiego pragnie upamiętnić burzliwy okres walk o przynależność państwową Górnego Sląska i ich uczestników. W latach 1919-1921 starły się różne wizje przyszłości regionu. Poświęceniu polskich działaczy plebiscytowych i powstańców z Wojciechem Korfantym na czele, Odrodzona Rzeczpospolita Polska zawdzięczała uzyskanie większej części górnośląskiego okręgu przemysłowego. Województwo Śląskie, które wtedy powstało, odegrało niezwykle ważną rolę w rozwoju II Rzeczypospolitej i odbudowie kraju po 1945 roku.

Plebiscyt i III Powstanie były doniosłymi wydarzeniami, dzięki którym Górny Śląsk i jego mieszkańcy wnieśli do Polski takie wartości jak Śląski patriotyzm, umiłowanie tradycji i etos pracy.

Dziś jako wspólnota samorządowa czujemy się w obowiązku przypominać o wydarzeniach sprzed dziewięćdziesięciu pięciu lat i ich uczestnikach, w duchu szacunku, refleksji i pojednania. Upamiętnienie rocznicy niech będzie prologiem do obchodów stulecia Powstań Śląskich.”

Fot. Ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego, autor: Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny – Archiwum Ilustracji. Opis obrazu: Grupa powstańców uzbrojonych w karabiny i szable oraz pistolety Parabellum P-08, rok 1921. Licencja domena publiczna.


Chcesz być na bieżąco? Obserwuj Portal w Google News!
Łukasz Tudzierz
Łukasz Tudzierzhttps://tuudi.net
Ślązak, felietonista, taternik. Od 2006 roku opisuję i komentuję Górny Śląsk. Mieszkam w Katowicach, pochodzę z Łazisk Górnych. Kocham Śląsk.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj


3,022FaniLubię
763ObserwującyObserwuj
120ObserwującyObserwuj
1,049ObserwującyObserwuj