Percepcja dzieci różni się zasadniczo od percepcji dorosłych – ich sposób postrzegania rzeczywistości nie został jeszcze skażony, opisują to, co widzą w prostych słowach, czasem dla nas niezrozumiałych na pierwszy rzut oka.
Ten ogromny potencjał tkwiący w dzieciakach nie jest dostatecznie wykorzystywany, prawdopodobnie powodem jest bagatelizacja opinii wyrażanych przez najmłodszych. Ale przecież to od tego pokolenia zależy, w jaki sposób będziemy budować naszą regionalną tożsamość.
Jesteśmy już po pierwszych spotkaniach z dziećmi w ramach projektu „Śląsk wedle bajtla”, odwiedziliśmy Miejski Dom Kultury w Zarzeczu i Łaziskach Górnych. Różnorodność odpowiedzi, rysunków czy opowieści była zdumiewająca, lecz większość z nich miała wspólny mianownik – dla bajtli ich Śląsk to najbliższe otoczenie – dom, konkretna szkoła, MDK, bocianie gniazdo. Czy to dziwi? Nie sądzę. „Ślązak to ten, dla którego mała ojczyzna jest najważniejsza, czyli dom, jego otoczenie, ludzie, tradycja i historia” – jak powiedział kiedyś Henryk Kroll.
W tym miejscu należy zaznaczyć, że naszym celem nie jest edukacja, czy tym bardziej indoktrynacja. Chcemy zmierzyć się z tym, co zastaliśmy. Dajemy dzieciom narzędzia do wyrażenia własnej opinii – mazaki, brystol, mikrofon. Patrzymy, słuchamy, dopytujemy.
Zachęcam do wysłuchania audycji Radia Katowice z udziałem Kasi i Michała, która została nagrana podczas naszej wizyty w MDK w Zarzeczu.
Już dziś zapraszam Was na podsumowujący wernisaż i wystawę, które odbędą się w połowie września w CKK na ul. Mariackiej w Katowicach. Mamy nadzieję, że nie zabraknie znanych osobistości – ale o szczegółach poinformuję Was w odpowiednim czasie.
W Polsce, w tym na Slasku rodzi sie za mało dzieci. ujemny przyrost naturalny to wymieranie rodzimej ludnosci, ktorą zastapią Azjaci Arabowie inni. Młodzi ludzie jak tuudi zamiast sie zenic i rodzić dzieci, pomagając tym Śląskowi, zajmuja sie politką ideologia
Myślę, że teraz Śląsk ma większy pożytek ze mnie, a na dzieci przyjdzie odpowiedni czas :)
Tak, to jest mądre: niech Ślązaczki mają w młodym wieku dzieci a swoją enegrię zamiast inwestować w coś pożytecznego, będą na studiach niańczyć bajtle. Nie słuchaj Tuudi głupot ale działaj dalej jak działasz. Na własne dzieci przyjdzie czas!
pozdrawiam..
Czemu Ślązacy nie zdobyli medali na olimpiadzie czemu bajtle nie garną się do sportu? Pani Naja to gorolka
Widzę, że temat Ciebie również skłonił do refleksji:)
Zdecydowanie! Dodatkowo trzeba promować projekt na blogu, czyż nie? :)
W zachodniej części Górnego Śląska (opolskie) prawie nie ma lasów, wszytko to pola uprawne i łąki. We wschodniej części faktycznie jest wysoka lesistość.
U mnie w okolicach Łazisk Górnych jest bardzo dużo lasów. Jeżeli chcę pojezdzić na rowerze, mogę wybrać tylko takie trasy, które prowadzą w lesie! U mnie upada stereotyp zadymionego Górnego Śląska :)