Halo, miasta! Uczcie się od Radzionkowa jak dbać o śląskość

-

radzionkowRadzionków dotychczas kojarzył mi się z miejscowym klubem piłkarskim oraz Muzeum Chleba, do którego chociaż raz każda klasa musiała odbyć szkolną wycieczkę. Nawet nie bardzo wiem, czym innym Radzionków miałby zapisać się w mojej pamięci. Aż do tej pory, gdyż większością głosów 1 do 0 nominuję Radzionków do nagrody Najlepsze Śląskie Miasto 2014 za:

Streszczenie strategii miasta na lata 2014-2015 po śląsku

Mała rzecz, a cieszy. Preambuła (lub jak niektórzy podpowiadają – wstęp) do strategii rozwoju Radzionkowa na lata 2014 – 2015 została napisana po śląsku. Fajnie, że włodarze miasta mają na uwadze ślonsko godka przy tworzeniu oficjalnych dokumentów. Chciałbym, aby inne miasta poszły śladem Radzionkowa i przynajmniej małą cześć dokumentów tworzyły po śląsku.

Radzionkow

W poszanowaniu lokalnej tradycji związanej z posługiwaniem się gwarą śląską, stanowiącą dobro kultury naszego regionu i wzmacniającą więzi społeczne oraz obyczajowe wspólnoty samorządowej streszczenie zostało zredagowane w gwarze śląskiej – zostało napisane w strategii.

Dalej przeczytamy – w Cidrach mo sie dobrze miyszkać, a wszyscy majom wiedzieć, że jak chcom łotworzyć swój geszeft to ino u nos, skuli tego, że ludzie tu som robotni, fest przywiązani do tradycji ale wyuceni i spece łod modernych szpecjalizacyj.

Tekst kończy stwierdzenie – coby ta strategio niy łostała yno na papiórze trza jom robić z gowom, nojprzód się wszystko wyforszteluwać, potym znolyźć na to pijondze (a ceskich to niy kosztuje) a na koniec poszukać kogoś fto sie za to chyci. Jak mu sie to udo, to Radzionków bydzie nojfajniyjszy na świecie. Na końcu opracowanio „Strategia…” opisano metoda jak poznać czy wszystko idzie do porządku.

Całość przeczytacie TUTAJ

Streszczenie jest super, ale ważniejsze jest:

Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR

slider_1

W budynku starego dworca kolejowego władze miasta w porozumieniu z Instytutem Pamięci Narodowej chcą utworzyć muzeum Tragedii Górnośląskiej 1945 roku. Inicjatywa jest szczególna z tego względu, iż nigdzie na terenie Śląska nie istnieje placówka, która upamiętniałaby wydarzenia, które mały miejsce na Śląsku po II WŚ.

Jak podaje Urząd Miasta – uroczyste otwarcie placówki zaplanowano na luty 2015 roku, w siedemdziesiątą rocznicę tych tragicznych w dziejach Górnego Śląska wydarzeń. W ramach ciekawostki dodam, że były już marszałek województwa śląskiego Mirosław Sekuła odmówił wsparcia finansowego inwestycji.

Oprócz pieniędzy bardzo ważne są także gromadzone eksponaty, listy, wspomnienia, gdyż tak naprawdę to one tworzą muzeum. Obecnie trwa zbiórka wszelkich pamiątek, informacji i materiałów dotyczących tych wydarzeń. Aby dowiedzieć się więcej wejdźcie na stronę internetową: www.deportacje45.pl

PS. Aby nie być gołosłownym, dokumenty, które pokazałem Wam w teksie Tragedia Górnośląska. Dramat pozostawionych w Polsce żon i dzieci już posłałem do Centrum.  Zachęcam Was do podzielenia się z Muzeum pamiątkami rodzinnymi, które posiadacie w domu.


Chcesz być na bieżąco? Obserwuj Portal w Google News!
Łukasz Tudzierz
Łukasz Tudzierzhttps://tuudi.net
Ślązak, felietonista, taternik. Od 2006 roku opisuję i komentuję Górny Śląsk. Mieszkam w Katowicach, pochodzę z Łazisk Górnych. Kocham Śląsk.

4 KOMENTARZE

  1. Moje odczucie… na pierwszy rzut oka fajny blok .Intencja wspaniala :) …tytul tryb rozkazujacy…fajny by byl w lagodniejszej formie…np. ” Miasto warte nasladowania ???….Miasto z wieloma tradycjami wartymi do przekazania ???itd. Mysle, ze jest wiele miast slaskich , ktöre podtrzymuja tradycje slaska…wzajemne uzupelnienie miast…COS WSPANIALEGO; ja wiem to…ty znasz tamto = MY SLAZACY :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj


Najczęściej czytane w tym tygodniu:

3,022FaniLubię
763ObserwującyObserwuj
120ObserwującyObserwuj
1,049ObserwującyObserwuj