Ślązaków jest ponad 800 tyś !

-

Od rana w Internecie poruszenie! Na II Kongresie Demograficznym zostały podane wstępne wyniki spisu powszechnego, według którego:

narodowość śląską zadeklarowało 809 tys. osób w tym, jako pierwszą narodowość – 418 tys. !

Przypomnę, że podczas spisu powszechnego przeprowadzonego w 2002 roku, tylko 173,2 tys osób zadeklarowało śląską tożsamość. Tak małą liczbę tłumaczono wówczas niedostateczną informacją o możliwości deklaracji innej narodowości niż polska, oraz częstymi odmowami rachmistrzów wpisania śląskiej narodowości.

Zatem, Ślązacy są najliczniejszą mniejszością narodową w Polsce, której… Państwo Polskie konsekwentnie nie uznaje. Osobny komentarz do wyników spisu pojawi się na blogu trochę później :)

Szczegółowe informacje zawarte w publikacji GUS:


Chcesz być na bieżąco? Obserwuj Portal w Google News!
Łukasz Tudzierz
Łukasz Tudzierzhttps://tuudi.net
Ślązak, felietonista, taternik. Od 2006 roku opisuję i komentuję Górny Śląsk. Mieszkam w Katowicach, pochodzę z Łazisk Górnych. Kocham Śląsk.

6 KOMENTARZE

 1. Ciekawe jakie będą komentarze: mediów, władz i osób nieprzychylnych temu „procesowi emancypacji” Ślązaków, jaki obecnie wydaje się mieć miejsce w Polsce. Z pewnością zaskakuje liczba – niezależnie od tego, czy chodzi o pierwszą, kolejną, czy jedyną narodowość – osób ją deklarujących jest bardzo dużo!

 2. Tuudi, ja myślę,że Ślązaków jest o wiele więcej tylko nie mieli możliwości zdelarowania sie podczas spisu…..

 3. Ja doskonale rozumiem, że apetyt rośnie w miarę jedzenia, ale opinie, że Ślązaków jest o wiele więcej są raczej na wyrost. 800 tys. jest liczbą i tak zadziwiająco dużą (liczyłem na 400-500 tys.). Natomiast kwestia czy spis metodologicznie został przeprowadzony poprawnie, jest dyskusyjna.
  Fakt, że duża liczba deklaracji na pewno pomoże osiągnąć zamierzone cele. I to się liczy :)

 4. Mam nadzieję, że za 10 lat pęknie granica 2 mln. I piszę to najzupełniej poważnie. Mnie szczególnie cieszy to, że deklarację taką jak moja (Slązak) złożyło bardzo dużo ludzi w wieku 18-24 lata. To znaczy, że nie wymieramy i nie jesteśmy w odwrocie jak mniejszość niemiecka.

  Pozdrawiam z Legnicy,
  Gliwiczanin na (Dolno)śląskim wygnaniu.

 5. Polsko-Niemiecka Firma „ANDY” Jesli posiadasz jakiekolwiek dokumenty twoich przodkow,glownie z Gornego i Dolnego Slaska oraz z Gdanska i nie tylko,ktore wskazuja ze twoji przodkowie mieli Niemieckie Obywatelstwo badz byli urodzeni na tych terenach (bylych terenach Niemieckich)masz prawo ubiegac sie o Niemieckie obywatelstwo a takze wszystkie swiadczenia jakie Niemcy posiadaja.Zadzwon nasza Firma pomoze ci to zalatwic od A do Z.Cena do uzgodnienia!!! Nasz skype to ( leonardo_da_vinci2)Stacjonarny 0231/9102192 prosze dzwonic rano miedzy 8.00 a 10.00 a wieczorem miedzy 19.00 a 22.00 telefon komorkowy 0178/6541239 .Wszystko jest zalatwiane na terenie Niemiec co daje nam mozliwosc zminimalizowania czasu rozpatrzenia do minimum. Od 3 tygodni do 3 miesiecy.Skladanie papierow w Polsce w Niemieckiej ambasadzie do czasu rozpatrzenia moze trwac nawet 4 lata nasza firma gwarntuje zalatwic to w 3 miesiace!!!.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj


3,022FaniLubię
763ObserwującyObserwuj
120ObserwującyObserwuj
1,049ObserwującyObserwuj