Śląski festiwal dwulicowości i obłudy

-

frog-speechCzujecie się przytłoczeni informacjami o zbliżającym się kongresie największych partii politycznych, który odbywać ma się na Śląsku? Jeśli tak, to zrozumiałe.

Dla szukających treściwego streszczenia przygotowałem przemówienie na rozpoczęcie / zakończenie, które wygłosi dla Was pewien polityk. Skąd wiem, że akurat „TO” będzie mówić? Zaufajcie mi, pewne obietnice i zdania wypowiadane po roku 1989 pozostają takie same. Festiwal dwulicowości i obłudy czas zacząć!

Drodzy Przyjaciele!

Znajdujemy się dzisiaj na Śląskiej Ziemi, która nie bez powodu została wybrana na miejsce kongresu naszej partii. Ta Ziemia, od zawsze Polska, stała się przez ostatnie lata miejscem niebezpiecznych zawirowań i szkodliwych politycznych aliansów. Na naszych oczach Polscy patrioci spychani są do roli biernych obserwatorów, podczas gdy nieliczna, ale dobrze zorganizowana grupa zdrajców ojczyzny działa na niekorzyść regionu, który chlubi się tak wspaniałą historią.

Mieszkańcy Śląska od wieków pracowici i oddani Ojczyźnie, mogą poczuć się zdezorientowani i zagubieni w obecnej sytuacji gospodarczej. Krwiożerczy kapitalizm pomógł bogatym wzbogacić się jeszcze bardziej, a biednym przyniósł nędzę, o której dotychczas czytano tylko w książkach. Na głębokich podziałach społecznych ruchy separatystyczne i narodowościowe próbują zbić polityczny interes, próbują wmówić mieszkańcom od zawsze polskiej ziemi, że mogą czuć się kimś innym. Próbują do mediów i polityki wprowadzić określenie języka i narodowości, która nie istnieje. Próbują nas – Polaków podzielić!

(aplauz)

Górny Śląsk nigdy nie był niezależnym bytem. Ta prastara piastowska kraina, poprzez lata zawieruchy stała się perłą w koronie Rzeczypospolitej Polskiej. I ja ze swojej strony przyrzekam Wam, że o tę perłę będę dbał z całych sił! Jestem głęboko przekonany, iż zarówno tradycyjny śląski przemysł, jak i nowoczesne technologie staną się motorem napędowym całego kraju. Razem, solidarnie zadbajmy o Polskę. Bądźmy prawdziwymi patriotami!

Dwa lata temu polskojęzyczne media starały się przekonać Was, że nasza partia nie akceptuje Ślązaków. Haniebne i niegodziwe artykuły politycznie zaangażowanych dziennikarzy i blogerów dowiodły rzeczy już dzisiaj oczywistej – w obecnych czasach media nie są rzetelne. Dlatego z całą stanowczością powtórzę jeszcze raz jeszcze – piękno i zróżnicowanie gwar śląskich może ubogacić literacki język polski, tak samo jak tradycje i obyczaje Ślązaków – Polaków są wartością dodaną dla wszystkich mieszkańców naszego państwa.

(aplauz)

Śląsk stoi obecnie przez ważnymi wyzwaniami, ten najbardziej uprzemysłowiony i zaludniony region, nie może stać na marginesie życia politycznego, gospodarczego i społecznego. Dramat ludzi z likwidowanych zakładów pracy jest także naszym dramatem. Wobec ludzkich nieszczęść nie będziemy przechodzić obojętnie. Nie pozwolimy aby przemiany ekonomiczne dotykały ludzi bezbronnych, których wołanie o pomoc trudno jest usłyszeć…

Stojąc przed Wami – mieszkańcami tak pięknego i bogatego w tradycje miejsca, chciałbym zapewnić o mojej przychylności i życzliwości. Śląsk – czego nie boję się szczerze przyznać – zawsze był i zawsze będzie głęboko w moim sercu.

Jestem tutaj dla Was, przyjechałem odzyskać Śląsk!

(aplauz)


Chcesz być na bieżąco? Obserwuj Portal w Google News!
Łukasz Tudzierz
Łukasz Tudzierzhttps://tuudi.net
Ślązak, felietonista, taternik. Od 2006 roku opisuję i komentuję Górny Śląsk. Mieszkam w Katowicach, pochodzę z Łazisk Górnych. Kocham Śląsk.

7 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj


Najczęściej czytane w tym tygodniu:

3,022FaniLubię
763ObserwującyObserwuj
120ObserwującyObserwuj
1,049ObserwującyObserwuj