Wybiła godzina Ś! Czy ustawa o mniejszościach narodowych i etnicznych zostanie znowelizowana?

logo4Dziś w południe przewodniczący RAŚ Jerzy Gorzelik wraz z posłem Markiem Plurą, senatorem Kazimierzem Kutzem, przewodniczącym SONŚ Katowice Tomaszem Jakubcem oraz pełnomocnikiem komitetu inicjatywy ustawodawczej Jackiem Tomaszewskim, złożyli w gabinecie marszałka sejmu projekt nowelizacji ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym, którego celem jest uznanie Ślązaków za mniejszość etniczną.

Dzięki uznaniu Ślązaków za mniejszość etniczną możliwe będzie m.in. sfinansowanie edukacji regionalnej z budżetu państwa, uznanie godki śląskiej za język regionalny, a także pozyskanie pieniędzy na inne działania związane z ochroną historii i dziedzictwa kulturowego Ślązaków.

– Od dziś marszałek sejmu ma dwa tygodnie na podjęcie decyzji w sprawie rejestracji komitetu. Od momentu rejestracji przez trzy miesiące będziemy mieli czas na dostarczenie minimum 100 tysięcy podpisów, aby naszym wnioskiem zajął się sejm – mówi Jacek Tomaszewski, pełnomocnik komitetu inicjatywy ustawodawczej.

Przypomnę, że w przeprowadzonym w 2011 roku spisie powszechnym ponad 800 tys. osób zadeklarowało narodowość śląską, natomiast 500 tys. przyznało, że używa godki śląskiej w codziennych kontaktach. W ujęciu socjologicznym Ślązacy są najliczniejszą mniejszością narodową w Polsce.

W grudniu 2013 roku Sąd Najwyższy orzekł, iż „nie można zaakceptować sugestii,  iż tworzy się naród śląski, bądź już istnieje” i co za tym idzie o Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej nie powinno być zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym pod taką nazwą. Orzeczenie wywołało falę oburzenia nie tylko na Śląsku. Tomasz Snarski z Katedry Prawa Karnego Materialnego i Kryminologii UG napisał  – Sąd Najwyższy chciałby zastąpić socjologów w kształtowaniu pojęć narodu, jak również, a może przede wszystkim arbitralnie zadecydować o istnieniu bądź nie danego narodu czy mniejszości autochtonicznej.

Zbieranie podpisów pod projektem nowelizacji ustawy odbywa się w ramach akcji JestemŚlązakiem.pl, której to zostałem ambasadorem.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)

4 komentarze

 • Kaśka napisał(a):

  Myśla, że nie uznają nos za mniejszość narodowo, bo sie bojom tego, co by z tego wynikło.

 • tristesse napisał(a):

  Manipulowania liczbami ciąg dalszy. Nieprawda ze 800 tys. zadeklarowało narodowość śląską. Część z nich podała narodowość polską, taka istnieje, a takze zadeklarowała przywiązanie do śląskości. Tak zrobił np. G. Tobiszowski z PiS. Państwo polskie powinn ignorować tzw narodowców autonomistów śląskich. Co to za partner SONŚ, którego rzecznik Ciurlok publicznie nazwał to państwo bandyckim.

 • Tuudi napisał(a):

  Także i ja deklarowałem i deklaruję przynależność do narodowości polskiej i śląskiej. Podwójna narodowość nie stoi na przeszkodzie w dążeniach do prawnego uznania etniczności Ślązaków.

 • nasz napisał(a):

  Trzymam kciuki za akcje :-)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *