13 najbardziej kłamliwych cytatów polityków PIS o górnictwie

Cofnijmy się wspólnie aż do roku 2014 i przypomnijmy, co mówili czołowi politycy PIS o górnictwie. Wypowiedzi są uszeregowane od najnowszych do najstarszych.

-

Stosunek Prawa i Sprawiedliwości do śląskiego węgla oraz górnictwa jest kwintesencją instrumentalnego traktowania wyborców i ich problemów. Górnicy podczas rządów Platformy Obywatelskiej byli przekonywani przez PiS, że branża wydobywcza ma przed sobą świetlaną przyszłość, a wszelkie problemy są pokłosiem złego zarządzania. Podczas pierwszych lat swoich rządów PIS miało szczęście – koniunktura na rynku i wysokie ceny węgla pozwoliły dalej okłamywać górników, jakoby czekają na nich lata spokojniej i przede wszystkim opłacalnej pracy.

Początek 2020 roku uwidocznił ogromne problemy PGG i JSW, a pandemia koronawirusa tylko potwierdziła to, o czym wszyscy racjonalnie myślący wiedzieli od wielu lat. Głęboka restrukturyzacja górnictwa jest po prostu konieczna i potrzebna, wydobycie węgla kamiennego przestaje być opłacalne, a sam węgiel powoli, acz systematycznie odchodzi do lamusa.

PIS o górnictwie
Co mówili politycy PIS o górnictwie?

Cofnijmy się wspólnie aż do roku 2014 i przypomnijmy, co mówili czołowi politycy PIS o górnictwie. Wypowiedzi są uszeregowane od najnowszych do najstarszych.

Wypowiedzi polityków PIS o górnictwie:

„Dopóki ja pełnię w Polsce urząd prezydenta, nie pozwolę, by ktokolwiek zamordował polskie górnictwo”

Andrzej Duda, Brzeszcze, 2018 rok – źródło

„Węgiel jest naszym strategicznym surowcem. Jak podają eksperci, mamy jeszcze zapasy węgla na 200 lat i trudno, żebyśmy z naszego surowca całkowicie zrezygnowali”

Andrzej Duda, COP, 2018 rok – źródło

„Św. Barbara prowadzi nas (…) ku nowym czasom, gdzie górnictwo, górnicy i woj. śląskie ze wszystkimi jego przepięknymi częściami stanowią, tak jak stanowiły, podstawę gospodarki polskiej i będą kluczową częścią gospodarki polskiej również w przyszłości – jestem o tym przekonany”

Matusz Morawiecki, Katowice, 2018 rok – źródło

„Zaczynamy budować stabilność i wizerunek sektora, który jest w Polsce ważny”

Grzegorz Tobiszowski, Brzeszcze, 2018 rok – źródło

„Po raz pierwszy od 1989 roku o górnictwie mówi się dobrze, także o przyszłości branży. W tę Barbórkę mamy naprawdę powody do świętowania”

Grzegorz Tobiszewski, Katowice, 2017 rok – źródło

„Dzisiaj, po dwóch latach reformy górnictwa, możemy powiedzieć, że to się powiodło. Możemy mówić o stabilizacji branży i jej rozwoju”

Beata Szydło, Katowice, 2017 rok – źródło

„Dzisiaj to jest nasz wspólny sukces, że możemy w Katowicach powiedzieć w 2017 r., że przed polskim górnictwem i polską energetyką jest dobra perspektywa, dobra przyszłość”

Beata Szydło, Katowice, 2017 rok – źródło

„Kiedy nasz rząd rozpoczynał prace i okazało się, że jednym z pierwszych zadań, których musimy się podjąć, jest rozwiązanie problemu górnictwa i doprowadzenie do reformy górnictwa, chyba niewielu myślało, że to się powiedzie”

Beata Szydło, Katowice, 2017 rok – źródło

„Polska gospodarka będzie opierała się na węglu, na polskim węglu – to jest nasz cel. Wprowadzone zmiany, te reformy, które podjęliśmy, mają właśnie temu służyć”

Beata Szydło, Jaworzno, 2016 rok – źródło

„Jeżeli chcemy myśleć o nowoczesnym górnictwie, o tym, że to będzie branża przynosząca zyski polskiej gospodarce, ale gwarantująca przede wszystkim dobry rozwój regionowi śląskiemu, dobry rozwój polskiej gospodarki, zabezpieczająca rodziny górnicze, to warto to zrobić. I my te zmiany przeprowadzimy”

Beata Szydło, Jaworzno, 2016 – źródło

„Nigdy nie pozwolimy na to, aby zniszczono polskie górnictwo”

Beata Szydło, Rybnik, 2016 rok – źródło

„Chciałbym przypomnieć nasze [Prawa i Sprawiedliwości] propozycje. (…) Pierwsza rzecz to embargo na dostawy rosyjskiego węgla”

Mariusz Błaszczak, konferencja prasowa, 2014 rok – źródło

[dalsza część poprzedniej wypowiedzi] „Po drugie. Projekt ustawy zmieniającej ustawę o zamówieniach publicznych (…) zakładający to, że instytucje państwowe np. szpitale, szkoły, wojsko będą zobowiązane do kupowania polskiego węgla”

Mariusz Błaszczak, konferencja prasowa, 2014 rok – źródło

fot. Tomasz Zak / UMWS


Chcesz być na bieżąco? Obserwuj Portal w Google News!
Łukasz Tudzierz
Łukasz Tudzierzhttps://tuudi.net
Ślązak, felietonista, taternik. Od 2006 roku opisuję i komentuję Górny Śląsk. Mieszkam w Katowicach, pochodzę z Łazisk Górnych. Kocham Śląsk.

2 KOMENTARZE

  1. Panie Lukaszu, dziekuje za przypomnienie tych wszystkich klamstw.

    Powiem tylko krotko – PIS to jest banda zlodzieji, oszustow i klamcow jakich nigdy w Polsce jeszcze nie bylo. !!!!
    Oni nie potrafia inaczej, maja klamstwa i oszustwa we krwi. !!!
    Przynosza wstyd Polsce na calym swiecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj


Najczęściej czytane w tym tygodniu:

3,022FaniLubię
763ObserwującyObserwuj
120ObserwującyObserwuj
1,049ObserwującyObserwuj