5 powodów, dlaczego lepiej być Polakiem niż Ślązakiem

Większość z nas czuje dumę z bycia Ślązakiem. I słusznie! Mówiąc za Sándorem Márai - to wielki dar mówić i pisać w sekretnym języku małego narodu. Czy jednak spoglądając pragmatycznym i chłodnym okiem, nie jest wygodniej być Polakiem niż Ślązakiem?

-

Większość z nas czuje dumę z bycia Ślązakiem. I słusznie! Mówiąc za Sándorem Márai – to wielki dar mówić i pisać w sekretnym języku małego narodu. Czy jednak spoglądając pragmatycznym i chłodnym okiem, nie jest wygodniej być Polakiem niż Ślązakiem?

Będąc Polakiem:

1. Nie musisz nieustannie tłumaczyć się ze swojej inności

Śląskość polega na nieustannym tłumaczeniu „się” i tłumaczeniu „czegoś”. Pół biedy, gdy konfrontujemy się z racjonalnymi pytaniami dotyczącymi kultury, zwyczajów czy języka. Problem zaczyna się, gdy stajemy oko w oko z pytaniami dotyczącymi tożsamości – dlaczego jesteś tym, kim jesteś? Dotykają one najbardziej intymnych sfer życia człowieka, bo przecież nikt czarnoskórego nie zapyta, dlaczego jego skóra jest czarna, a nie biała. Wielu rozmówców wciąż nie rozumie, że zadanie pytania – dlaczego nie jesteś Polakiem? – może powodować u Ślązaków dyskomfort i zażenowanie.

Rzekoma jednorodność etniczna Polski tak bardzo stała się powszechną tezą, że wiele osób stawia znak równości pomiędzy mówieniem po polsku, a byciem Polakiem.

6 powodów dla których Ślązacy to współcześni muzułmanie

2. Robiąc zdjęcie z flagą nie musisz odpowiadać, że nie jesteś Ukraińcem i tłumaczyć, że w ręce trzymasz śląską flagę

W wielu miejscach na świecie, szczególnie w górach, popularna jest tradycja robienia sobie zdjęcia z flagą państwa lub narodu, z którym dany odwiedzający czuje szczególną więź. W przypadku Polaków ich flagę pomylić można jedynie z indonezyjską lub monakijską, z czego Indonezyjczycy zasadniczo wyglądają inaczej niż Polacy, a Monakijczyków jest po prostu mało.

Z górnośląską flagą sytuacja mocno się komplikuje z kilku względów. Po pierwsze, mało kto poza Śląskiem wie, że taka flaga w ogóle istnieje. Po drugie, flaga Górnego Śląska jest podobna do flagi ukraińskiej. Po trzecie, wzrost liczby Ukraińców i Ukrainek mieszkających w Polsce spowodował, że oni sami odwiedzając polskie góry nierzadko robią sobie zdjęcie z flagą kraju, z którego pochodzą.

Odkładając na bok żarty z nagłówka – zdjęcia z górnośląską flagą są bardzo fajną tradycją, a niekomfortowe pytania można wykorzystać, aby szerzyć wiedzę o Ślązakach, którzy są najliczniejszą mniejszością narodową zamieszkującą terytorium Rzeczypospolitej. Zapewniam Was, że mało kto poza granicami Polski wie o istnieniu śląskiej mniejszości.

Przypominam, że swoje zdjęcie z flagą możesz dodać do galerii ślonskij fany, które umieszone zostanie wśród kilkudziesięciu innych fotografii. Zapraszam!

3. Nie toczysz długich dyskusji w Internecie, że słowo „portfel” u Ciebie w domu wymawiało się inaczej

Są dwa rodzaje najbardziej bezcelowych dyskusji w Internecie – o polityce oraz o poprawnym pisaniu po śląsku. Jednym z najbardziej smutnych momentów jest ten, gdy ktoś napisze komentarz lub nawet cały artykuł po śląsku, a pod nim rozgorzałą dyskusja o tym, że u kogoś w domu godało się bojtlik, a nie bajtlik. Nie jest istotna treść artykułu. Ważniejsze jest to, że ktoś użył, zdaniem komentującego, złej formy gramatycznej jednego słowa.

Polacy mają łatwiej, mogą zerknąć do jednego z wielu słowników i sprawdzić jak powinno napisać się słowo „portfel”. A zaoszczędzony czas spędzić dyskutując o polityce lub religii.

4. Uczysz się polskiej historii. Będąc Ślązakiem uczysz się polskiej w szkole, a śląskiej w domu

Któż z nas – Ślązaków będąc uczniem nie poznawał jednej wersji historii w szkole, a drugiej już w domu, od rodziców lub dziadków? Swoisty dysonans poznawczy pojawia się u wielu śląskich dzieci, które dopiero po jakimś czasie zaczynają rozumieć, że historia zależy od perspektywy osoby opowiadającej. Historia w naszych szkołach jest polonocentryczna, skupiona na tym, aby wychowywać młode pokolenie polskich patriotów, którzy gotowi będą w romantycznym geście umierać za Polskę. Śląska historia ma nie tylko zupełnie inny punkt widzenia lecz przede wszystkim jest nacechowana większym pragmatyzmem i realizmem.

Po kilku latach dojrzewania i odkrywania własnej tożsamości każdy młody Ślązak i Ślązaczka będą musieli odpowiedzieć sobie na pytanie, którą perspektywę historyczną – polską czy śląską obiorą za swoją.

Mała zbrodnia. Polskie obozy koncentracyjne

Nigdy nie nadejdzie czas na prawdę?

5. Masz solidną reprezentację polityczną Twoich narodowych interesów

Będąc Polakiem możesz wybierać wśród partii, które realizować będą kulturalny i społeczny rozwój Twojego narodu. Z trudnych i łatwych jednocześnie do wytłumaczenia względów Ślązacy nie mają politycznej reprezentacji z prawdziwego zdarzenia i wybierają spośród partii, w których śląska narodowość i etniczność są w agendzie na dalekich miejscach.

Jest to zasługa samych Ślązaków, dla których tematy etniczne zdają się być drugorzędne. O tym pozornie paradoksalnym zjawisku doskonale napisał Zbigniew Rokita w swoim felietonie pt. Trump tłumaczy Śląsk.


Chcesz być na bieżąco? Obserwuj Portal w Google News!
Łukasz Tudzierz
Łukasz Tudzierzhttps://tuudi.net
Ślązak, felietonista, taternik. Od 2006 roku opisuję i komentuję Górny Śląsk. Mieszkam w Katowicach, pochodzę z Łazisk Górnych. Kocham Śląsk.

6 KOMENTARZE

  1. 1. Nie musisz nieustannie tłumaczyć się ze swojej inności

    I tak nie muszę :)

    2. Robiąc zdjęcie z flagą nie musisz odpowiadać, że nie jesteś Ukraińcem i tłumaczyć, że w ręce trzymasz śląską flagę

    Nie interesują mnie polskie kompleksy względem Ukrainy. I nie wiem dlaczego z okazji polskich świąt Polacy wieszają flagi Turyngii.

    3. Nie toczysz długich dyskusji w Internecie, że słowo „portfel” u Ciebie w domu wymawiało się inaczej

    Mieszkam poza Śląskiem w regionie gdzie litr jest rodzaju żeńskiego (ta litra) a pomarańcza męskiego (ten pomarańcz).

    4. Uczysz się polskiej historii. Będąc Ślązakiem uczysz się polskiej w szkole, a śląskiej w domu

    Albo wcale :( Ślązacy są tak przeżarci polską wersją historii Śląska że zdążyli już uwierzyć, że byli pod zaborami.

    5. Masz solidną reprezentację polityczną Twoich narodowych interesów

    Tu przyznaję rację Kutzowi, który pisał o „śląskiej dupowatości”.

  2. Pierwszy raz spotykam się z Twoją stroną… Szkoda!!! Przeczytałem już kilka artykułów i chcę więcej :) Fajnie się je czyta i jak najbardziej trafiasz w mój gust. Dziękuję i pozdrawiam :)

  3. Czy Śląsk jest obecnie polski czy nie, najlepiej widać po wynikach Narodowego Spisu Powszechnego z 2011 roku (dokładne wyniki spisu z 2021 nie są jeszcze znane dlatego podaję z 2011).

    Łącznie na terenie Śląska mieszkało 8,57 mln ludzi. W tej grupie, 847 tysięcy osób zadeklarowało przynależność do śląskiej tożsamości i śląskiej grupy etnicznej. 431 tysiecy z nich podało równocześnie przynależność do polskiego narodu. Zaledwie 376 tysięcy mieszkańców Śląska podało śląskość jako jedyną grupę etniczną, z którą się identyfikują.

    Ile to jest procent całego, ponad 8,5 milionowego Śląska? Odpowiadam: tacy ludzie stanowią zaledwie 4,5% Ślaska. Oznacza to ni mniej ni więcej, że 95% osób mieszkających na Śląsku to Polacy lub Ślązacy i Polacy w jednym, którym polski Śląsk nie przeszkadza.

    Śląsk jest pięknym, słowiańskim regionem Rzeczypospolitej Polskiej. Jestem za tym by chronić regionalną śląską mowę i kulturę, ale nie można pobłażać wszelkiej maści ruchom separatystycznym finansowanym z Niemiec. Śląsk jest częścią Polski i tak pozostanie.

  4. Dzień dobry.
    Co za bzdury haha,
    -Jeśli to nie ironia oczywiście.

    Autor ma kompleks tożsamości.

    Proszę się douczyć jeszcze o regionach, flagach, pielęgnowaniu tożsamości regionalnej.

    Wstrętny artykuł.

    Pozdrawiam z Górnego Śląska

  5. Polska to ojczyzna gdzie się urodziło i wychowało wykształciło się . Czasem zastanawiam ile Polacy własnym kraju cicho byc bo inny przyjedzie do polski z innego kraju i ma manię wladzcosci ze mogę dopierdolic miejscowemu . Gdzie kultura po szanowanie czegoś wychowania . Nie mieszając z politykę która jest dla mnie niezrozumiała lub rozmowa oniej przy dzieciach a one rozgaduja.

  6. Polska to ojczyzna gdzie się urodziło i wychowało wykształciło się . Czasem zastanawiam ile Polacy własnym kraju cicho byc bo inny przyjedzie do polski z innego kraju i ma manię wladzcosci bo polaczki takich słów wielokrotnie było z pogardą stosowano .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj


Najczęściej czytane w tym tygodniu:

3,022FaniLubię
763ObserwującyObserwuj
120ObserwującyObserwuj
1,049ObserwującyObserwuj