7 pomysłów na spacer na zielonym Górnym Śląsku

Jeżeli zastanawiasz się, gdzie można wybrać się na spacer na zielonym Górnym Śląsku, to bardzo dobrze trafiłeś! Wraz z Czytelnikami przygotowałem bardzo subiektywne zestawienie miejsc idealnych na romantyczną randkę lub zwykły spacer na łonie natury…

-

Jeżeli zastanawiasz się, gdzie można wybrać się na spacer na zielonym Górnym Śląsku, to bardzo dobrze trafiłeś! Wraz z Czytelnikami przygotowałem bardzo subiektywne zestawienie miejsc idealnych na romantyczną randkę lub zwykły spacer na łonie natury… Jakie jest Twoje ulubione miejsce? Podziel się w komentarzu na samym dole.

W tym artykule przeczytasz:

1. Park w Reptach i Dolina Dramy

Repty kojarzą się raczej ze znanym w całej Polsce Centrum Rehabilitacji. Czy można wyobrazić sobie lepsze miejsce do rekonwalescencji od parku, którego historia sięga XIX wieku? Wówczas rodzina Henckel von Donnersmarck stworzyła tutaj park-zwierzyniec przeznaczony do polowań. Dzisiaj nikt nie myśli o polowaniu. Okoliczni mieszkańcy spędzają tutaj swój wolny czas praktycznie przez cały rok – jeżdżąc na rowerze i rolkach lub spacerując.

Spacer na zielonym Górnym Śląsku

Więcej zdjęć

Fot.  Pleple2000 | GFDL
Fot.  Przykuta, | GFDL
Fot.  Mtkublin | CC BY-SA 3.0 pl
Fot.  Przykuta | GFDL

2. Łaziska Górne – Cicierz

Tak zwany Cicierz przeczy przemysłowemu stereotypowi Łazisk Górnych. Cicierz jest jednym z najbardziej niepozornych i jednocześnie urokliwych miejsc na Górnym Śląsku, gdzie miałem okazję spacerować. Znajdziemy tutaj wszystko, z czym Śląsk nie kojarzy się statystycznemu Polakowi – las, łąki i pola. Szczególnie polecam wybrać się na zachód słońca.

Spacer na zielonym Górnym Śląsku

Więcej zdjęć

cicierz1_a

Fot. Mateusz Król

3. Łaziska Górne – Bukowa

Ścieżka spacerowa w „Bukach”. To jeszcze kilka lat temu bardzo zaniedbane miejsce straszyło i przyciągało jednocześnie. Dzisiaj dzięki staraniom władz miasta, Buki powoli „wracają do mieszkańców”. Warto wspomnieć, że kilkadziesiąt lat wstecz był tutaj tor saneczkowy i przystań kajakowa.

bukowa_a

Więcej zdjęć

Fot. Mateusz Król

4. Park Pszczyński

W moim subiektywnym odczuciu jest to najpiękniejszy park na całym Górnym Śląsku.  Składa się z 3 części – Parku Zamkowego, Parku Dworcowego oraz Zwierzyńca. Oczywiście najbardziej znany jest ten położony najbliżej zamku, który oczywiście udostępniony jest dla zwiedzających. Wspaniałe miejsce do relaksu, odpoczynku i spacerów na łonie przyrody. Dodatkową atrakcją może być Pokazowa Zagroda Żubrów, która istnieje od 2008 roku. Oprócz żubrów zobaczyć można wiele innych, mniej popularnych w Polsce zwierząt.

Park_zamkowy_w_Pszczynie

Więcej zdjęć

Fot. Jacek Cisło |CC BY-SA 3.0 pl
Fot. Olerys | CC BY-SA 3.0
Fot. Unknown | CC BY-SA 3.0
Fot. Kris Duda | CC BY 2.0

5. Park w Świerklańcu

Starsze pokolenie Ślązaków kojarzy zapewne Świerklaniec z pałacem, który w 1876 zbudował Guido Henckel von Donnersmarck dla swojej żony – Blanki de Paiva. O ówczasnym przepychu i świetności budowli niech świadczy fakt, że pałac nazwano Małym Wersalem. W 1945 został podpalony, a kilka lat później przez komunistyczne władze – wysadzony w powietrze. Do dziś zachowała się tylko niewielka część wraz z Pałacem Kawalera, który pełni funkcję komercyjną. Świerklański park jest trochę dzikim, ale przepięknym miejscem wypoczynku i spacerów.

3984594277_a

Więcej zdjęć

Fot. Tomasz Musial | CC BY 2.0
Fot. Andreas Lischka | CC BY-SA 2.0

6. Katowice Ligota – Kalwaria Panewnicka

Przy ulicy Panewnickiej, tej niemiłosiernie zakorkowanej w godzinach szczytu znajduje się – co jest powszechnie wiadomym – bazylika oraz klasztor franciszkanów. Nie każdy jednak wie, że okazały ten budynek otoczony jest niezwykłym, rozległym zielonym terenem tak zwanej Kalwarii Panewnickiej. To teren o niebagatelnym obszarze 8 hektarów! Znajdują się tutaj modernistyczne stacje Drogi Krzyżowej, kaplice różańcowe oraz kopia groty z Lourdes, lecz jest to miejsce nie tylko dla pielgrzymów czy poszukujących skupienia i spokoju przy modlitwie. Spotkamy tu często rodziców z dziećmi i dziadków z wnukami, osoby, które po prostu chcą odpocząć od – tak niedalekiego przecież – gwaru miasta.

Spacerować można zarówno asfaltowymi alejkami, jak i mniej formalnymi, wydeptanymi przejściami. Każdego, kto zawita tutaj po raz pierwszy, zadziwi wszechogarniająca cisza i bogata roślinność. Przez kalwarię przepływa rzeka Kłodnica, nad którą przerzucono malownicze mostki z barierkami imitującymi gałęzie drzew. Miłośnicy historii co rusz znajdą tutaj ciekawostki, taki jak m. in. ufundowany przez Joannę Schaffgotsch i jej męża Hansa Ulryka ołtarz w Grocie Lourdzkiej, czy kopię figury św. Huberta wykonaną na wzór tej przez pałacykiem myśliwskim w Promnicach.

P9150776_a

Więcej zdjęć

Opis i zdjęcia – Magdalena Niewiadomska

7. Tychy Paprocany

Paprocany to tak naprawdę dzielnica Tychów. Jednak na Jezioro Paprocańskie i znajdujący się tutaj ośrodek rekreacyjno-wypoczynkowy zwykliśmy mówić po prostu – Paprocany. Jest tutaj co robić! Można pływać na żaglówkach i kajakach, grać w piłkę, opalać się, wypić piwo lub po prostu iść na spacer do pobliskich lasków. Na szczególną uwagę zasługuje zbudowana praktycznie od nowa promenada. Od strony południowo-zachodniej można trafić do Pałacu myśliwskiego w Promnicach.

Paprocany

Więcej zdjęć

Fot. Jacek Becela | CC BY-SA 2.0

Fot. 1992 since

5 wyjątkowo zielonych miejsc na Śląsku, o których nie miałeś pojęcia

Poczytaj także

Sprawdź czy jesteś w 100% Ślązakiem?

Rozwiąż quiz

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj Portal w Google News!
Łukasz Tudzierz
Łukasz Tudzierzhttps://tuudi.net
Ślązak, felietonista, taternik. Od 2006 roku opisuję i komentuję Górny Śląsk. Mieszkam w Katowicach, pochodzę z Łazisk Górnych. Kocham Śląsk.

11 KOMENTARZE

    • Bardzo chętnie zrobiłbym taki przewodnik po ziemi opolskiej, ale potrzebuje pomocy lokalnych mieszkańców. Nie ma go na dzień dzisiejszy z prostego powodu – chyba raz w życiu byłem w okolicach Opola…

  1. Fajnie że napisał Pan o Cicierzu i Bukach (Kamienicy). Ciekawy czy kiedyś wyciąg narciarski zostanie tam odbudowany. Szusowałem tam w dzieciństwie. W Łaziskach lubię chodzić też po tzw. Czerwonej Hołdzie w pobliżu Ergu i Osiedla Ziętka oraz oczywiście na Klytę, Szustrok i Wierzysko. Przyznam natomiast że nie byłem jeszcze nigdy na tzw. Ynzli w Średnich i na Skalnym. W najbliższe lato muszę nadrobić zaległości. Pozdrawiam autora

  2. Hyvää viikonloppua Noora ja kiitos aivan mahtavasta blogistasi! Just otin uunista jo toisen kerran valmistamani satsin Herkkumysliäsi! Ja blogistasi inspiroituneena musta on vihdoin tullut Punnitse & Säästän kanta-asiakas (en ymmärrä miksen ole aiemmin asioinut kyseisessä kaupassa, vaikka onkin melkein kulman takana) ja vaihdoin dödöni alumiinittomaan lajikkeeseen ;)Kookosöljyn testaaminen on pyörinyt mielessä myös :)Tommoset tyhmät anonyymit tuskin ovat elämäänsä kovin tyytyväisiä, pyh!

  3. Gichta w Żorach- stawy łańcuchowe, ścieżki rowerowe, konie, ptactwo wodne, ruiny gichty – znacznie piękniejsze od Paprocan tereny cysterskiego parku krajobrazowego.

  4. W Internecie jest mnóstwo informacji na ten temat, ale Twój artykuł jest naprawdę ciekawi. Odróżnia się od innych charakterystycznym stylem wypowiedzi – i dobrze. Oryginalność jest w cenie :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj


Najczęściej czytane w tym tygodniu:

3,022FaniLubię
763ObserwującyObserwuj
120ObserwującyObserwuj
1,049ObserwującyObserwuj