Lista wstydu! Ci śląscy posłowie są przeciwko śląskiemu językowi regionalnemu!

Sejm we wczorajszym głosowaniu odrzucił wniosek posłanki Moniki Rosy, aby rozpocząć pracę nad ustawą dającą językowi śląskiemu status języka regionalnego. Poniżej prezentuję listę posłów z województwa śląskiego i opolskiego, którzy głosowali PRZECIWKO wnioskowi. Szczegółowe wyniki głosowania możecie znaleźć na stronie sejmu.

-

Sejm we wczorajszym głosowaniu odrzucił wniosek posłanki Moniki Rosy, aby rozpocząć pracę nad ustawą dającą językowi śląskiemu status języka regionalnego.

– Tak wiele mogło się wydarzyć przez ten rok, kiedy został złożony projekt ustawy, mogła być prowadzona edukacja w tym języku, nauczyciele mogli być szkoleni. Ślązacy mogliby w końcu poczuć, że język, o który dbają, o który się troszczą, który rozwijają dzięki działalności organizacji pozarządowych, liderów społecznych, liderek, jest dla państwa ważny, że doceniacie tę różnorodność i tę tożsamość. Pół miliona Ślązaków i Ślązaczek mówi w tym języku i prosi was o to, byście to uznali, ich tożsamość, ich kulturę. Pamiętajcie, proszę, podczas głosowania o tym, że bez wsparcia państwa ten język wymrze i nie będzie ubogacenia kultury śląskiej, ale także kultury polskiej. To jest sprawa nie tylko Śląska, to jest sprawa ogólnopolska – powiedziała przed głosowaniem Monika Rosa.

Całą wypowiedź Moniki Rosy poprzedzającą głosowanie możecie zobaczyć poniżej:

Sejm wniosek głosami posłów Prawa i Sprawiedliwości oraz Kukiz15 wniosek odrzucił. Wyniki głosowanie kształtowały się następująco:

172 za
245 przeciw
10 wstrzymało się

Poniżej prezentuję listę posłów z województwa śląskiego i opolskiego, którzy głosowali PRZECIWKO wnioskowi. Szczegółowe wyniki głosowania możecie znaleźć na stronie sejmu.

Okręg wyborczy nr 21 (Opole): Czochara Katarzyna (PiS), Duda Antoni (PiS), Naszkiewicz Jerzy (PiS), Grabowski Paweł (Kukiz15)

Okręg wyborczy nr 27 (Bielsko-Biała): Matuszny Kazimierz (PiS), Puda Grzegorz (PiS), Szwed Stanisław (PiS), Pięta Stanisław (PiS), Jachnik Jerzy (Kukiz15)

Okręg wyborczy nr 28 (Częstochowa): Burzyńska Lidia (PiS), Giżyński Szymon (PiS), Trepka Mariusz (PiS), Jaskóła Tomasz (Kukiz15)

Okręg wyborczy nr 29 (Gliwice): Dziuk Barbara (PiS), Gonciarz Jarosław (PiS), Pyzik Piotr, Szarama Wojciech (PiS)

Okręg wyborczy nr 30 (Rybnik): Dutkiewicz Katarzyna (PiS), Glenc Teresa (PiS), Janik Grzegorz (PiS), Matusiak Grzegorz (PiS), Sobierajski Czesław (PiS), Sitarski Krzysztof (niez.)

Okręg wyborczy nr 31 (Katowice): Borys-Szopa Bożena (PiS), Nowak Maria (PiS), Polaczek Jerzy (PiS), Sośnierz Andrzej (PiS), Wójcik Michał (PiS)

Okręg wyborczy nr 32 (Sosnowiec): Andzel Waldemar (PiS), Malik Ewa (PiS), Nowicka Danuta (PiS), Warwas Robert (PiS)

Jak zawsze serdecznie zachęcam Was do kontaktu z posłem lub posłanką z Twojego okręgu wyborczego. Pokażmy, iż my jako obywatele monitorujemy i interesujemy się pracą naszych przedstawicieli.

Język śląski

- argumenty naukowe przemawiające za uznaniem za język regionalny

fot. Sejm RP | CC BY 2.0


Chcesz być na bieżąco? Obserwuj Portal w Google News!
Łukasz Tudzierz
Łukasz Tudzierzhttps://tuudi.net
Ślązak, felietonista, taternik. Od 2006 roku opisuję i komentuję Górny Śląsk. Mieszkam w Katowicach, pochodzę z Łazisk Górnych. Kocham Śląsk.

21 KOMENTARZE

  1. No, Bielsko-B, Sosnowiec i Czewa to chyba jasne, że z godną nie czują więzi, bo to nie Śląsk. Miała być lista ŚLĄSKICH posłów

  2. Roztomili jak ludzie sie zmieniają to widać za warszawskie sejmowe srebrniki sprzedają swój hajmat, tradycje,swoich przodków a ślązacy ich wybierali Może sie wreszcie opamiętamy jak z nas zrobią rezerwat.
    Kilka lat temu byłem na spotkaniu z poslami z komisji języka w Katowicach Giszowcu Po kolacji z orzeżwiającym piwem zapytałem ich wprost Panowie o co chodzi że nie chcecie przyznać nam statusu języka regionalnego Wywnioskowałem z ich relacji ze chodzi o kasę Dla Kaszebów jest a dlo Hanysow nie ma. to tak jak z nauczycielami i niepełnosprawnymi Jednym słowem Dziel i rządź. Swoja drogą platformiarze mieli okazję nam ja przyznać Dziś kiedy potrzebują głosów zmienili front, przykre to Ja myślę że nie tylko o kasę chodzi ale o niemieckie uprzedzenia, polskie kompleksy i polski szowinizm Polska racja stanu zrobiła już nam ślązakom tyle krzywd że nawet kilkanaście rocznych polskich budżetów i urojonych reparacji wojennych by zabrakło żeby stała sie sprawiedliwośc dziejowa.

  3. Urodziłem się we Lwowie w 1946 po deportacji przez naszych sąsiadów Buga znaleźliśmy się w Gliwicach.Piękno miasto rozbierane przez warszawkę dla odbudowy Stolicy . Szanowałem zawsze Ślązaków są to naprawdę uczciwi i pracowici Obywatele.Skończył się mój szacunek w po ostatnich wyborach do EP. Ten przykurcz obraża ICH mówiąc o 4 kolumnie niemieckiej i innę farmazony w stosunku do Śląska ,a Oni głosują na bandę pisuarowską. Wstyd Ślązacy to znaczy,że zgadzanie się na te obelgi przez tego wroga . Polska jest jedna i żaden syn członka PZPR nie powinien was obrażać

    • Jozef a co może hanysek jest ślązakiem? Jozef kto przywoził hanysków na śląsk by głosowali…. . I tu dziwuje się „Polaczkom”, że do tego dopuścili. Ja uważam, że nazwy miejscowości prawdopodobnie pochodzenia Pruskiego(Preußen) bowinny być usunięte. Ponieważ popełnili oni bardzo dużo zbrodni przeciwko ludzkości- A więc powinni być postawienie przed sądem a nie nagradzani nazwami ich pochodzenia. A teraz do wmks co do interwencji i zamieszeń, które robi niemiecka strona, do ja coó mogę powiedzieć. Czy jest Tobie znane, ile pieniędzy pompuje rząd niemiecki przez różne organizacje by wykorzystywać takich jak ty i innych podrzegaczy przeciwko „Polaczkom”.

  4. Przykre jest również to, że obecna opozycja (PO) gdy była u władzy nie uregulowała prawnie naszej godki jako języka regionalnego, a teraz w całości głosowała za tą ustawą.

  5. Oni tu tylko przyszli jako nadzorcy do rezerwatu i jak przyszli tak odejdą Nam pozostało tak jak naszym przodkom o swoją tożsamość dbać i młodszym przekazywać .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj


3,022FaniLubię
763ObserwującyObserwuj
120ObserwującyObserwuj
1,049ObserwującyObserwuj